Mnoho lidí se mylně domnívá, že Windows Intune je reakcí společnosti Microsoft na konkurenční nabídky v oblasti hudby. Není tomu tak, nicméně přesto lze Windows Intune považovat za jakýsi hudební nástroj v oblasti počítačů, určený pro jejich ladění a zajištění jejich trvalého fungování, bezpečnosti a dostupnosti nejnovějších funkcí.

externí autořiexterní autoři
Cloud ServicesCloud Services
05.12.2011 11:45:0005.12.2011 11:45:00

externí autoři

externí přispěvatelé magazínu softwarový QUAS

Microsoft

Články o různých produktech Microsoft, které nemají vlastní seriály
 1. Sedm důvodů pro Microsoft Office 2007 SB Edition
 2. Správný čas pro Microsoft Office 2007!
 3. Windows Product Activation
 4. Microsoft Expression 2
 5. SBS, EBS… aneb naše malé už i pro velké
 6. Jak dlouho si vystačíte se starými verzemi
 7. Migrace ze SourceSafe na Team Foundation Server
 8. Fenomén Windows 7
 9. Office 2007 a Vy
 10. Windows Vista a Visual Studio
 11. Dobře upletená síť
 12. SQL Server – mozek vaší organizace: Postarejte se o něj!
 13. Windows 7? Teď je ještě stihnete!
 14. Windows 7 - další dotek...
 15. Co to pořád s těmi licencemi máte?!
 16. Dokonalá komunikace
 17. Windows Essential Business Server
 18. Virtualizace ve sféře Small Businessu
 19. Windows Server 2008 R2
 20. Instalace Exchange Serveru 2010
 21. Exchange Server 2010
 22. Group Policy Preferences: báječný doplněk vašich politik!
 23. Novinky v Team Foundation Serveru 2010
 24. SharePoint – velká posila vašeho týmu
 25. BPOS: vskutku atraktivní hostitel
 26. Office 2010 ve firmě i doma,zadarmo i za peníze
 27. Expression Studio 4 Web Professional skoro zadarmo?
 28. Už není proč čekat: SharePoint 2010
 29. Nový způsob komunikace – Office Communicator, Live Meeting
 30. Licence pro desktopy v datacentrech: VDA, VDI, VECD
 31. BI, SQL a Excel
 32. Visual Studio Team Foundation Server 2010
 33. Business Inteligence pro každého: PowerPivot
 34. Visual Studio Test Professional 2010
 35. Enrollment for Education Solutions (EES)
 36. Internet Explorer 9
 37. Forefront Endpoint Protection 2010 - cesta k optimalizaci provozu desktopů
 38. Zcela jiný pohled na zabezpečení dat
 39. Bezpečnost, dostupnost, výkon
 40. Mějte informace po ruce. V SharePointu.
 41. Průvodce městem E CAL Town
 42. Aplikační servery v cloudu – vítaná změna podmínek
 43. Produkty System Center pro vaše pohodlí
 44. Opalis(ace)
 45. Úspory v datových centrech
 46. Office 365 aneb produktivita mezi nebem a zemí
 47. Jak vybrat licenční model pro poskytování IT služeb?
 48. Požadavky v organizaci a jejich vyřízení
 49. Dodejte své firmě energii jádra!
 50. Windows Server 2008 R2
 51. Exchange Server 2010 – víc než jen Mail Server
 52. Microsoft SharePoint 2010
 53. LYNC Standard CAL jako součást CORE CAL
 54. Forefront Endpoint Protection 2010
 55. SCCM: Chodí to dobře. A seje to!
 56. Microsoft Visual Studio LightSwitch
 57. Windows Intune
 58. Microsoft Product Activation
 59. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích.
 60. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích PODRUHÉ.
 61. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích POTŘETÍ.
 62. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích POČTVRTÉ.
 63. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích Q & A.
 64. Síla mraku výhodně
 65. Office 365 s ostružinkou
 66. Studenti a legální software
 67. Mráčky a zase mráčky
 68. System Center 2012: licenční změny
 69. CRM? Zapomeňte na písmeno C
 70. Komunikace 21. století pro všechny…
 71. Co nikdy nedělat s SBS 2008/2011
 72. Slevy pro vývojáře
 73. VDI je cesta. Ale k čemu?
 74. Ochrana obsahu a informací – je to i pro mě?
 75. Active Directory Right Management Services – licence
 76. Windows Intune – efektivní správa koncových zařízení, která nejsou pod jednou střechou
 77. Lék na nemoci vývoje – je na co se těšit!
 78. Nástupce Windows SBS 2011 – Windows Server 2012 Essentials
ALSO Czech Republic s.r.o.
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

