Poslední dobou můžete téměř všude číst informace o novém operačním systému Windows 7. Dozvíte se, jaké přináší novinky, že je rychlejší a také proč jej nasadit. V této sedmičkománii trochu zapadá informace, že spolu s ním bude na trh uvedena také nová verze Windows Serveru 2008 R2. Podobně jako Windows 7 jsou velkou změnou ve světě desktopů, představuje R2 velkou změnu ve světě serverových operačních systémů. Co nového vám přináší systém, který bude všeobecně dostupný od 22. října letošního roku?

externí autořiexterní autoři
SoftwareSoftware
09.09.2009 12:30:0009.09.2009 12:30:00

externí autoři

externí přispěvatelé magazínu softwarový QUAS

Microsoft

Články o různých produktech Microsoft, které nemají vlastní seriály
 1. Sedm důvodů pro Microsoft Office 2007 SB Edition
 2. Správný čas pro Microsoft Office 2007!
 3. Windows Product Activation
 4. Microsoft Expression 2
 5. SBS, EBS… aneb naše malé už i pro velké
 6. Jak dlouho si vystačíte se starými verzemi
 7. Migrace ze SourceSafe na Team Foundation Server
 8. Fenomén Windows 7
 9. Office 2007 a Vy
 10. Windows Vista a Visual Studio
 11. Dobře upletená síť
 12. SQL Server – mozek vaší organizace: Postarejte se o něj!
 13. Windows 7? Teď je ještě stihnete!
 14. Windows 7 - další dotek...
 15. Co to pořád s těmi licencemi máte?!
 16. Dokonalá komunikace
 17. Windows Essential Business Server
 18. Virtualizace ve sféře Small Businessu
 19. Windows Server 2008 R2
 20. Instalace Exchange Serveru 2010
 21. Exchange Server 2010
 22. Group Policy Preferences: báječný doplněk vašich politik!
 23. Novinky v Team Foundation Serveru 2010
 24. SharePoint – velká posila vašeho týmu
 25. BPOS: vskutku atraktivní hostitel
 26. Office 2010 ve firmě i doma,zadarmo i za peníze
 27. Expression Studio 4 Web Professional skoro zadarmo?
 28. Už není proč čekat: SharePoint 2010
 29. Nový způsob komunikace – Office Communicator, Live Meeting
 30. Licence pro desktopy v datacentrech: VDA, VDI, VECD
 31. BI, SQL a Excel
 32. Visual Studio Team Foundation Server 2010
 33. Business Inteligence pro každého: PowerPivot
 34. Visual Studio Test Professional 2010
 35. Enrollment for Education Solutions (EES)
 36. Internet Explorer 9
 37. Forefront Endpoint Protection 2010 - cesta k optimalizaci provozu desktopů
 38. Zcela jiný pohled na zabezpečení dat
 39. Bezpečnost, dostupnost, výkon
 40. Mějte informace po ruce. V SharePointu.
 41. Průvodce městem E CAL Town
 42. Aplikační servery v cloudu – vítaná změna podmínek
 43. Produkty System Center pro vaše pohodlí
 44. Opalis(ace)
 45. Úspory v datových centrech
 46. Office 365 aneb produktivita mezi nebem a zemí
 47. Jak vybrat licenční model pro poskytování IT služeb?
 48. Požadavky v organizaci a jejich vyřízení
 49. Dodejte své firmě energii jádra!
 50. Windows Server 2008 R2
 51. Exchange Server 2010 – víc než jen Mail Server
 52. Microsoft SharePoint 2010
 53. LYNC Standard CAL jako součást CORE CAL
 54. Forefront Endpoint Protection 2010
 55. SCCM: Chodí to dobře. A seje to!
 56. Microsoft Visual Studio LightSwitch
 57. Windows Intune
 58. Microsoft Product Activation
 59. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích.
 60. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích PODRUHÉ.
 61. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích POTŘETÍ.
 62. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích POČTVRTÉ.
 63. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích Q & A.
 64. Síla mraku výhodně
 65. Office 365 s ostružinkou
 66. Studenti a legální software
 67. Mráčky a zase mráčky
 68. System Center 2012: licenční změny
 69. CRM? Zapomeňte na písmeno C
 70. Komunikace 21. století pro všechny…
 71. Co nikdy nedělat s SBS 2008/2011
 72. Slevy pro vývojáře
 73. VDI je cesta. Ale k čemu?
 74. Ochrana obsahu a informací – je to i pro mě?
 75. Active Directory Right Management Services – licence
 76. Windows Intune – efektivní správa koncových zařízení, která nejsou pod jednou střechou
 77. Lék na nemoci vývoje – je na co se těšit!
 78. Nástupce Windows SBS 2011 – Windows Server 2012 Essentials
ALSO Czech Republic s.r.o.
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

Windows Server 2008 R2

Poslední dobou můžete téměř všude číst informace o novém operačním systému Windows 7. Dozvíte se, jaké přináší novinky, že je rychlejší a také proč jej nasadit. V této sedmičkománii trochu zapadá informace, že spolu s ním bude na trh uvedena také nová verze Windows Serveru 2008 R2. Podobně jako Windows 7 jsou velkou změnou ve světě desktopů, představuje R2 velkou změnu ve světě serverových operačních systémů. Co nového vám přináší systém, který bude všeobecně dostupný od 22. října letošního roku?

