V poslední době je virtualizace nejskloňovanějším výrazem IT světa. Každou chvíli se objevují zprávy o tom, co je ve virtualizačním světě nového. Důvodů pro toto nadšení je několik – snížení nákladů, rychlá návratnost investic, zvýšení dostupnosti a zlepšení zálohování infrastruktury a zároveň větší pružnost a rychlejší reakce na nové požadavky.

externí autořiexterní autoři
SoftwareSoftware
09.09.2009 12:35:0009.09.2009 12:35:00

externí autoři

externí přispěvatelé magazínu softwarový QUAS

Microsoft

Články o různých produktech Microsoft, které nemají vlastní seriály
 1. Sedm důvodů pro Microsoft Office 2007 SB Edition
 2. Správný čas pro Microsoft Office 2007!
 3. Windows Product Activation
 4. Microsoft Expression 2
 5. SBS, EBS… aneb naše malé už i pro velké
 6. Jak dlouho si vystačíte se starými verzemi
 7. Migrace ze SourceSafe na Team Foundation Server
 8. Fenomén Windows 7
 9. Office 2007 a Vy
 10. Windows Vista a Visual Studio
 11. Dobře upletená síť
 12. SQL Server – mozek vaší organizace: Postarejte se o něj!
 13. Windows 7? Teď je ještě stihnete!
 14. Windows 7 - další dotek...
 15. Co to pořád s těmi licencemi máte?!
 16. Dokonalá komunikace
 17. Windows Essential Business Server
 18. Virtualizace ve sféře Small Businessu
 19. Windows Server 2008 R2
 20. Instalace Exchange Serveru 2010
 21. Exchange Server 2010
 22. Group Policy Preferences: báječný doplněk vašich politik!
 23. Novinky v Team Foundation Serveru 2010
 24. SharePoint – velká posila vašeho týmu
 25. BPOS: vskutku atraktivní hostitel
 26. Office 2010 ve firmě i doma,zadarmo i za peníze
 27. Expression Studio 4 Web Professional skoro zadarmo?
 28. Už není proč čekat: SharePoint 2010
 29. Nový způsob komunikace – Office Communicator, Live Meeting
 30. Licence pro desktopy v datacentrech: VDA, VDI, VECD
 31. BI, SQL a Excel
 32. Visual Studio Team Foundation Server 2010
 33. Business Inteligence pro každého: PowerPivot
 34. Visual Studio Test Professional 2010
 35. Enrollment for Education Solutions (EES)
 36. Internet Explorer 9
 37. Forefront Endpoint Protection 2010 - cesta k optimalizaci provozu desktopů
 38. Zcela jiný pohled na zabezpečení dat
 39. Bezpečnost, dostupnost, výkon
 40. Mějte informace po ruce. V SharePointu.
 41. Průvodce městem E CAL Town
 42. Aplikační servery v cloudu – vítaná změna podmínek
 43. Produkty System Center pro vaše pohodlí
 44. Opalis(ace)
 45. Úspory v datových centrech
 46. Office 365 aneb produktivita mezi nebem a zemí
 47. Jak vybrat licenční model pro poskytování IT služeb?
 48. Požadavky v organizaci a jejich vyřízení
 49. Dodejte své firmě energii jádra!
 50. Windows Server 2008 R2
 51. Exchange Server 2010 – víc než jen Mail Server
 52. Microsoft SharePoint 2010
 53. LYNC Standard CAL jako součást CORE CAL
 54. Forefront Endpoint Protection 2010
 55. SCCM: Chodí to dobře. A seje to!
 56. Microsoft Visual Studio LightSwitch
 57. Windows Intune
 58. Microsoft Product Activation
 59. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích.
 60. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích PODRUHÉ.
 61. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích POTŘETÍ.
 62. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích POČTVRTÉ.
 63. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích Q & A.
 64. Síla mraku výhodně
 65. Office 365 s ostružinkou
 66. Studenti a legální software
 67. Mráčky a zase mráčky
 68. System Center 2012: licenční změny
 69. CRM? Zapomeňte na písmeno C
 70. Komunikace 21. století pro všechny…
 71. Co nikdy nedělat s SBS 2008/2011
 72. Slevy pro vývojáře
 73. VDI je cesta. Ale k čemu?
 74. Ochrana obsahu a informací – je to i pro mě?
 75. Active Directory Right Management Services – licence
 76. Windows Intune – efektivní správa koncových zařízení, která nejsou pod jednou střechou
 77. Lék na nemoci vývoje – je na co se těšit!
 78. Nástupce Windows SBS 2011 – Windows Server 2012 Essentials
ALSO Czech Republic s.r.o.
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

