Abychom měli hned od začátku jasno, pojďme si nejprve zopakovat pár základních informací. Pro správu dnes již poměrně rozsáhlých, heterogenních a sofistikovaných ICT prostředí můžeme využívat od společnosti Microsoft celou řadu nástrojů. Všechny tyto produkty patří do rodiny System Center a každý zodpovídá za konkrétní oblast. Operations Manager (proaktivní monitoring, měření dostupnosti a výkonnosti aplikací), Virtual Machine Manager (správa virtualizace), Data Protection Manager (zálohování), Service Manager (řízení služeb, servicedesk) a také Opalis alias Orchestrator (automatizace procesů). Zbývá doplnit posledního, ale významem klíčového člena, Configuration Manager, kterému se budeme věnovat v tomto článku.

externí autořiexterní autoři
SoftwareSoftware
27.10.2011 12:26:0027.10.2011 12:26:00

externí autoři

externí přispěvatelé magazínu softwarový QUAS

Microsoft

Články o různých produktech Microsoft, které nemají vlastní seriály
 1. Sedm důvodů pro Microsoft Office 2007 SB Edition
 2. Správný čas pro Microsoft Office 2007!
 3. Windows Product Activation
 4. Microsoft Expression 2
 5. SBS, EBS… aneb naše malé už i pro velké
 6. Jak dlouho si vystačíte se starými verzemi
 7. Migrace ze SourceSafe na Team Foundation Server
 8. Fenomén Windows 7
 9. Office 2007 a Vy
 10. Windows Vista a Visual Studio
 11. Dobře upletená síť
 12. SQL Server – mozek vaší organizace: Postarejte se o něj!
 13. Windows 7? Teď je ještě stihnete!
 14. Windows 7 - další dotek...
 15. Co to pořád s těmi licencemi máte?!
 16. Dokonalá komunikace
 17. Windows Essential Business Server
 18. Virtualizace ve sféře Small Businessu
 19. Windows Server 2008 R2
 20. Instalace Exchange Serveru 2010
 21. Exchange Server 2010
 22. Group Policy Preferences: báječný doplněk vašich politik!
 23. Novinky v Team Foundation Serveru 2010
 24. SharePoint – velká posila vašeho týmu
 25. BPOS: vskutku atraktivní hostitel
 26. Office 2010 ve firmě i doma,zadarmo i za peníze
 27. Expression Studio 4 Web Professional skoro zadarmo?
 28. Už není proč čekat: SharePoint 2010
 29. Nový způsob komunikace – Office Communicator, Live Meeting
 30. Licence pro desktopy v datacentrech: VDA, VDI, VECD
 31. BI, SQL a Excel
 32. Visual Studio Team Foundation Server 2010
 33. Business Inteligence pro každého: PowerPivot
 34. Visual Studio Test Professional 2010
 35. Enrollment for Education Solutions (EES)
 36. Internet Explorer 9
 37. Forefront Endpoint Protection 2010 - cesta k optimalizaci provozu desktopů
 38. Zcela jiný pohled na zabezpečení dat
 39. Bezpečnost, dostupnost, výkon
 40. Mějte informace po ruce. V SharePointu.
 41. Průvodce městem E CAL Town
 42. Aplikační servery v cloudu – vítaná změna podmínek
 43. Produkty System Center pro vaše pohodlí
 44. Opalis(ace)
 45. Úspory v datových centrech
 46. Office 365 aneb produktivita mezi nebem a zemí
 47. Jak vybrat licenční model pro poskytování IT služeb?
 48. Požadavky v organizaci a jejich vyřízení
 49. Dodejte své firmě energii jádra!
 50. Windows Server 2008 R2
 51. Exchange Server 2010 – víc než jen Mail Server
 52. Microsoft SharePoint 2010
 53. LYNC Standard CAL jako součást CORE CAL
 54. Forefront Endpoint Protection 2010
 55. SCCM: Chodí to dobře. A seje to!
 56. Microsoft Visual Studio LightSwitch
 57. Windows Intune
 58. Microsoft Product Activation
 59. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích.
 60. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích PODRUHÉ.
 61. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích POTŘETÍ.
 62. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích POČTVRTÉ.
 63. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích Q & A.
 64. Síla mraku výhodně
 65. Office 365 s ostružinkou
 66. Studenti a legální software
 67. Mráčky a zase mráčky
 68. System Center 2012: licenční změny
 69. CRM? Zapomeňte na písmeno C
 70. Komunikace 21. století pro všechny…
 71. Co nikdy nedělat s SBS 2008/2011
 72. Slevy pro vývojáře
 73. VDI je cesta. Ale k čemu?
 74. Ochrana obsahu a informací – je to i pro mě?
 75. Active Directory Right Management Services – licence
 76. Windows Intune – efektivní správa koncových zařízení, která nejsou pod jednou střechou
 77. Lék na nemoci vývoje – je na co se těšit!
 78. Nástupce Windows SBS 2011 – Windows Server 2012 Essentials
ALSO Czech Republic s.r.o.
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

SCCM: Chodí to dobře. A seje to!