Windows Intune

Mnoho lidí se mylně domnívá, že Windows Intune je reakcí společnosti Microsoft na konkurenční nabídky v oblasti hudby. Není tomu tak, nicméně přesto lze Windows Intune považovat za jakýsi hudební nástroj v oblasti počítačů, určený pro jejich ladění a zajištění jejich trvalého fungování, bezpečnosti a dostupnosti nejnovějších funkcí.

Co je Windows Intune?

Windows Intune se skládá ze tří komponent. Za prvé se jedná o službu pro monitoring a správu počítačů se systémem Windows, za druhé o antimalwarové řešení pro jejich ochranu a za třetí o balíček výhod, které jsou obdobou výhod dostupných v rámci Software Assurance.

Dohled a správa

První část, nejčastěji spojovaná s Windows Intune, se týká dohledu a správy počítačů. Jedná se o cloudovou službu, která získává informace o aktuálním stavu počítačů, umožňuje vzdálený přístup a dává k dispozici nástroje na nápravu vzniklých problémů nebo umožňuje distribuci softwaru na jednotlivé počítače. Velkou výhodou je jednoduchost nasazení, protože na počítač je potřeba nainstalovat pouze malý prográmek, který se stará o sběr aktuálních dat a jejich odeslání ke zpracování. Na straně serverové infrastruktury není nutné cokoli budovat, jediné, co je zapotřebí, je připojení k Internetu, vše ostatní se odehrává v datových centrech společnosti Microsoft. Další výhodou je pak možnost využít tuto službu i u počítačů, které nejsou součástí firemní domény, takže ji lze využít tam, kde to vyžadují jiné nástroje. Ke službě Windows Intune přistupují oprávnění administrátoři přes webové rozhraní a na jediném místě mají k dispozici přehled o aktuálním stavu jedné nebo všech spravovaných společností nebo organizačních složek.

Inventarizace HW, SW a správa licencí

Součástí sbíraných informací jsou i podrobnosti týkající se hardwaru a softwaru. Administrátor má tak k dispozici aktuální informace o nainstalovaných programech na jednotlivých počítačích nebo skupinách počítačů, včetně jejich celkového počtu, kategorií a verzí. Tyto informace může následně tisknout nebo importovat do Excelu pro jejich další zpracování. K dispozici je navíc možnost licence spravovat podle jednotlivých výrobců softwaru. U multilicenčních smluv společnosti Microsoft umožňuje Windows Intune přímé párování, u ostatních licencí, například OEM nebo od jiných výrobců softwaru, lze zadat informace o licencích ručně a využít stejné funkcionality. Informace o hardwaru jsou velmi detailní a administrátor se může podívat na konfiguraci každého počítače. K dispozici jsou například informace o síťovém adaptéru do úrovně jeho konfigurace, video adaptéru a připojeném monitoru, tiskárnách, BIOSu a dalších.

Distribuce softwaru

Nová verze Windows Intune přišla s možností distribuce softwaru. Nyní lze tedy nasadit na jednotlivé počítače nebo skupiny počítačů požadovaný software. Administrátor musí tento software nahrát do centrálního úložiště, přes které následně dochází k jeho distribuci. U jednotlivých počítačů nebo skupin počítačů mů­že nastavit instalaci softwaru a zároveň termín, do kdy má být tento úkon dokončen, nebo jeho odinstalaci.

Ochrana počítače

Součástí Windows Intune je i licence na antimalwarový program, který v kombinaci s bránou Firewall systému Windows poskytuje komplexní ochranu. K ochraně se používá stejný modul jako v bezpečnostním řešení Forefront Endpoint Pro­tection. Aktualizace jsou na počítače distribuovány prostřednictvím Internetu, bez nutnosti jejich začlenění do domény. Zároveň však má administrátor možnost pro jednotlivé aktualizace nastavit, zda se mají instalovat či nikoliv. U konkrétního počítače pak lze zajistit konkrétní kroky, jako je aktualizace malwarové databáze, restart počítače nebo vynucená kontrola počítače.

