Po dlouhém čekání je tady opět jaro. Sluníčko už vydrží nad obzorem mnohem déle a má víc času prohřát nás svými paprsky. Ptáci už si také všimli příjemných změn a rozvěšení po všech stromech baví svým zpěvem rozčarované lidstvo vyrážející v čím dál větším množství do ulic. Jsou tady totiž dny jako stvořené na procházky. Vyrazte si s námi taky! Naplánovali jsme pro vás výlet do místa, kam by dveřmi s nápisem „IT oddělení“ chtěla projít každá společnost, které záleží na budoucnosti. Provedeme vás ulicemi města E CAL Town.

Darina VodrážkováDarina Vodrážková
LicenceLicence
16.05.2011 13:41:0016.05.2011 13:41:00

Darina Vodrážková

licenční expert a konzultant

Microsoft

Články o různých produktech Microsoft, které nemají vlastní seriály
 1. Sedm důvodů pro Microsoft Office 2007 SB Edition
 2. Správný čas pro Microsoft Office 2007!
 3. Windows Product Activation
 4. Microsoft Expression 2
 5. SBS, EBS… aneb naše malé už i pro velké
 6. Jak dlouho si vystačíte se starými verzemi
 7. Migrace ze SourceSafe na Team Foundation Server
 8. Fenomén Windows 7
 9. Office 2007 a Vy
 10. Windows Vista a Visual Studio
 11. Dobře upletená síť
 12. SQL Server – mozek vaší organizace: Postarejte se o něj!
 13. Windows 7? Teď je ještě stihnete!
 14. Windows 7 - další dotek...
 15. Co to pořád s těmi licencemi máte?!
 16. Dokonalá komunikace
 17. Windows Essential Business Server
 18. Virtualizace ve sféře Small Businessu
 19. Windows Server 2008 R2
 20. Instalace Exchange Serveru 2010
 21. Exchange Server 2010
 22. Group Policy Preferences: báječný doplněk vašich politik!
 23. Novinky v Team Foundation Serveru 2010
 24. SharePoint – velká posila vašeho týmu
 25. BPOS: vskutku atraktivní hostitel
 26. Office 2010 ve firmě i doma,zadarmo i za peníze
 27. Expression Studio 4 Web Professional skoro zadarmo?
 28. Už není proč čekat: SharePoint 2010
 29. Nový způsob komunikace – Office Communicator, Live Meeting
 30. Licence pro desktopy v datacentrech: VDA, VDI, VECD
 31. BI, SQL a Excel
 32. Visual Studio Team Foundation Server 2010
 33. Business Inteligence pro každého: PowerPivot
 34. Visual Studio Test Professional 2010
 35. Enrollment for Education Solutions (EES)
 36. Internet Explorer 9
 37. Forefront Endpoint Protection 2010 - cesta k optimalizaci provozu desktopů
 38. Zcela jiný pohled na zabezpečení dat
 39. Bezpečnost, dostupnost, výkon
 40. Mějte informace po ruce. V SharePointu.
 41. Průvodce městem E CAL Town
 42. Aplikační servery v cloudu – vítaná změna podmínek
 43. Produkty System Center pro vaše pohodlí
 44. Opalis(ace)
 45. Úspory v datových centrech
 46. Office 365 aneb produktivita mezi nebem a zemí
 47. Jak vybrat licenční model pro poskytování IT služeb?
 48. Požadavky v organizaci a jejich vyřízení
 49. Dodejte své firmě energii jádra!
 50. Windows Server 2008 R2
 51. Exchange Server 2010 – víc než jen Mail Server
 52. Microsoft SharePoint 2010
 53. LYNC Standard CAL jako součást CORE CAL
 54. Forefront Endpoint Protection 2010
 55. SCCM: Chodí to dobře. A seje to!
 56. Microsoft Visual Studio LightSwitch
 57. Windows Intune
 58. Microsoft Product Activation
 59. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích.
 60. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích PODRUHÉ.
 61. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích POTŘETÍ.
 62. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích POČTVRTÉ.
 63. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích Q & A.
 64. Síla mraku výhodně
 65. Office 365 s ostružinkou
 66. Studenti a legální software
 67. Mráčky a zase mráčky
 68. System Center 2012: licenční změny
 69. CRM? Zapomeňte na písmeno C
 70. Komunikace 21. století pro všechny…
 71. Co nikdy nedělat s SBS 2008/2011
 72. Slevy pro vývojáře
 73. VDI je cesta. Ale k čemu?
 74. Ochrana obsahu a informací – je to i pro mě?
 75. Active Directory Right Management Services – licence
 76. Windows Intune – efektivní správa koncových zařízení, která nejsou pod jednou střechou
 77. Lék na nemoci vývoje – je na co se těšit!
 78. Nástupce Windows SBS 2011 – Windows Server 2012 Essentials
ALSO Czech Republic s.r.o.
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