Novinky lze rozdělit do několika oblastí – vylepšená webová platforma, vylepšená správa a power management, virtualizační novinky a vynikající spolupráce s Windows 7. V následujících řádcích se vám pokusíme postupně přiblížit některé z nich.

Spolupráce s Windows 7

Windows Server 2008 R2 obsahuje mnohé funkce, které jsou navrženy speciálně pro spolupráci s klientskými počítači se systémem Windows 7. Patří k nim zjednodušení vzdáleného připojení do firemní počítačové sítě díky funkci DirectAccess, zlepšení práce ve firemních pobočkách díky službě BranchCache a možnosti zabezpečené práce z libovolného počítače prostřednictvím RemoteWorkspace a dalších technologií.

Jedním z velmi častých problémů, které v současné době musí administrátoři řešit, je zabezpečené připojení mobilních uživatelů k firemním zdrojům, a to bez ohledu na to, kde se zrovna nacházejí. Jedním z nejčastěji užívaných řešení připojení vzdálených uživatelů je připojení prostřednictvím virtuální privátní sítě (VPN). V závislosti na typu sítě VPN je obvykle třeba, aby uživatelé nainstalovali do svého mobilního počítače klientský software VPN a poté navázali připojení VPN prostřednictvím Internetu. Funkce DirectAccess v systému Windows 7 a Windows Server 2008 R2 umožňují klientským počítačům se systémem Windows 7 přímý přístup k prostředkům v intranetu, aniž by bylo nutné navazovat složité připojení prostřednictvím sítě VPN. Zjednodušení tedy pocítí uživatelé, kteří nemusí vytvářet připojení VPN, ale pracují stejným způsobem, ať jsou v kanceláři nebo mimo ni. Zjednodušení pocítí i správci IT, kteří mohou tyto počítače kdykoliv jednoduše monitorovat a spravovat.

Další výhodu plynoucí ze současného nasazení nového klientského a serverového operačního systému mohou využít firmy s pobočkami, které disponují centrálním ukládáním dat. Centralizace dat a aplikací je v dnešní době velmi rozšířená z důvodu snižování složitosti IT infrastruktury a tlaku na omezování nákladů. Tento trend s sebou přináší i negativní stránky. Narůstá objem dat, který se mezi pobočkami přenáší, a to klade zvýšené nároky na přenosové linky WAN. Funkce BranchCache v systémech Windows Server 2008 R2 a Windows 7 snižuje zatížení sítě u propojení WAN, která připojují firemní pobočky, a usnadňuje práci koncových uživatelů v pobočkách tím, že ukládá často používaný obsah do místní mezipaměti v síti pobočky. Když se pak další pracovníci v pobočce pokoušejí načíst tato data ze serverů umístěných v podnikovém datacentru, systém jim poskytne data z místní mezipaměti.

Klasifikace uložených dat

Správa úložišť a dat neobnáší pouze správu disků, jejich velikosti a počtu. Podle údajů společnosti IDC objem uložených informací v období mezi lety 2008 a 2012 každoročně vzroste o 51 %. Pokud si jako správci infrastruktury chcete zachovat kontrolu nad objemem dat a držet velikost diskových polí v rozumném rozsahu, potřebujete nástroje, které vám umožní spravovat vlastní data a ne pouze celé disky. Každý jistě zná situaci, kdy na sdílených discích dochází místo a je potřeba rozhodnout o tom, co smazat.

Windows Server 2008 R2 v této oblasti přináší technologii File Classification Infrastructure (FCI), umožňující u sdílených disků identifikovat a klasifikovat uložená data. Ukládaná data můžete klasifikovat podle typu dat, typu souboru, případně obsahu. Na základě předdefinovaných akcí je následně možné řídit životní cyklus uložených dat.

Novinky v oblasti virtualizace

Nejvíce diskutovanou a velmi očekávanou novinkou, která je součástí systému Windows Server 2008 R2, je aktualizace virtualizační technologie společnosti Microsoft, platformy Hyper-V. Nová platforma Hyper-V byla navržena tak, aby vylepšila správu virtuálních počítačů a pomohla s řešením některých konkrétních problémů v oboru IT, zejména v oblasti migrace serverů.

Hyper-V představuje technologii umožňující fungování jedné z klíčových funkcí systému Windows Server 2008 R2, Migrace za provozu (Live Migration). Díky platformě Hyper-V ve verzi 1.0 mohl Windows Server 2008 pracovat s funkcí Rychlá migrace (Quick Migration), která dokázala přenést virtuální počítače mezi fyzickými hostiteli jen s několikasekundovým výpadkem. Těchto několik sekund však stále mohlo v určitých scénářích působit potíže, zejména v případě připojení klientů k serverům hostovaným na virtuálních počítačích. Díky funkci Migrace za provozu proběhne přesun mezi fyzickými servery v řádu milisekund, což znamená, že připojení uživatelé operace spojené s migrací nezaznamenají. Migrace za provozu by nebyla myslitelná bez sdílení úložiště dat mezi více servery, které je zajištěno technologií sdílených svazků clusteru (Cluster Shared Volumes).

V předcházejících řádcích jsem se pokusil shrnout některé z novinek, které nabízí nová verze serverového operačního systému. Novinek je v tomto operačním systému samozřejmě podstatně více, například Core Parking, IIS 7.5 a mnoho dalších. O tom ale až někdy příště.

Petr Váša, Microsoft ČR