Také jsem původně zamýšlel psát o tom, jak je Beta Windows 7 jedinečná, úžasná… prostě skvělá, ale toho je v časopisech, na Internetu i mezi lidmi již dost. Zkusil bych se tedy podívat na nový systém trochu jinak, zejména pak zohlednit již více než šestitýdenní osobní zkušenost.

Jan HornýJan Horný
SoftwareSoftware
31.03.2009 3:00:0031.03.2009 3:00:00

Jan Horný

technický a licenční specialista

Microsoft

Články o různých produktech Microsoft, které nemají vlastní seriály
 1. Sedm důvodů pro Microsoft Office 2007 SB Edition
 2. Správný čas pro Microsoft Office 2007!
 3. Windows Product Activation
 4. Microsoft Expression 2
 5. SBS, EBS… aneb naše malé už i pro velké
 6. Jak dlouho si vystačíte se starými verzemi
 7. Migrace ze SourceSafe na Team Foundation Server
 8. Fenomén Windows 7
 9. Office 2007 a Vy
 10. Windows Vista a Visual Studio
 11. Dobře upletená síť
 12. SQL Server – mozek vaší organizace: Postarejte se o něj!
 13. Windows 7? Teď je ještě stihnete!
 14. Windows 7 - další dotek...
 15. Co to pořád s těmi licencemi máte?!
 16. Dokonalá komunikace
 17. Windows Essential Business Server
 18. Virtualizace ve sféře Small Businessu
 19. Windows Server 2008 R2
 20. Instalace Exchange Serveru 2010
 21. Exchange Server 2010
 22. Group Policy Preferences: báječný doplněk vašich politik!
 23. Novinky v Team Foundation Serveru 2010
 24. SharePoint – velká posila vašeho týmu
 25. BPOS: vskutku atraktivní hostitel
 26. Office 2010 ve firmě i doma,zadarmo i za peníze
 27. Expression Studio 4 Web Professional skoro zadarmo?
 28. Už není proč čekat: SharePoint 2010
 29. Nový způsob komunikace – Office Communicator, Live Meeting
 30. Licence pro desktopy v datacentrech: VDA, VDI, VECD
 31. BI, SQL a Excel
 32. Visual Studio Team Foundation Server 2010
 33. Business Inteligence pro každého: PowerPivot
 34. Visual Studio Test Professional 2010
 35. Enrollment for Education Solutions (EES)
 36. Internet Explorer 9
 37. Forefront Endpoint Protection 2010 - cesta k optimalizaci provozu desktopů
 38. Zcela jiný pohled na zabezpečení dat
 39. Bezpečnost, dostupnost, výkon
 40. Mějte informace po ruce. V SharePointu.
 41. Průvodce městem E CAL Town
 42. Aplikační servery v cloudu – vítaná změna podmínek
 43. Produkty System Center pro vaše pohodlí
 44. Opalis(ace)
 45. Úspory v datových centrech
 46. Office 365 aneb produktivita mezi nebem a zemí
 47. Jak vybrat licenční model pro poskytování IT služeb?
 48. Požadavky v organizaci a jejich vyřízení
 49. Dodejte své firmě energii jádra!
 50. Windows Server 2008 R2
 51. Exchange Server 2010 – víc než jen Mail Server
 52. Microsoft SharePoint 2010
 53. LYNC Standard CAL jako součást CORE CAL
 54. Forefront Endpoint Protection 2010
 55. SCCM: Chodí to dobře. A seje to!
 56. Microsoft Visual Studio LightSwitch
 57. Windows Intune
 58. Microsoft Product Activation
 59. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích.
 60. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích PODRUHÉ.
 61. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích POTŘETÍ.
 62. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích POČTVRTÉ.
 63. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích Q & A.
 64. Síla mraku výhodně
 65. Office 365 s ostružinkou
 66. Studenti a legální software
 67. Mráčky a zase mráčky
 68. System Center 2012: licenční změny
 69. CRM? Zapomeňte na písmeno C
 70. Komunikace 21. století pro všechny…
 71. Co nikdy nedělat s SBS 2008/2011
 72. Slevy pro vývojáře
 73. VDI je cesta. Ale k čemu?
 74. Ochrana obsahu a informací – je to i pro mě?
 75. Active Directory Right Management Services – licence
 76. Windows Intune – efektivní správa koncových zařízení, která nejsou pod jednou střechou
 77. Lék na nemoci vývoje – je na co se těšit!
 78. Nástupce Windows SBS 2011 – Windows Server 2012 Essentials
ALSO Czech Republic s.r.o.
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

Fenomén Windows 7

Microsoft na svých stránkách o Windows 7 říká: „Už několik let po nás chcete změny ve Windows. Naslouchali jsme vám pozorně a teď je čas ukázat, jak jsme s vaší zpětnou vazbou naložili. Windows 7 jsou rychlejší, spolehlivější a mnohem snáze s nimi uděláte, co potřebujete“.

