Těžko si nevšimnout, že slovíčko „cloud“ je v poslední době na poli IT snad nejčastěji skloňovaným pojmem. Těžko se mu však vyhnout. Roztahuje se nad námi jako sopečný mrak, ale holedbá se přitom úplně pozitivními účinky. Slibuje vyhovět nárokům na pružnost, účelnost vynakládání prostředků, předvídatelné cashflow a na užitek z nejnovějších dostupných technologií. Je tedy budoucnost úspěšného IT v mlhovině Andromedy nebo v oblacích online služeb?

Tereza ŠpetlíkováTereza Špetlíková
Cloud ServicesCloud Services
21.06.2011 11:00:0021.06.2011 11:00:00

Tereza Špetlíková

Microsoft

Články o různých produktech Microsoft, které nemají vlastní seriály
 1. Sedm důvodů pro Microsoft Office 2007 SB Edition
 2. Správný čas pro Microsoft Office 2007!
 3. Windows Product Activation
 4. Microsoft Expression 2
 5. SBS, EBS… aneb naše malé už i pro velké
 6. Jak dlouho si vystačíte se starými verzemi
 7. Migrace ze SourceSafe na Team Foundation Server
 8. Fenomén Windows 7
 9. Office 2007 a Vy
 10. Windows Vista a Visual Studio
 11. Dobře upletená síť
 12. SQL Server – mozek vaší organizace: Postarejte se o něj!
 13. Windows 7? Teď je ještě stihnete!
 14. Windows 7 - další dotek...
 15. Co to pořád s těmi licencemi máte?!
 16. Dokonalá komunikace
 17. Windows Essential Business Server
 18. Virtualizace ve sféře Small Businessu
 19. Windows Server 2008 R2
 20. Instalace Exchange Serveru 2010
 21. Exchange Server 2010
 22. Group Policy Preferences: báječný doplněk vašich politik!
 23. Novinky v Team Foundation Serveru 2010
 24. SharePoint – velká posila vašeho týmu
 25. BPOS: vskutku atraktivní hostitel
 26. Office 2010 ve firmě i doma,zadarmo i za peníze
 27. Expression Studio 4 Web Professional skoro zadarmo?
 28. Už není proč čekat: SharePoint 2010
 29. Nový způsob komunikace – Office Communicator, Live Meeting
 30. Licence pro desktopy v datacentrech: VDA, VDI, VECD
 31. BI, SQL a Excel
 32. Visual Studio Team Foundation Server 2010
 33. Business Inteligence pro každého: PowerPivot
 34. Visual Studio Test Professional 2010
 35. Enrollment for Education Solutions (EES)
 36. Internet Explorer 9
 37. Forefront Endpoint Protection 2010 - cesta k optimalizaci provozu desktopů
 38. Zcela jiný pohled na zabezpečení dat
 39. Bezpečnost, dostupnost, výkon
 40. Mějte informace po ruce. V SharePointu.
 41. Průvodce městem E CAL Town
 42. Aplikační servery v cloudu – vítaná změna podmínek
 43. Produkty System Center pro vaše pohodlí
 44. Opalis(ace)
 45. Úspory v datových centrech
 46. Office 365 aneb produktivita mezi nebem a zemí
 47. Jak vybrat licenční model pro poskytování IT služeb?
 48. Požadavky v organizaci a jejich vyřízení
 49. Dodejte své firmě energii jádra!
 50. Windows Server 2008 R2
 51. Exchange Server 2010 – víc než jen Mail Server
 52. Microsoft SharePoint 2010
 53. LYNC Standard CAL jako součást CORE CAL
 54. Forefront Endpoint Protection 2010
 55. SCCM: Chodí to dobře. A seje to!
 56. Microsoft Visual Studio LightSwitch
 57. Windows Intune
 58. Microsoft Product Activation
 59. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích.
 60. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích PODRUHÉ.
 61. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích POTŘETÍ.
 62. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích POČTVRTÉ.
 63. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích Q & A.
 64. Síla mraku výhodně
 65. Office 365 s ostružinkou
 66. Studenti a legální software
 67. Mráčky a zase mráčky
 68. System Center 2012: licenční změny
 69. CRM? Zapomeňte na písmeno C
 70. Komunikace 21. století pro všechny…
 71. Co nikdy nedělat s SBS 2008/2011
 72. Slevy pro vývojáře
 73. VDI je cesta. Ale k čemu?
 74. Ochrana obsahu a informací – je to i pro mě?
 75. Active Directory Right Management Services – licence
 76. Windows Intune – efektivní správa koncových zařízení, která nejsou pod jednou střechou
 77. Lék na nemoci vývoje – je na co se těšit!
 78. Nástupce Windows SBS 2011 – Windows Server 2012 Essentials
ALSO Czech Republic s.r.o.
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

Office 365 aneb produktivita mezi nebem a zemí

Těžko si nevšimnout, že slovíčko „cloud“ je v poslední době na poli IT snad nejčastěji skloňovaným pojmem. Těžko se mu však vyhnout. Roztahuje se nad námi jako sopečný mrak, ale holedbá se přitom úplně pozitivními účinky. Slibuje vyhovět nárokům na pružnost, účelnost vynakládání prostředků, předvídatelné cashflow a na užitek z nejnovějších dostupných technologií. Je tedy budoucnost úspěšného IT v mlhovině Andromedy nebo v oblacích online služeb?