Abychom měli hned od začátku jasno, pojďme si nejprve zopakovat pár základních informací. Pro správu dnes již poměrně rozsáhlých, heterogenních a sofistikovaných ICT prostředí můžeme využívat od společnosti Microsoft celou řadu nástrojů. Všechny tyto produkty patří do rodiny System Center a každý zodpovídá za konkrétní oblast. Operations Manager (proaktivní monitoring, měření dostupnosti a výkonnosti aplikací), Virtual Machine Manager (správa virtualizace), Data Protection Manager (zálohování), Service Manager (řízení služeb, servicedesk) a také Opalis alias Orchestrator (automatizace procesů). Zbývá doplnit posledního, ale významem klíčového člena, Configuration Manager, kterému se budeme věnovat v tomto článku.

Velikou výhodou rodiny System Center je vzájemná provázanost. Jednotlivé produkty dokáží velmi efektivně navzájem využívat svých vlastností. Další zásadní posun nastane koncem tohoto roku, kdy budou vydány nové verze všech nástrojů. Už nyní je patrné, že se jednotlivé produkty k sobě ještě více přiblíží. Pokud se naučíte principy jednoho a práce s ním se stane rutinní, bude pro vás poměrně snadné začít využívat nástroje další. Právě z důvodu nástupu nové verze nebudu popisovat konkrétní možnosti konfigurace SCCM, ale představíme si zejména oblasti, ve kterých nám může velmi efektivně pomoci.

Q&A

Jak už bylo řečeno, dnešní IT prostředí bývají často centralizovaná (CLOUD), a tedy poměrně rozsáhlá a složitá. Trend v oblasti lidských zdrojů je někdy opačný, a tak bývá často velmi obtížné „ukočírovat“ takovéto prostředí bez patřičných nástrojů. Dnes je velmi populární virtualizace, představme si tedy Configuration Manager jako virtuálního manažera. Položíme mu několik zásadních otázek, které potřebujeme jako administrátoři každodenně řešit.

HW, SW Inventory

Q: Naše společnost má velké množství počítačů a serverů, potřebujeme tedy nutně řešit inventarizaci hardwaru a softwaru. V tuto chvíli nemáme žádný mechanismus sledování změn v hardwarové konfiguraci. Stejným způsobem potřebujeme také řešit software. Musíme mít detailní přehled o vybavení počítačů a také nějaké rozumné výstupy o stavu software. Umíte nám pomoci?

A: Jistě, toto je jedna z mých základních funkcí. Můžete definovat, v jakých intervalech mám celé prostředí skenovat, a jelikož využívám SQL Reporting Services, dokážu vám poskytnout libovolné informace velmi efektivně nejen přímo z konzole, ale také pomocí velkého množství přehledných reportů. Pochlubím se také tím, že mohu své informace dodat Service Manageru a jeho konfigurační databázi (CMDB) a významně tak přispět k vysoké informační hodnotě servicedesku.

Remote Tools

Q: Máme problém se vzdálenou správou počítačů, které se často jmenují jinak než uživatelé. Když dohledáme název PC, využijeme náš software pro vzdálené připojení. Je to ovšem problematické, protože uživatelé si stěžují, že nejsou informováni o vzdáleném přístupu a zjistí to až po několikaminutovém „přetahování“ o myš.

A: Pokud budete využívat Service Manager pro HelpDesk, všechny informace můžete mít pohromadě. Uživatel založí požadavek přes web portál a já doplním přímo k tomuto požadavku konfigurační položku, ze které byl incident založen, včetně všech informací o hardwaru a softwaru. Pak už stačí využít jenom mých Remote Tools pro vzdálené připojení. Uživatelé budou také spokojeni, protože budou informováni o tom, kdo konkrétně se na jejich PC připojuje, a mohou případně hned zasáhnout. Samozřejmostí je možnost nastavovat oprávnění ke vzdálenému přístupu.

Asset Intelligence

Q: Forma, jakou nyní evidujeme zakoupený a využívaný software, nám vůbec nevyhovuje. Co nabízíte vy?

A: V tom vám mohu významně pomoci díky Asset Intelligence. Umožňuje mi to můj katalog, který obsahuje téměř 300 000 softwarových titulů členěných do téměř 2 000 kategorií. Díky tomu jsem schopen rozpoznat (inventarizovat) téměř všechen používaný software.

SW Metering

Q: Co nás ale velmi zajímá, je to, jestli zakoupené licence efektivně využíváme a nevlastníme je zbytečně. A co v případě, že jsme zakoupili nějaký software v omezeném počtu, ale instalován ho máme na každém PC?