Průvodce městem E CAL Town

Po dlouhém čekání je tady opět jaro. Sluníčko už vydrží nad obzorem mnohem déle a má víc času prohřát nás svými paprsky. Ptáci už si také všimli příjemných změn a rozvěšení po všech stromech baví svým zpěvem rozčarované lidstvo vyrážející v čím dál větším množství do ulic. Jsou tady totiž dny jako stvořené na procházky. Vyrazte si s námi taky! Naplánovali jsme pro vás výlet do místa, kam by dveřmi s nápisem „IT oddělení“ chtěla projít každá společnost, které záleží na budoucnosti. Provedeme vás ulicemi města E CAL Town.

Z historie města

Pohled na mapu vyvolává dojem, že jde o koncepci velmi americkou. Postavenou s rozmachem a na zelené louce. Zkušený IT urbanista ovšem ví, že tato města mají svoje výhody (stavějí se rychle z prefabrikátů a nakonec i mnohem laciněji, než jak to ve výsledku vyhlíží), ale není tak úplně snadné do nich nastěhovat obyvatele, kteří by jim vdechli život. Často je tedy lepší původní městečko rozšiřovat, přestavovat, tu ubourat, tu nastavět další patro – a při tom nezdecimovat občany, kteří se v něm postupně stávají rodáky a patrioty. Takoví totiž potom nevyvádějí všelijaké vandalské vylomeniny, podepisující se na tváři architektonického skvostu hlubokými šrámy a nefunkční komunikační sítí. Údržba pořádku ve městě, které považují za své, vystačí s pár šikovnými strážníky. Takže se nenechte mýlit, to město nevstalo z popela popleněné prérie, ale ukrývá v sobě podzemí a první patro původních stavitelů – všude, kde byly základy dostatečně solidní, aby unesly další rozvoj.

Ve čtvrti infrastruktury

Nejdůležitější částí každé infrastruktury je pevný základ. V našem městě jej představuje Windows Server 2008 R2, spolehlivé a flexibilní řešení v oblasti serverové infrastruktury. Poslední verze s sebou přináší mnohem lepší možnosti využití virtualizace, snazší a efektivnější správu, ale také úspory energie dosažené doplněním funkce parkování jader (Core Parking) a rozšířením nastavení Group Policy zaměřených na napájení. Platforma Hyper-V serveru Windows Server 2008 R2 má nyní v hostitelských počítačích přístup k až 32 logickým procesorům, což je dvojnásobek původní hodnoty. 

(Tele)komunikační obvod

V žádné infrastruktuře nesmí chybět oblast pro komunikaci. Zde se zastavíme hned u dvou dominant této městské části. První z nich je Exchange Server 2010. Jako základní prvek řešení sjednocené komunikace pomáhá zlepšit a urychlit komunikaci jak uvnitř společnosti, tak ve vztahu k zákazníkům, partnerům či dodavatelům. Exchange nabízí nejširší paletu možností nasazení, integrované funkce ochrany před únikem informací a pokročilé funkce pro dodržování předpisů, což dohromady tvoří nejlepší řešení pro zasílání zpráv a spolupráci dostupné na trhu. V oblasti komunikace však nesmíme opomenout také Lync Server 2010, jenž je jednotkou pro zajištění rychlé výměny informací prostřednictvím skupinových chatů, instant messagingu, audio, video nebo i web konferencí. Používání Lync Serveru mění komunikaci na interakci navíc dostupnou pro každého a odkudkoliv.

Centrum spolupráce

Přesuňme se teď ale o dva bloky blíž do centra, k náměstí Spolupráce. Uprostřed jako mariánský sloup, který má odhánět od města všechno zlé včetně morových ran a kobylek a jako hromosvod přivolávat na něj přízeň bohů od počasí přes peníze až k luxusní úrodě výstavních děvčat, stojí SharePoint Server 2010. S jeho pomocí mohou uživatelé vytvářet weby určené ke sdílení informací s jinými uživateli, správě dokumentů od začátku do konce a publikování sestav usnadňujících rozhodování. Kdo umí zacházet s Officem, poradí si se stavařinou SharePointu docela snadno. Prostředí mu bude důvěrně známo. Vzájemně spolupracující funkce služby SharePoint 2010 usnadní rychlé reagování na měnící se obchodní potřeby společnosti. V oblasti IT přispívá SharePoint ke snížení nákladů na výuku a údržbu a umožňuje šetřit čas a úsilí a zaměřit se na vyšší priority byznysu. 