Virtualizace ve sféře Small Businessu

V poslední době je virtualizace nejskloňovanějším výrazem IT světa. Každou chvíli se objevují zprávy o tom, co je ve virtualizačním světě nového. Důvodů pro toto nadšení je několik – snížení nákladů, rychlá návratnost investic, zvýšení dostupnosti a zlepšení zálohování infrastruktury a zároveň větší pružnost a rychlejší reakce na nové požadavky.

Již od Windows Serveru 2008 je virtualizační technologie Hyper-V zdarma součástí edic Standard, Enterprise a Datacenter. Všichni, kdo vlastní tyto licence, tak mají možnost u svého serveru jednoduše přidat roli Hyper-V a začít testovat a používat virtualizaci. Proč byste se ale měli virtualizací vůbec zabývat? Velmi často se setkáváme s názorem, že virtualizace je jen pro společnosti s velkým počtem serverů, které mají velký tým IT a dostatek finančních prostředků na investice. V následujících řádcích přiblížíme praktické využití této technologie u menších zákazníků a ukážeme si, že velké investice nejsou mnohdy vůbec potřeba.

Windows Small Business Server 2008 Premium

Jako vzorový příklad využijeme rozšířený serverový produkt, který je určen pro firmy do 75 uživatelů – Windows Small Business Server 2008 (SBS2008) v edici Premium. Předcházející verze Small Business Serveru byly i v edici Premium určeny pro instalaci na jeden fyzický server. Spolu s novou verzí Microsoft zákazníkům nabídl možnost instalovat premiovou edici na dvou oddělených serverech. V dnešní době výkonných serverů s vícejádrovými procesory je však možno realizovat i instalaci na jeden fyzický server. Řešení takové instalace s využitím virtualizace je schématicky naznačeno na obrázku níže.

instalace 2 virtuálních SBS serverů edice Premium na jeden fyzický server

Windows Small Business Server 2008 Premium obsahuje oproti verzi Standard licenci SQL Serveru 2008 Standard a další licenci Windows Serveru 2008 Standard, a právě tu lze využít pro  virtualizaci. Po její instalaci na hardware přidáte roli Hyper-V. Do takto vytvořeného prostředí pak nainstalujete oba dva servery, jak standardní server s Exchange Serverem, tak premiový server s SQL Serverem. To je flexibilní a bez problémů do něj později můžete velmi rychle přidat další virtuální server. Bude vás to stát jen pár kliknutí myší a licenci operačního systému. Tento systém opět může, ale nemusí, být od Microsoftu.

Další oblastí, kde se pozitivně projevuje využití virtualizace, je zálohování a obnova dat a celých systémů. V případě běžného scénáře je operační systém instalován přímo na pevné disky. Takto instalovaný systém se těžko přenáší na nový hardware a zálohuje. Virtualizace s Hyper-V využívá technologii virtuálních pevných disků (VHD). V postatě se jedná o soubory, které jsou uloženy na pevném disku a které se virtuálnímu serveru jeví jako klasický pevný disk. V případě popisované virtualizace SBS2008 Premium se jedná o dva soubory.

