Windows 7 se snaží odpovědět na současné i budoucí výzvy z pohledu správy, bezpečnosti, stability. Pokud bych měl rychle shrnout, co je nového, nebo jakým směrem se změny ubírají, tak lze jednoznačně říct: lepší kontrola nad desktopem (a to i mimo síť), větší bezpečnost a integrace funkcí, které bylo dříve třeba dohánět nástroji třetích stran. Windows 7 také umožňují efektivněji využít nový hardware a dobře reagují na aktuální potřeby firem, jako jsou lepší spolupráce a správa dislokovaných poboček, snížení nákladů, vyšší efektivita. Pojďme se na některé z nových vlastností podívat.

Jan HornýJan Horný
SoftwareSoftware
08.06.2009 1:37:3108.06.2009 1:37:31

Jan Horný

technický a licenční specialista

Microsoft

Články o různých produktech Microsoft, které nemají vlastní seriály
 1. Sedm důvodů pro Microsoft Office 2007 SB Edition
 2. Správný čas pro Microsoft Office 2007!
 3. Windows Product Activation
 4. Microsoft Expression 2
 5. SBS, EBS… aneb naše malé už i pro velké
 6. Jak dlouho si vystačíte se starými verzemi
 7. Migrace ze SourceSafe na Team Foundation Server
 8. Fenomén Windows 7
 9. Office 2007 a Vy
 10. Windows Vista a Visual Studio
 11. Dobře upletená síť
 12. SQL Server – mozek vaší organizace: Postarejte se o něj!
 13. Windows 7? Teď je ještě stihnete!
 14. Windows 7 - další dotek...
 15. Co to pořád s těmi licencemi máte?!
 16. Dokonalá komunikace
 17. Windows Essential Business Server
 18. Virtualizace ve sféře Small Businessu
 19. Windows Server 2008 R2
 20. Instalace Exchange Serveru 2010
 21. Exchange Server 2010
 22. Group Policy Preferences: báječný doplněk vašich politik!
 23. Novinky v Team Foundation Serveru 2010
 24. SharePoint – velká posila vašeho týmu
 25. BPOS: vskutku atraktivní hostitel
 26. Office 2010 ve firmě i doma,zadarmo i za peníze
 27. Expression Studio 4 Web Professional skoro zadarmo?
 28. Už není proč čekat: SharePoint 2010
 29. Nový způsob komunikace – Office Communicator, Live Meeting
 30. Licence pro desktopy v datacentrech: VDA, VDI, VECD
 31. BI, SQL a Excel
 32. Visual Studio Team Foundation Server 2010
 33. Business Inteligence pro každého: PowerPivot
 34. Visual Studio Test Professional 2010
 35. Enrollment for Education Solutions (EES)
 36. Internet Explorer 9
 37. Forefront Endpoint Protection 2010 - cesta k optimalizaci provozu desktopů
 38. Zcela jiný pohled na zabezpečení dat
 39. Bezpečnost, dostupnost, výkon
 40. Mějte informace po ruce. V SharePointu.
 41. Průvodce městem E CAL Town
 42. Aplikační servery v cloudu – vítaná změna podmínek
 43. Produkty System Center pro vaše pohodlí
 44. Opalis(ace)
 45. Úspory v datových centrech
 46. Office 365 aneb produktivita mezi nebem a zemí
 47. Jak vybrat licenční model pro poskytování IT služeb?
 48. Požadavky v organizaci a jejich vyřízení
 49. Dodejte své firmě energii jádra!
 50. Windows Server 2008 R2
 51. Exchange Server 2010 – víc než jen Mail Server
 52. Microsoft SharePoint 2010
 53. LYNC Standard CAL jako součást CORE CAL
 54. Forefront Endpoint Protection 2010
 55. SCCM: Chodí to dobře. A seje to!
 56. Microsoft Visual Studio LightSwitch
 57. Windows Intune
 58. Microsoft Product Activation
 59. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích.
 60. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích PODRUHÉ.
 61. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích POTŘETÍ.
 62. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích POČTVRTÉ.
 63. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích Q & A.
 64. Síla mraku výhodně
 65. Office 365 s ostružinkou
 66. Studenti a legální software
 67. Mráčky a zase mráčky
 68. System Center 2012: licenční změny
 69. CRM? Zapomeňte na písmeno C
 70. Komunikace 21. století pro všechny…
 71. Co nikdy nedělat s SBS 2008/2011
 72. Slevy pro vývojáře
 73. VDI je cesta. Ale k čemu?
 74. Ochrana obsahu a informací – je to i pro mě?
 75. Active Directory Right Management Services – licence
 76. Windows Intune – efektivní správa koncových zařízení, která nejsou pod jednou střechou
 77. Lék na nemoci vývoje – je na co se těšit!
 78. Nástupce Windows SBS 2011 – Windows Server 2012 Essentials
ALSO Czech Republic s.r.o.
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

Windows 7 - další dotek...