Ostatní výhody

Předplatné služby Windows Intune dále zahrnuje stejné výhody, které jsou dostupné v rámci balíčku Software Assurance na desktopový operační systém. Jedná se o možnost upgradu a downgradu na nejvyšší verzi operačního systému Windows. Předplatitel má tak nárok na Windows 7 Enterprise, který může nainstalovat na všechny počítače pokryté předplatným Windows Intune. Ve chvíli, kdy bude uveden na trh systém Windows 8, všechna aktivní předplatná mají nárok na přechod na verzi Windows 8 Enterprise. Zároveň může Windows Intune sloužit jako vhodný nástroj pro standardizaci operačního systému na straně zákazníka, protože ten si může vybrat verzi, která mu vyhovuje, například i Windows XP Professional. Mezi další výhody předplatného patří licence Virtual Desktop Access (VDA), která opravňuje uživatele k přístupu k virtuálnímu počítači v datovém centru, bez nutnosti dalšího licencování. To je vhodný způsob řešení situace, kdy uživatel má fyzický počítač pro běžnou práci, ale zároveň potřebuje přistupovat k desktopu v datovém centru, např. k některým typům aplikací nebo jiným verzím operačního systému Windows. U starších počítačů lze pak zase využít Windows Thin PC a prodloužit využití starších počítačů, například v kombinaci s desktopem v datovém centru. Předplatné Windows Intune také zahrnuje právo k dodatečnému nákupu sady technologií Microsoft Desktop Optimization Pack na pokročilou správu IT. Ta umožňuje větším společnost ještě lépe spravovat koncové počítače nebo využít některé technologie pro snížení celkových nákladů na jejich správu. Jedná se například o aplikační a desktopovou virtualizaci, nástroj na správu bezpečnostní funkce BitLocker nebo nástroje na opravu nefunkčních systémů.

Pro koho je Windows Intune vhodný

Službu pro monitoring a správu koncových stanic mohou využít společnosti všech velikostí, které doposud nepoužívaly žádnou obdobu této služby. Získají tak během několika hodin vhodný nástroj, bez nutnosti budování serverové infrastruktury a vynakládání investičních nákladů. Windows Intune je také vhodným nástrojem na dlouhodobou správu softwarových licencí, který lze použít všude tam, kde je v licencích nepořádek a ochota tuto skutečnost změnit. Zároveň se dá využít při slučování společností, jak pro inventarizaci HW a SW, tak pro možnost sjednocení verze operačního systému napříč nově vzniklou organizací. Zákazníci, kteří chtějí využít některou z výhod Software Assurance, nicméně již propásli 90denní periodu pro možnost dokoupení, mohou využít Windows Intune. Lze tak těmito výhodami pokrýt počítače s licencí OEM, které byly zakoupeny například před 3 lety a z hardwarového hlediska jsou stále vhodné pro systém Windows 7 Enterprise. Své zákazníky si také najde při hostování operačního systému v datových centrech, kdy kombinace licencování, monitoringu a výhod umožní pokrýt licenci v datovém centru a zároveň zajistit nástroj pro jednoduchou správu přístupového zařízení. Nelze tedy říci, že by se Windows Intune hodil pro určitou velikost organizace, ale spíše bude řešit konkrétní scénáře na straně zákazníka. Velké firmy tak mohou například využít Windows Intune u externích zaměstnanců nebo u mobilních pracovníků, kteří jsou často mimo firemní síť. Jako vhodný nástroj se jeví Windows Intune také pro správu počítačů, které si zaměstnanci zakoupili sami a chtějí je používat ve firemním prostředí. Tento nový model se bude čím dál tím více objevovat a je dobré vědět, že i toto lze poměrně jednoduše řešit.