Tohle jsme, myslím, slyšeli již několikrát. I při uvedení Windows Vista. Ačkoli problémy současné verze Windows Vista mi částečně připomínají (pro mnohé možná již hodně historickou) situaci s uvedením Windows NT 3.1 a 3.5 v roce 1993. Podle mne to byl tehdy revoluční počin. Microsoft jím značně předběhl dobu jak v požadavcích uživatelů, tak ovšem i v hardwarových nárocích. Přinesl docela novou architekturu založenou na principech přenesených z velkého světa mainframů – vždyť také vznikal v týmu pod vedením Dave Cutlera, kterého Microsoft „přetáhl“ z legendární firmy DIGITAL – velmi pokročile postavenou na hybridním kernelu a byl například prvním OS založeným na standardu Unicode. Ovšem právě zejména architektura si vybrala svou daň v nárocích na hardware a tak cesta k uživatelům byla zpočátku velmi pomalá.

Znovu se historie zopakovala s příchodem nového Office 2007. V IT profesionálech vyvolává kancelářský balík bez klasického menu mírně řečeno zděšení nebo přinejmenším velkou opatrnost. Uživateli je postupně milován… I pro mne byl na první pohled velmi přitažlivý, na druhý přišlo rozčarování, neb všechno je jinak, ale po několika dnech jsem si byl jist, že se nechci vracet zpět.

Podle reakcí na beta verzi Windows 7, o kterou se zajímají superkvalifikovaní profesionálové, kancelářští pracovníci i studenti a děti, to vypadá, že tentokrát se skutečně podařilo najít zlatý grál operačních systémů, který budou mít rádi jak administrátoři podnikových sítí, tak jejich uživatelé – a ti se konečně naučí využívat vlastností, které jsou jim štědře předkládány. To nepochybně zvýší jejich spokojenost i produktivitu.

Jsou tedy Windows 7 úplně jiné než Windows Vista?

Vzhledem k tomu, jak jsou Visty hromadně zavrhovány a Sedmičky opěvovány, by se zdálo, že ano. Nicméně, není tomu tak. Nebo spíš skoro tomu tak není. O Windows 7 mluví Jerry Honeycutt (spoluautor Windows Vista Resource Kit) jako o „R2“ verzi Windows Vista. „Mnoho je vylepšeno, pravda“, přiznává, „ale základem zůstávají Windows Vista, protože je to velmi dobrý operační systém“.

Ovšem Beta Windows 7 byla dostupná široké veřejnosti a hned za první týden Microsoft zaznamenal milion instalací. Při nejvyšším zatížení v lednu získával celý týden neuvěřitelné 4 ohlasy od „živých“ uživatelů za minutu, ke konci ledna se pak shromáždilo na půl milionu názorů, které byly postupně všechny zpracovány. Za toto období se pomocí automatické telemetrie nasbírala i data o instalaci 10 miliónů zařízení a identifikovalo téměř 2 000 chyb v kódu samotných Windows. Dokážete si představit, kolik z toho vzniklo „work items“ pro vývojový tým a co to znamená pro celý vývojový cyklus nových Windows 7.

Microsoft tentokrát velice těsně spolupracoval také s tvůrci hardwaru, aby byly k dispozici kvalitní ovladače. A protože valná většina driverů pro Windows Vista je použitelná i ve Windows 7, bude situace nepochybně veselejší než před dvěma lety – v lednu 2007, kdy přišly po mnoha odkladech nejprve tolik očekávané a poté spíše nepochopené a jaksi nechtěné Visty.

Pojďme se teď podívat z celé řady změn na ty, které mi připadají důležité nebo zajímavé. Vycházím převážně z vlastních zkušeností s Windows 7 Beta 2, build 7000.

Uvnitř

Při shlédnutí rozhovoru s Windows Kernel guru Markem Russinovichem zjistíte, že řada změn se udála i v kernelu. Zajímavé je, že tyto změny najdete i u Windows Serveru 2008 R2, přestože Microsoft říkával, že „minor verze“ R2 budou obsahovat shodný kernel jako příslušná předchozí „major verze“. Přibyla podpora až 256 procesorů, byl výrazně přepracován a vylepšen Windows Memory Manager, kompletní změny architektury se dočkal Service Controller, který má významný podíl na zrychlení (start/shutdown) díky odloženému startu služeb i ovladačů a také jejich spouštění/vypínání až na základě událostí. Taková opravdu zajímavá záležitost je podpora bootování přímo z VHD souborů. Vám, které tyto „core“ záležitosti zajímají, vřele doporučuji video s již zmíněným M. Russinovichem na Channel 9.