Hned na začátek bych rád podotkl, že článek se bude snažit ukázat výhody Windows 7 v doménovém prostředí a to především z pohledu optimalizované infrastruktury IT. A tu je ze zcela neoddiskutovatelných důvodů jistě nasazena edice Enterprise. Přesto bych rád řekl, že Windows 7 i v edici Professional mají co nabídnout. Nejen v korporátních sítích a doménové infrastruktuře, ale i v  peer-to-peer sítích, jaké mívají malé a „domácí“ kanceláře.

Windows 7 se snaží odpovědět na současné i budoucí výzvy z pohledu správy, bezpečnosti, stability a tentokrát se poprvé setkáváme i s masivní podporou „user experience“ – tedy jednoduše řečeno, s úsilím o to, aby se nový software uživatelům nejen líbil, ale i přinesl snadnost a pohodlnost užívání, intuitivnost a vysokou produktivitu. Na serverové straně je z celkem pochopitelných důvodů očekáván „bratříček“ postavený na stejném podvozku, Windows Server 2008 R2, který umožní využít kompletní potenciál novinek, přinášených touto verzí desktopového OS přináší. Neznamená to nicméně, že musíte kvůli W7 migrovat i kompletní serverovou platformu. Windows 7 si pochopitelně velmi dobře rozumí i s kterýmkoliv ze starších serverových OS.

Pokud bych měl rychle shrnout, co je nového, nebo jakým směrem se změny ubírají, tak lze jednoznačně říct lepší kontrola nad desktopem (a to i mimo síť), větší bezpečnost a integrace funkcí, které bylo dříve třeba dohánět nástroji třetích stran. Windows 7 také umožňují efektivněji využít nový hardware a dobře reagují na aktuální potřeby firem, jako jsou lepší spolupráce a správa dislokovaných poboček, snížení nákladů, vyšší efektivita. A v neposlední řadě chtějí být i „zelená“ díky detailní správě spotřeby energie. Pojďme se na některé z nových vlastností podívat:

Group Policy (GP)

Doufám, že čtenářům tohoto článku není třeba tento pojem nějak představovat. Efektivně spravovanou doménovou infrastrukturu na platformě Windows Serverů si lze bez této technologie jen stěží představit. Windows 7 přináší neobyčejně široké portfolio nastavení (počet nových nastavení v GP se počítá na stovky), které můžete ovlivňovat. Detailně tak lze například předepsat chování – vedle mnoha známých nastavení – i pro Desktop Search, Power Management ale i pro nové technologie, jako je appLocker a BitLocker To Go (co jsou zač se podrobněji dozvíte za chvíli). Podle mého velkou novinkou je integrace PowerShell v2, díky níž máte k dispozici i kompletní podporu skriptů v tomto jazyce uvnitř GP. Kdo zná sílu PowerShellu, snadno si dokáže představit, jak výkonné pak mohou být logon/logof/startup/shutdown skripty, které tak můžete spouštět. Nový PowerShell také přináší nativní podporu pro práci s AD. Tím pádem jsou k dispozici i „cmdlety“ které vám umožní přesunout správu GP z grafických nástrojů do příkazové řádky. Pokud zabrouzdáte na stránkách TechNet o PowerShellu, najdete množství příkladů. A jestli jste měli jisté pochybnosti o užitečnosti první verze PowerShellu, tak tato by vás neměla nechat v klidu. Windows 7 navíc přinášejí i velmi povedené GUI pro psaní a ladění skriptů v tomto jazyce.