Všichni dobře víme, že udržet moderní a flexibilní IT prostředí stojí každou společnost nejenom nemalé vstupní investice, ale také vyžaduje stálou údržbu a správu softwaru i hardwaru, na němž běží. Jestli patříte k těm, kdo mají husí kůži pokaždé, když musí před vedením obhajovat investici do nového softwaru, byť ten stávající už léta nevyhovuje, trpíte alergií na uživatele, přicházející hlásit „zas to nefunguje“ nebo se vám zvedá tlak z pomyšlení, že srdce vašeho systému silou vůle zbudované a neutuchajícím úsilím uchovávané na letitých serverech a starých dobrých OEM verzích softwaru může ze dne na den dotlouci, rozhodně čtěte dál.
Po prvních krocích v oblacích se službou Business Productivity Online Service přichází nový vítr pod značkou Office 365. Ta přináší výhody cloudového řešení do firem všech velikostí. Jednoznačnou výhodou je snížení nákladů na hardware, dramaticky menší vstupní investice, dostupnost prakticky odkudkoliv a spousta možností, jak si sestavit to nejvhodnější řešení podle potřeb společnosti. Office 365 nabízí hned několik technologií.

Exchange Online

Hostovaný e-mail server Exchange Online poskytuje přístup k poště téměř odkudkoliv, mobilní zařízení s technologií Active Sync nevyjímaje. Uživatel může využít velikost schránky až 25 GB a posílat až 25 MB velké maily. Přístup přes webové rozhraní pomocí Outlook Web Apps nabízí známé prostředí mailového klienta a umožňuje efektivní sdílení kalendářů, úkolů, kontaktů, prostě vše, na co jsou uživatelé Exchange zvyklí. To vše pečlivě a dekorativně zabaleno do ochranné fólie Forefront Online Protection for Exchange na obranu před nevyžádanou poštou a viry.

SharePoint Online

Mezi faktory zásadně ovlivňující produktivitu zaměstnanců patří spolupráce v podnikových pracovních týmech, jejímž představitelem v dresu Microsoft je právě SharePoint. Jeho online příbuzný je řešením pro interní portály, sdílení dokumentů a práci s nimi ať už prostřednictvím Office 2010, webového rozhraní, nebo z podporovaného mobilního telefonu. Problémem nejsou ani webové stránky, pomocí šablon a jednoduchých nástrojů je lze snadno navrhnout, upravovat a spravovat. V základní výbavě je úložiště s velikostí 10 GB, další prostor je však možno pořídit jako doplňkovou licenci.

Lync Online

Online varianta nástupce produktu Office Communications Server umí rychle nalézt tu správnou osobu a okamžitě se s ní spojit prostřednictvím zasílání rychlých zpráv (instant messaging), audiovizuálních hovorů služby Lync a online schůzek z aplikací systému Office, které již většina z nás každodenně používá. Rychlé a efektivní spolupráci a drastické úspoře cestovních nákladů a času určitě napomůže možnost rozsáhlých audio-, video- a webových konferencí nad sdílenou plochou obrazovky.

Office Web Apps

Webové aplikace Office Web Apps jsou praktickými společníky aplikací Microsoft Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Nabízejí snadný způsob, jak prohlížet a upravovat dokumenty přímo ve webovém prohlížeči. Tabulky aplikace Excel a poznámkové bloky aplikace OneNote lze upravovat společně s ostatními v reálném čase a zobrazovat si přesné informace o tom, kdo dokumenty upravuje nebo si je prohlíží. V Office 365 je dostupná i plná instalace Office Pro Plus, kterou od standardního multilicenčního Office Pro Plus nerozeznáte. Jediným rozdílem je fakt, že Office z Online služeb musí mít alespoň jednou měsíčně přístup k Internetu kvůli aktivaci. Uživatel licence si navíc může Office Pro Plus nainstalovat až na 5 zařízení.

Čeho se nebát?

Služby Office 365 jsou poskytovány z datových center Microsoft v Severní Americe, Evropě a Asii. Pro naši republiku primárně slouží to v Irsku. Všechna datacentra se vyznačují robustním zabezpečením a splňují všechny normy na ochranu osobních údajů. Můžete počítat s tím, že vaše data v nich budou jako v bavlnce a o jejich uložení a dostupnost bude pečováno lépe, než byste si při podobných nákladech mohli dopřát ve vaší společnosti. Co se týče dostupnosti služby, Microsoft smluvně garantuje, že v 99,9 % času vaši práci nijak neomezí. 