Rychlost

Subjektivním pohledem jsou Windows 7 neoddiskutovatelně svižnější. Pokud porovnám Windows XP, Windows Vista a Windows 7 na identickém železe (notebook SONY VAIO FE39VP, 2GB RAM), tak nejnovější operační systém je v něčem asi tak stejně svižný jako byla Windows XP, v něčem dokonce svižnější; ovšem ve srovnání s Windows Vista je to obrovský rozdíl. Start a zejména shutdown systému jsou výrazně kratší. Celá řada aplikací běží plynuleji, systém nemá tendence se občas „zamyslet“ natolik, aby se zdálo, že usnul, jako to asi znáte z Windows Vista. (Jen pozor na Internet Explorer 8 Beta, který je součástí betaverze Windows 7. Ten vás bude občas dovádět k šílenství, neboť má vedle neobyčejně pomalého startu i celou řadu problémů se stabilitou.)

Grafické rozhraní

Co si vás pravděpodobně rychle získá, jsou změny právě zde – nový (daleko lepší) taskbar, práce s okny a nabídka Start… Microsoft si pro legrácky v grafickém rozhraní Windows 7, kterému stejně jako ve Vistách říká Aero, našel i samostatná přízviska. V „nových oknech“ tak najdete pojmy jako Aero Peek, Aero Shake, Aero Snap. Většina vychytávek vychází z dlouhodobého výzkumu, jak uživatelé ve Windows pracují. Cílem pro Windows 7 bylo redukovat množství „kliků“ na jednotlivé operace a připravit uživatelské prostředí tak, aby bylo intuitivní a v maximální možné míře ty nejběžnější operace zjednodušovalo. Jako příklad bych uvedl Aero Snap. Asi jste často potřebovali vedle sebe umístit dvě okna aplikace tak, aby bylo do obou vidět a zároveň byla využita plocha monitoru na maximum. Osobně jsem často viděl, jak s tím uživatelé zápasí. A vysvětlit jim, že když si nechají zobrazená okna jen těch požadovaných dvou aplikací a pak si pravým tlačítkem ťuknou na taskbar a zde si vyberou volbu „tile windows verticaly/horizontaly“… No, jistě! Nechápavě kroutili hlavou nebo mne s takovou radou rovnou poslali k čertu. A Windows 7? Když posunete myší okno k levému/pravému okraji, automaticky vyplní levou /pravou polovinu obrazovky, a máte to! A takovýchto „drobnůstek“ je v uživatelském rozhraní Windows 7 celá řada.

Kompatibilita

Tohle vás asi bude zajímat ze všeho nejvíce. Bohužel výběr softwaru, který potřebuji ke své práci, není nijak široký, ani historicky rozsáhlý – proto nejsem ten správný tester kompatibility. Avšak dva postřehy mám. Můj oblíbený a poněkud postarší CorelDRAW 11 mne ve Windows Vista poměrně pravidelně zlobil – ve Windows 7 jakoby mávnutím kouzelného proutku potíže ustaly. Další pozitivní zkušenost mám s VPN klienty třetích stran. Microsoft sice říká, že aplikace, která nechodila pod Windows Vista, bude mít velmi pravděpodobně problémy i ve Windows 7, ale je evidentní, že se snažil i v otázce kompatibility leccos zlepšit.

User Account Control

UAC je jednou z výborných myšlenek Windows Vista. Ovšem mnohý IT „profesionál“ ji bez bližšího zkoumání díky neobyčejně častému připomínání spíše zatratil. V novém OS je User Account Control o poznání méně vidět, přesto svoji funkci plní velmi dobře. Navíc se dá konfigurovat prostřednictvím jednoho z appletů v ovládacích panelech, kde je možné si nastavit i stejné chování jako u Windows Vista ;-).

Search

Neobyčejně užitečné je ve Windows 7 fulltextové vyhledávání, které lze jednoduše nastavit, aby hledalo tam, kde opravdu chcete, a dělá to daleko rychleji a lépe než cokoliv, co jsem používal na platformě Windows předtím. Co je opravdu v této oblasti „cool“, je možnost integrace vlastních zdrojů, které budou prohledávány. Vedle obligátních lokálních, síťových či poštovních složek si můžete vytvořit vlastní konektor k jakékoliv vyhledávací službě, která umí v určitém formátu hledaná data vracet. Máte tak možnost do vyhledávání integrovat i firemní intranet, SharePoint portál či jakýkoliv jiný server disponující nějakou prohledávací službou.