Dokonalá správa spouštěných aplikací – AppLocker

Jistě jste se v již poměrně dávných dobách setkali s nastavením v rámci GP s názvem Software Restrictions Policy. Každý, kdo někdy administroval nějakou síť, setkal se s problémem, že i uživatelé s ořezanými právy si spouštějí aplikace, které spouštět nechcete –.z bezpečnostních nebo jiných pádných důvodů. Zejména správci sítí ve školách či veřejně přístupných počítačích z toho byli poměrně nešťastní a uchylovali se k produktům jiných výrobců, které byly více či méně šťastně do systému integrovány a podle toho také fungovaly. Software Restrictions Policy, která se v rámci GP objevila, vypadala jako spásné řešení, nicméně těžkopádnost konfigurace, absence komplexnějších nastavení a v neposlední řadě potíže nastávající po aktualizaci softwaru na desktopech tuto službu z větší části diskvalifikovaly. Proto Windows 7 přináší technologii AppLocker, která v kombinaci s GP problematiku spouštěných aplikací v podstatě dokonale řeší. AppLocker funguje na principu pravidel, která se před spuštěním aplikace vyhodnocují. V závislosti na uživateli nebo jeho členství ve skupinách tak můžete ovlivnit, jestli se daná aplikace, nebo aplikace určitého výrobce (publisher), spouštěná z určité cesty (path), odpovídající kontrolnímu součtu (hash), spustí. U pravidla týkající se vydavatele aplikace navíc můžete velmi pěkně určovat, zda se bude například jednat o konkrétní verzi nebo verzi danou a novější. Na závěr jen připomínám, že technologie AppLocker je obsažena pouze v edicích Enterprise a Ultimate.

jednoduchá tvorba pravidel AppLockeru

BitLocker To Go

je rozšířením již známé technologie BitLocker z Windows Vista. Samotný BitLocker také doznal změn a vylepšení, například při instalaci se již automaticky vytváří na systémovém disku partition potřebná pro jeho funkci a zapnutí šifrování disku je pak opravdu otázkou kliknutí. BitLocker To Go je ale velice rafinované rozšíření a přináší zabezpečení přenosných zařízení za použití stejné technologie. Tato externí zařízení již dosahují takových kapacit, že není problém na jediné „flashce“ odnést kompletní duševní majetek nejedné firmy. Proto přichází BitLocker To Go, který vám umožní si bezpečné chování uživatelů vynutit prostřednictvím již zmíněné GP (navíc „recovery“ informace jsou ukládány v Active Directory pro jednodušší správu). Je tedy možné bezpečně šifrovat data na interních a vyměnitelných médiích, přenosných zařízeních, která Windows 7 pomocí této technologie specifickým způsobem naformátují. Data je (samozřejmě při znalosti patřičných hesel) navíc možné přečíst i jinde než na Windows 7 neboť v nezašifrované části médií je k dispozici aplikace, která vám to umožní. Tato funkcionalita je opět dostupná jen v nejvyšších edicích Enterprise a Ultimate.

Windows XP Mode

Novinka, která přišla s Release Candidate Windows 7, je postavena na nové verzi produktu Windows Virtual PC, jehož předchůdce se přesně jmenuje Microsoft Virtual PC 2007. V Microsoftu zřejmě tak dlouho dumali, jak zajistit kompatibilitu starším aplikacím, až to vzali opravdu od lesa. Proč ohýbat nový moderně pojatý OS k nesystémovým změnám a polevovat v bezpečnosti, když stejně některé starší aplikace prostě neběhají a není šance získat verze novější. Přišli proto s variantou, kdy aplikace poběží ve „svých“ Windows XP a přitom jakoby přímo ve Windows 7. Celé to souvisí s novou verzí desktopové virtualizace, ukažme si proto nejprve v bodech, co přináší:

 • podpora USB 2.0 (konečně!) ve virtuálních strojích
 • Windows XP Mode
 • automatické publikování aplikací z virtuálního prostředí do hostujících Windows 7
 • multithreading (každý virtuální stroj běží ve vlastním procesu)
 • podpora vysokých rozlišení a podpora DirectX pro Windows Vista a Windows 7
 • integrace do Windows 7 Exploreru (to nepovažuji za zrovna šťastné, ale má to svá opodstatnění)
 • podpora Data Execution Protection (DEP/NX) ve virtuálních strojích
 • podpora Memory Virtualization (EPT/NPT)

na konec si nechávám ty poněkud horší zprávy (ale zas tak strašné taky nejsou…)

 • jako hostitelský OS je podporován výhradně Windows 7
 • nejsou podporovány snapshoty
 • není možné virtualizovat 64bitové systémy
 • nefunguje „Drag and Drop“
 • podporovány jsou pouze operační systémy Windows

Ještě než se pustíme do vlastního Windows XP Módu, tak si povězme, jak je to s kompatibilitou .vhd souborů. Podporovány jsou dva: VHD vytvořená ve Virtual PC 2007 (nicméně předtím je třeba odinstalovat Additions for VPC 2007) a VHD z Hyper-V, pro který platí totéž – je třeba nejprve odinstalovat Integration Components.