Velký výběr

V rámci Office 365 jsou dostupné tři typy balíčků – Professional (P), Kiosk (K) a Enterprise (E), každý v několika variantách obsahu. Plány P jsou určené pro společnosti do 25 uživatelů, nedají se kombinovat s jinými plány a také přechod na jiný plán je dosti komplikovaný. Pokud počítáte s růstem společnosti, rozhodně sáhněte rovnou po některém z plánů E, případně v kombinaci s K. V nabídce je také skupina produktů, jež je možné pořizovat odděleně – mimo předdefinované plány (kupříkladu Office Pro Plus), a také rozšiřující produkty (dodatečné úložiště, archivace pošty apod.).

Plaťte, co používáte

Produkty Office 365 jsou dostupné ve dvou licenčních smlouvách (podle velikosti společnosti). Je v nich jen jediný závazek: po celý první rok odebírat minimálně takový objem služeb, s jakým jste do smlouvy vstoupili. Po roce však můžete počty uživatelů a skladbu licencí snižovat či zvyšovat dle aktuální potřeby. Zaplatíte vždy jenom to, co opravdu používáte. A jistě oceníte i měsíční rozložení plateb namísto investic do softwaru i hardwaru.

Licenční zajímavosti

Od března 2011 se appendix (příloha) dokumentu Užívací práva k produktům Microsoft (Product Use Rights, PUR) stal samostatným dokumentem Microsoft Online Services Use Rights. Je ke stažení ve stejných jazycích (tedy i česky) a ve stejném (kvartálním) rytmu jako původní multilicenční dokument. Má i stejnou strukturu, takže začíná Přehledem změn a úprav od minulého vydání, pak následuje kapitola Všeobecné užívací podmínky a v ní se mimo jiné dočtete například to, že pokud jsou v produktu nějaká technická omezení, která jej umožňují použít jen určitým způsobem, je zakázáno je obcházet. (Porušení takového zákazu samozřejmě znamená porušení licenčních podmínek, kterýmž se uživatel zříká možnosti legálně používat software – protože samozřejmě toto právo má jen ten, kdo podmínky dodrží.)
Smlouva dále zakazuje zneužití internetových služeb takovým způsobem, který by jakkoli poškozoval ostatní uživatele Internetu. Též upozorňuje na povinnost pečlivě chránit klíče KMS a MAK před zneužitím neoprávněnými osobami a popisuje sankce a opatření, pokud ke zneužití dojde. Stejně jako u klasických licencí řeší multiplexing (tedy to, že i nepřímé použití produktu – prostřednictvím jiného zařízení či softwaru – vyžaduje licenční pokrytí) a upozorňuje, že při použití více produktů, které je nutné navzájem kombinovat, aby mohlo být provozováno určité řešení, vyžaduje obstarat licence pro všechny z nich.
Licence pro Online služby jsou dvojího druhu – User Subscription License (USL) nebo Device Subscription License (DSL). Je to vcelku jednoduché – licence pro zařízení se týkají jen služby Windows Intune, případně rozšířené ještě o Microsoft Desktop Optimization Pack. Nástroje z okruhu Office 365 všechny vyžadují licence na uživatele. Pečliví čtenáři (nebo nároční uživatelé) ovšem vědí, že existuje ještě jedna „meziskupina“ licencí, a to jsou licence přídavné – Additional Licenses, kterými lze rozšiřovat různá technická omezení: doplňkové služby, rozšiřující diskový prostor, velikost poštovní schránky atd.
Specialitkou je předplatné Office Pro Plus Subscription – ať již jako samostatná služba nebo součást plánů E3 a E4, která uživateli umožňuje zvolit si až 5 různých zařízení, na něž si smí Office nainstalovat a užívat jej. Samozřejmě: pouze on sám, další uživatelé stejných zařízení by museli mít odpovídající USL licenci. Tato zařízení pak lze používat, i když nejsou připojena do Internetu, ale musí se připojit vždy nejméně jednou za 45 dní, jinak by funkčnost aplikace byla omezena. Též je ve smlouvě (z logických důvodů) zakotvena i povinnost nainstalovat a přejít na novou verzi produktu, pokud na ni přejde celá služba.
A úplně nejvíce si v licenčním ujednání počtou uživatelé služby Windows Intune, která je na jedné straně podmíněna tím, že vyžaduje takzvané oprávněné licence, ale zároveň také sama funguje jako upgrade a podobně jako Software Assurance na straně druhé. To už ovšem není předmětem dnešního povídání o licencích Office 365.
Jak vidíte, svět licencí v mracích je poměrně duhový; chcete-li si ty různé barvičky podmanit, a přitom se vám zdá, že máte ještě stále víc zamračeno než jasno, ptejte se.
Office 365 je momentálně ve fázi veřejného testování. Z ostré verze bychom se ale měli těšit už každým dnem. Dočetli jste až do konce? To pravděpodobně znamená, že vás Online služby společnosti Microsoft zaujaly. Pokud si je chcete vyzkoušet a porozumět tomu, co by jejich využití přineslo právě vaší společnosti, neváhejte se na nás obrátit telefonicky nebo mailem. Rádi vám pomůžeme.