Síťové záležitosti a tak…

Šikovná je myšlenka s Homegroup – snadná cesta jak propojit počítače v domácí síti nebo malé firmičce – nedostatkem může být, že se Homegroup dá zatím vytvářet výhradně mezi počítači s Windows 7. Proces je velmi jednoduchý a intuitivní pro všechny zúčastněné a přitom celý systém zůstává poměrně dobře zabezpečen.

Microsoft ve Windows 7 hodně zapracoval na správě připojení. Například u bezdrátových sítí. Všechno jasné, přehledné a příjemné. Z čeho ale budete opravdu nadšeni, je párování zařízení na bázi „modrých zubů“ – bluetooth. Netrápíte se zadáváním hesel a zařízení – jako například myš – kde není třeba řešit nějaké složité zabezpečení, spárujete na jedno kliknutí.

Windows Explorer

Jak mne ve Vistách moc nenadchnul, tak zde ho beru na milost. Něco se změnilo. Velmi se mi třeba líbí novinka Windows Exploreru v podobě Libraries, což je užitečná funkce, o níž se určitě bude ještě hodně mluvit.

Edice a dostupnost

Protože u Windows Vista byl poměrně zmatek v tom, že edice Home měly sem tam něco navíc oproti vyšší a dražší edici Business, přistoupil nyní Microsoft k jednoduchému pravidlu, že každá vyšší edice bude obsahovat všechno, co edice nižší. U Windows 7 budou k dispozici tyto edice: Start, Home, Home Premium, Professional (a pak že se nedá 2× vstoupit do stejné řeky ;-)), Enterprise a Ultimate. Co přesně která bude obsahovat a jaké jsou licenční záludnosti, to si pravděpodobně rozebereme v příštím čísle našeho/vašeho softwarového quasu, pokud již budou tyto informace známy.

A jak je to s dostupností? To zatím nikdo neví jistě. Nyní se po Internetu potulují neoficiální buildy 7048 a 7057, které již v sobě zahrnují vzhledem k buildu 7000 celou řadu změn. Někdy během května by se měla objevit verze RC, pravděpodobně také jako veřejně dostupný build. Podle dosavadních oficiálních informací by se finální verze měla objevit ke konci či na přelomu roku. Možné je ale všechno. Dokážu si představit finální verzi už na konci letošních prázdnin či s podzimem. Záleží i na tom, jaké další náměty přinese Microsoftu zpětná vazba od testujících uživatelů – dnes jim velice bedlivě naslouchá a podle toho se činí. Na Windows 7 se tedy můžeme opravdu těšit!

Jak se dostat k Windows 7

Není to moc známá informace, ale 90 dní po nákupu OEM verze OS můžete dokoupit Software Assurance. To je cesta nejen k Windows 7 Professional, ale také k edici Enterprise, která má  rozšířená práva pro použití ve virtuálním prostředí, možnost volby jazykového rozhraní (multilanguage) a možnost pořídit rozšíření MDOP.

Důležitá informace pro vás, kteří se už teď na Windows 7 těšíte, ale nové stroje jste pořídili nedávno (cca od října), nebo je budete brzy pořizovat, je, že momentálně můžete dokupovat Software Assurance až 180 dní od nákupu OS. (Platí pro nákupy hardwaru s Vista Business nebo XP Professional do 30. 6. 2009.) Takže nemusíte odkládat pořízení železa, než se dozvíte přesné datum RTM, se Software Assurance se k Windows 7 dostanete a ještě získáte leccos navíc.


Vyzkoušejte si to sami!

Pokud se rozhodnete instalovat betu (bohužel již není oficiální cestou na stránkách Microsoft dostupná), či RC verzi, která by měla přijít během dubna a pravděpodobně se bude opět jednat o veřejný build, tak jednoznačně doporučuji instalovat systém z 2.0 flash disku. Instalace je pak totiž neskutečně rychlá. Popisů, jak takový bootovatelný flash disk vyrobit, je na Internetu řada – třeba zrovna na českém TechNet Blogu je kuchařka krok za krokem a uvidíte, že to není nic složitého. Jedinou podmínkou je dostatečně velký flash disk (4GB, optimálně 8GB) a podpora bootu z disku, což většina základních desek bez problémů zvládá. Pro úplnost ještě dodejme, že analogicky je možné instalovat i Windows Vista.