A teď, co je tedy Windows XP mód?

Jedná se o předaktivovanou kopii instalace Windows XP SP3 ve formátu VHD, která bude součástí licence Windows 7 edic Professional, Enterprise a Ultimate. Je to cesta jak uživatelům těchto edic přinést opravdu dokonalou kompatibilitu s jejich staršími aplikacemi. Ke stažení je instalační balíček, který integruje tuto virtuální instalaci bez zbytečných dotazů. Při prvním spuštění jste vyzváni k vytvoření hesla pro uživatele „USER“, který je členem lokální skupiny administrátorů a jedná se o výchozího uživatele, který je v rámci Windows XP Mode používán. Účet administrátora je zakázán. Pokud heslo tohoto speciálního uživatele zapomenete, je nutné celý Windows XP mód reinstalovat. Pokud se u počítače střídá více uživatelů, tak má každý svůj vlastní Windows XP VM – každý uživatel má jen vlastní diferenciační disk, ne kompletní separátní kopii virtuálního stroje. Virtuální Windows XP systém je zcela autonomní a je tedy závislý i na samostatné aktualizaci bezpečnostních záplat, je proto vhodné nechat i tento virtuální stroj připojený do sítě, aby mohl být pravidelně záplatován.

Tou nejzajímavější výhodou, kterou Windows Virtual PC přináší, jsou Virtuální aplikace. Jak to vypadá? Aplikace nainstalovaná do virtuálního prostředí Windows XP Mode (ten má automatické publikování aplikací ve výchozím stavu zapnuto) je automaticky publikována i do hostitelského prostředí Windows 7, a to nejen v podobě zástupce v hlavní nabídce ve složce Virtual Windows XP Application, ale i v podobě asociace určité přípony souboru (pokud již není tato přípona v hostitelském OS asociována s jinou aplikací), která pak zajistí automatické spuštění virtualizované aplikace uvnitř Windows XP VM. V souvislosti s takto publikovanými aplikacemi se mluví o tzv. „RAIL“ aplikacích. Ta zkratka prozrazuje, jak je možné, že se aplikace (na rozdíl od Virtual PC 2007) zobrazuje bez desktopu virtuálních Windows XP. RAIL = Remote Application Integrated Localy. K virtuálně běžícím aplikacím se totiž přistupuje pomocí RDP protokolu. Z toho mohou také vzácně vyplynout i jisté potíže, které můžete s některými aplikacemi mít. Spuštění první takto virtualizované aplikace pochopitelně nějakou dobu trvá (nabíhají hibernovaná virtuální Windows XP), ale všechny další pak již nabíhají velmi svižně.

Windows XP Mode má automaticky namapovány všechny disky hostitelského systému a díky podpoře USB vidí i všechna USB zařízení, která jsou momentálně k hostitelskému počítači připojena. Všechno nicméně záleží na nastavení virtuálního stroje a potřebách lokálního uživatele aplikace. Pokud uvažujete o nasazení v přísných korporátních sítích, tak mi nezbývá, než vás raději odkázat na sadu nástrojů MDOP, která nově obsahuje MED-V (Microsoft Enterprise Desktop Virtualization), jenž Windows Virtual PC dodává kompletní síťovou správu a umožňuje běh i na Windows Vista.

Vřele doporučuji si Windows XP Mode vyzkoušet. Není přímo součástí instalace Windows 7 RC, je třeba si ho stáhnout samostatně včetně vlastního Windows Virtual PC. Vše potřebné najdete na stránkách Virtual PC.

Všechny uvedené technologie jsou nejen velmi zajímavé ale i poměrně rozsáhlé a proto berte těch několik předcházejících odstavců jen jako takovou „ochutnávku“, která by vás mohla motivovat a seznámit se novým systémem  do hloubky. Zároveň se již nedostalo třeba na takové „taháky“ jako Direct Access, který je však zcela závislý na Windows Serveru 2008 R2, vylepšené nástroje pro System Restore, samotný PowerShell v2 či jistě zajímavý Problem Steps Recorder umožňující uživatelům snadno a velmi přesně reportovat, co je trápí. Stejně tak pořád zůstává našim čtenářům neodhalena řada technologických novinek (přepracovaný grafický subsystém, rendering fontů, práce s tématy, podpora SSD disků, knihovny dokumentů, média streaming…) není možné je na tomto malém prostoru kompletně probrat, ač bych velmi rád. Tak se budu těšit, že si o nich někdy s vámi popovídáme. Nejbližší příležitost bude třeba 23. června na DevCon, Praha 2009.