A: Toto dokážu v kombinaci se SW Inventory velmi efektivně vyhodnocovat. Mohu poskytovat informace o tom, kolik instalovaného softwaru se skutečně používá, kolik je nutné dokoupit licencí, jaký software používají konkrétní uživatelé nebo v jakém čase se vybraný software používá.

Software Update

Q: Nyní používáme v našem prostředí WSUS. Je možné tuto funkcionalitu integrovat? A co v případě dalšího softwaru? Chtěli bychom stahovat pouze nezbytně nutné aktualizace.

A: Mohu samozřejmě integrovat kompletně možnosti WSUS a zcela ho tak nahradit. Veškerý komfort, na který jste byli s WSUS zvyklí, budete nadále mít. Mohu ale nabídnout možnost aktualizovat i ostatní používaný software stejným způsobem, například produkty Adobe, nebo vybrané aktualizace odinstalovat.

OS Deployment

Q: Každý nákup nových počítačů je pro nás noční můrou. Instalujeme každé PC ručně. Nejhorší ale je, když je nutné přenést veškeré původní nastavení uživatele. Každé PC je trochu jiné, protože každý postupujeme při instalaci jinak.

A: Umožním vám vytvoření jednotného image operačního systému. Budete moci využívat celé řady možností, jak OS na nové počítače instalovat, například pomocí PXE Boot ze sítě. Umožním vám automatizované zavedení OS a přidání počítače do domény. Pak proběhne automatická instalace mého klienta a všech definovaných aplikací. Dále mohu nabídnout funkcionalitu „User State Migration“, pomocí které můžete přenést kompletní konfiguraci uživatelského prostředí na jiný nebo nově instalovaný počítač. Použiju s dovolením motto vašeho výrobce automobilů – Simply clever.

SW Distribution

Q: Na počítače musíme instalovat celou řadu softwarových produktů. Většinou instalujeme ručně přímo na PC, občas použijeme instalaci pomocí Group Policy v Active Directory. Vždy je to ale dočasné řešení. Umíte to řešit lépe?

A: Distribuce softwaru je také jednou z mých klíčových vlastností. Na klientech je možné spouštět jakýkoliv spustitelný soubor nebo skript. S mou pomocí můžete vytvářet distribuční balíčky, programy, řídit distribuci do vzdálených lokalit a šetřit tak WAN linky. Instalace mohou probíhat bezobslužně, ale zároveň mohou informovat o stavu a průběhu. Možnosti jsou obrovské, koukáte ale na hodinky, pojďme tedy dál.

Desired Configuration Management

Q: Vzhledem k velkému počtu stanic by bylo skvělé, kdybychom mohli nějakým způsobem sledovat, zda všechny stanice splňují naše požadavky na konfiguraci. Například verze Service Pack, antiviru, zda jsou nainstalované požadované aplikace apod. Kdybyste toto dokázal hlídat, detekovat nebo dokonce neodpovídající stav automaticky napravit, to by nám vážně pomohlo.

A: I toto vám mohu splnit. Můžete si sami nadefinovat vzorovou šablonu nebo můžete využít doporučení společnosti Microsoft, a já budu pravidelně všechny počítače porovnávat proti „schválené“ konfiguraci. Jakmile zjistím odchylku od vámi definovaného stavu, dokážu vás o tom informovat nebo také tento stav napravit a například chybějící software automaticky doinstalovat. Pokud byste využívali Service Manager, dokážu v případě porušení šablony automaticky založit incident a poskytnout všechny potřebné informace do systému řízení služeb.

Závěr

Q: A co bude dál?

A: Co dál? Jak už jste na začátku zmiňoval, dalším zásadním krokem je můj nástupce, tedy Configuration Manager 2012, který bude určitě schopen nabídnout ještě víc než já. „Po mně přijde nový, mladý – a to bude sekáč, dámy a pánové, ten se nezakecá." 

SCCM důvěrně zpovídal

Jan Matějka | AG COM

Více informací o SCCM se dozvíte na semináři společnosti AG COM, která se v implementaci produktů Microsoft specializuje na systémový management.

Seminář se bude konat 7. prosince 2011 v Praze v sídle společnosti Microsoft (program a přihláška bude k dispozici na http://www.agcom.cz/cs/seminare/terminy-seminaru.shtml).

O AG COM:

AG COM, a.s. poskytuje komplexní služby v oblasti počítačových sítí a systémového managementu. Nabízí, navrhuje a implementuje řadu produktů společnosti Microsoft a IBM a staví na nich robustní, bezpečná a spolehlivá řešení.

Microsoft proaktivně reaguje na potřeby trhu dalšími a dalšími produkty, které umí elegantně řešit aktuální, stále se měnící a rozšiřující problematiku IT. A v řadě z nich udává trendy a směr. Reakcí AG COM na aktuální potřeby v IT je samostatná divize Microsoft Solution.