Kolik Windows Intune stojí a jak ho pořídit

Cena Windows Intune je stanovena na 11 EUR za počítač a měsíc. Platí se formou měsíční splátky podle počtu počítačů. Windows Intune lze dokoupit k počítačům, které jsou pokryté licencí Windows, a to ve verzi Business, Professional nebo Ultimate. Nedá se využít na počítačích, které mají předinstalované Home verze systému Windows nebo používají jiný operační systém. Nákup lze provést prostřednictvím portálu www.microsoft.com/online. Stávající zákazníci s platnou smlouvou Enterprise Agreement mohou také dokoupit Windows Intune jako dodatečný produkt. V tomto případě pak získávají slevu z této služby. Stejné pravidlo platí pro zákazníky, kteří mají pokryté počítače prostřednictvím Software Assurance na desktopové operační systémy. Tito zákazníci pak získávají slevu na Windows Intune. Ta je jim automaticky dopočítána a sražena při následující výzvě k platbě předplatného Windows Intune. V případě, že dojde k vyřazení počítače, lze platné předplatné Windows Intune převést na náhradní zařízení. Zájemci o sadu pokročilých technologií na správu koncových stanic Microsoft Desktop Optimization Pack ji mohou zakoupit společně s Windows Intune za dalších 0,95 EUR za počítač a měsíc.

Obchodní příležitost s Windows Intune

S příchodem cloudových služeb se objevily i nové obchodní příležitosti. Nejinak je tomu se službou Windows Intune. Hlavní obchodní příležitost ale u Windows Intune spočívá v navazujících službách. Zákazník, který má toto předplatné, získává automaticky přístup k mnoha technologiím a výhodám, které již nemusí dále licencovat. Nicméně nasazení těchto technologií se neobejde bez technických znalostí, s nimiž mu mohou pomoci partneři společnosti Microsoft. Mezi nejčastější projekty spojené s přechodem na Windows Intune patří kompletní správa koncových stanic, inventarizace softwarových licencí a náprava nežádoucího stavu, nasazení technologií jako DirectAccess, BranchCache nebo BitLocker a BitLocker To Go. Samostatně lze pak vyčlenit projekty spojené s přechodem na Windows Enterprise nebo standardizaci verze operačního systému napříc celou organizací. Partneři by také měli využít možnosti nasazení zkušební verze služby u zákazníka po dobu 30 dní a na pilotním projektu ukázat zákazníkovi možnosti této služby a vysvětlit projekty, které lze následně řešit.

Windows Intune versus System Center Configuration Manager

Mohlo by se zdát, že Windows Intune se stává určitou náhradou pro System Center Configuration Manager (SCCM). Je tomu skutečně tak a nové verze Windows Intune se budou funkčně blížit funkcím SCCM. Není se čemu divit, protože vývoj zastřešuje zcela stejný tým z divize Windows Server. Do budoucna se tak otevírá zákazníkům možnost nasadit buď plně cloudovou službu Windows Intune, nebo využít lokální řešení v podobě SCCM. Zároveň budou přicházet v budoucnu do úvahy kombinovaná řešení.

Jak se bude Windows Intune vyvíjet do budoucna

Tak jako u jiných cloudových služeb lze i u Windows Intune očekávat nasazování nových verzí v řádech měsíců a nikoli let, tak jak jsme na to zvyklí například u operačních systémů nebo aplikací. To je názorně vidět i na časovém rozpětí mezi uvedením první verze produktu Windows Intune v březnu roku 2011 a nové verze, která byla uvedena v říjnu 2011. Výhodou celého řešení je jeho migrace v datových centrech společnosti Microsoft, takže koncový uživatel ani partneři nemusí provádět jakoukoli migraci na straně serverů. Je zapotřebí se pouze seznámit s funkcemi obsaženými v nové verzi a provést případnou aktualizaci klientů na straně počítačů, je-li vyžadována. Přidávání nových funkcí zároveň umožňuje partnerům přicházet s novými projekty na zlepšení IT prostředí. Zákazník pak musí pouze uhradit případné náklady spojené s realizací projektu partnerovi, ale nemusí platit žádné další poplatky společnosti Microsoft. Zákazník tak získává velmi rychlý přístup k novým funkcím a verzím operačního systému Windows, partneři pak nástroj pro nabídku nových projektů na straně zákazníka nebo způsob, jak si dlouhodobě budovat dobrý vztah se zákazníkem. V budoucnosti lze také očekávat podporu dalších typů zařízení, například postavených na systému Windows Embedded, zařízeních Windows Phone nebo zařízeních na jiných systémech, než je Windows. Více informací naleznete na stránkách www.windowsintune.cz.

Lukáš Křovák | Microsoft Czech Republic