Výhodou tohoto uspořádání je to, že VHD soubory lze velmi jednoduše kopírovat a zálohovat. Zkopírováním VHD souboru si můžete připravit testovací server, nebo je v případě potřeby možné patřičné soubory jednoduše přenést na nový fyzický server s nainstalovanou virtualizační technologií Hyper-V. Díky tomu lze velmi jednoduše migrovat servery na nový hardware nebo zajistit obnovu po kritických chybách hardwaru.

Zákazníci s nasazenou virtualizací s Hyper-V také mohou využívat technologii snímkování (snapshotů) jednotlivých virtuálních serverů. V podstatě se jedná o „zmrazení“ stavu v určitém okamžiku. S počítači je možné dále pracovat, např. bez obav testovat updaty systému a aplikací, protože se kdykoliv můžete vrátit k původnímu stavu, který máte „zmrazený“ ve vytvořeném snímku.

Popsané nasazení virtualizace SBS2008 Premium přináší zákazníkům úspory nákladů v několika směrech. První úsporu představuje cena druhého serveru, který by jinak museli pořizovat. Další významnou položkou, se kterou je třeba počítat, jsou úspory ve spotřebě elektrické energie. Že se nejedná o zanedbatelné částky, se pokusíme ukázat v následujících řádcích. Pro jednoduchost budeme uvažovat, že server spotřebovává 0,5 kWh, což je ročně 4 380 kWh. Pokud vyjdeme z průměrné ceny elektřiny za rok 2008, která byla 3,15 Kč/kWh, pak zjistíte, že nasazením virtualizace můžete za provoz premiového serveru uspořit 13 797 Kč. A to jsme pominuli další nemalou položku, kterou je klimatizace.

Podobně jako při nasazení SBS 2008 je možné využít jednoho serveru s technologií Hyper-V pro konsolidaci i v případě, že provozujete několik serverů s jinými operačními systémy než SBS 2008. K nasazení takového řešení vám postačuje licence Windows Serveru 2008 Standard nebo můžete využít virtualizační platformu Microsoft Hyper-V Server 2008 R2, která je zdarma. Oproti běžným licencím Windows Serveru 2008 sice neobsahuje licenční práva na provozování Windows Serveru, ale při jeho použití můžete vytvořit cluster zajišťující vysokou dostupnost a poskytující dokonce funkci Migrace za provozu (Live Migration).

Správa virtualizace

V případě, jako je ten předcházející, kdy se pro virtualizaci využívá jeden fyzický server, pak pro jeho správu dostačují nástroje pro management Hyper-V. Velmi často ale zákazníci nasazují virtualizaci na více fyzických serverech. K tomu jim společnost Microsoft nabízí nástroj z rodiny System Center – Virtual Machine Manager, který správu takové infrastruktury zjednodušuje.

Virtual Machine Manager 2008 (VMM) představuje centralizované řešení pro správu virtuální infrastruktury. Na jednom místě tak máte přehled o všech virtuálních serverech. Prostřednictvím VMM můžete vytvářet nové virtuální servery, můžete „virtuály“ přenášet mezi jednotlivými fyzickými servery. Součástí licence je i nástroj zajišťující snadnou migraci z fyzického serveru do virtuálního prostředí (P2V).

VMM2008 je součástí rodiny System Center, která zákazníkům nabízí i další nástroje pro správu a zálohování infrastruktury. Pro menší firmy je určen produkt System Center Essentials 2007 (SCE), který ve spojení s VMM umožňuje nejen správu virtuálních počítačů, ale také správu a dohled celé IT infrastruktury včetně klientských počítačů. Zároveň SCE umožňuje rychlou a centralizovanou instalaci důležitých aktualizací a různých aplikací.

Jak je vidět z předchozích odstavců, s virtualizací můžete začít doslova kdykoliv, třeba jen s jedním serverem, a postupně ji rozšiřovat podle toho, jak se mění a narůstají vaše potřeby.

Petr Váša, Microsoft ČR