Technická správa města

Kromě pevných základů potřebuje každá infrastruktura pečlivé vedení a správu, díky které bude vzkvétat bez potřeby neustálého drobnohledu. Optimalizovanou správu fyzického i virtuálního světa poskytuje paleta produktů z řady System Center. Prostřednictvím řešení Microsoft System Center získají specialisté účinné prostředky pro efektivnější a snazší správu všech součástí tvořících IT prostředí, a budou se proto moci lépe soustředit na podporu rozvoje. Nasazování nových softwarových technologií, úklid, správa aktualizací, rozsvěcení, zhášení veřejného osvětlení či inventarizace už nebudou noční můrou armády v pracovních kombinézách. Údržba města od popelnic až po zavlažování zahrad, které by záviděla i Semiramis, kdyby se toho byla dočkala, bude se dít jen zmáčknutím několika tlačítek. A místo zástupů kombinéz se jen sem tam mihne bílý plášť. 

Policejní stanice

Vybudovat stabilní infrastrukturu na pevných základech a s pečlivou správou je však jen polovinou práce. Je potřeba nenechat ji následně napospas útokům kdejakých přespolních lumpů, ani rozjívených výrostků domácích, a chránit ji před každým nebezpečím. Řešení Microsoft Forefront pomáhají zajistit komplexní zabezpečení a přístup k informacím pomocí integrované řady produktů pro ochranu, přístup a správu identit. Je to řešení dobře zasazené do kontextu a zaměřené na uživatele. Prevence, domobrana, osvěta, neúplatní strážci pořádku, přísná, ale spravedlivá cizinecká policie… Široká řada produktů Forefront Security poskytuje ochranu desktopů, serverů, chrání před hrozbami z Internetu a poskytuje potřebné zabezpečení pro vzdálený přístup. Navíc spolehlivě zajistí IT specialistům klidný spánek a tedy jejich vyšší produktivitu v pracovní době ?.

Městská samospráva

Všechny části našeho pomyslného města E CAL se spojují ve funkční infrastrukturu, spolehlivou a flexibilní v reakcích na potřeby podniku. Klíčem ke spojení všech technologií je právě E CAL, celým jménem Enterprise Client Access License Suite. Jde o balík licencí pro uživatele či zařízení, jenž umožňuje přístup ke všem výše popsaným technologiím, a to i ve vyšších (Enterprise) edicích CAL. Jak už to u balíčků bývá, jeho pořízení je mnohem výhodnější než nákup samostatných licencí. Dostupný je jak v jednorázových, tak ve splátkových i pronájemních programech, vždy však s pokrytím Software Assurance, jež udržuje všechny přístupové licence v balíku „čerstvé“, v aktuální verzi. E CAL je ideálním řešením pro společnosti, které plánují optimalizovat svou infrastrukturu a dopřát si tak luxus dobře sloužícího IT ve všech životně důležitých oblastech.

Okrajové čtvrti?

Databázová zóna, Vývojářské teritorium, Desktopové končiny, satelitní vilky noblesních podnikových aplikací a sídliště Systémových integrátorů – tahle předměstí samozřejmě k naší metropoli patří taky neodmyslitelně. Tady se rodí genius loci…

Geniálně lacino…

Nu, tenhle „překlad“ by nám asi nikde neprošel. Tak jej berte správně jako ženijní slovní hříčku. Můstek. Totiž – to byste koukali, jak nízký nájem můžete za bydlení v tom fešáckém, pohodlném, bezpečném a moderním městečku platit. Jen o maličko víc, než za tu přecpanou garsonku s příslušenstvím na chodbě, jakými se vyznačuje místo, kde s láskou a úsilím nemalým přebýváte dnes. 
Takové město se (ani na zelené louce, ani na starobylých základech) ale nedá stavět bez pořádných plánů a s dobrovolníky v Akci Z. My vám však rádi poskytneme naše architekty (včetně bytových), zkušené řemeslníky a mistry, stavební dozor a daňové poradce. Proč nebydlet dobře?