Když jsem byl kolegy ze společnosti DAQUAS požádán o napsání krátkého textu o Exchange 2010, hned jsem se musel zeptat – a o čem by měl vlastně být? Vždyť technických článků o tomto mail serveru existuje mnoho, čím novým tedy čtenáře zaujmout? Slovo dalo slovo a nakonec jsme se shodli, že zkusím vyplodit trochu netradiční povídání o mail serveru, které vlastně vůbec nebude o mailování samotném a zaměří se na to, čím je Exchange jiný oproti konkurenci a co nutí i ty společnosti, které jinak nejsou produktům Microsoft příliš nakloněny, aby nasazovaly tento vynikající produkt.

externí autořiexterní autoři
SoftwareSoftware
26.10.2011 14:24:0026.10.2011 14:24:00

externí autoři

externí přispěvatelé magazínu softwarový QUAS

Microsoft

Články o různých produktech Microsoft, které nemají vlastní seriály
 1. Sedm důvodů pro Microsoft Office 2007 SB Edition
 2. Správný čas pro Microsoft Office 2007!
 3. Windows Product Activation
 4. Microsoft Expression 2
 5. SBS, EBS… aneb naše malé už i pro velké
 6. Jak dlouho si vystačíte se starými verzemi
 7. Migrace ze SourceSafe na Team Foundation Server
 8. Fenomén Windows 7
 9. Office 2007 a Vy
 10. Windows Vista a Visual Studio
 11. Dobře upletená síť
 12. SQL Server – mozek vaší organizace: Postarejte se o něj!
 13. Windows 7? Teď je ještě stihnete!
 14. Windows 7 - další dotek...
 15. Co to pořád s těmi licencemi máte?!
 16. Dokonalá komunikace
 17. Windows Essential Business Server
 18. Virtualizace ve sféře Small Businessu
 19. Windows Server 2008 R2
 20. Instalace Exchange Serveru 2010
 21. Exchange Server 2010
 22. Group Policy Preferences: báječný doplněk vašich politik!
 23. Novinky v Team Foundation Serveru 2010
 24. SharePoint – velká posila vašeho týmu
 25. BPOS: vskutku atraktivní hostitel
 26. Office 2010 ve firmě i doma,zadarmo i za peníze
 27. Expression Studio 4 Web Professional skoro zadarmo?
 28. Už není proč čekat: SharePoint 2010
 29. Nový způsob komunikace – Office Communicator, Live Meeting
 30. Licence pro desktopy v datacentrech: VDA, VDI, VECD
 31. BI, SQL a Excel
 32. Visual Studio Team Foundation Server 2010
 33. Business Inteligence pro každého: PowerPivot
 34. Visual Studio Test Professional 2010
 35. Enrollment for Education Solutions (EES)
 36. Internet Explorer 9
 37. Forefront Endpoint Protection 2010 - cesta k optimalizaci provozu desktopů
 38. Zcela jiný pohled na zabezpečení dat
 39. Bezpečnost, dostupnost, výkon
 40. Mějte informace po ruce. V SharePointu.
 41. Průvodce městem E CAL Town
 42. Aplikační servery v cloudu – vítaná změna podmínek
 43. Produkty System Center pro vaše pohodlí
 44. Opalis(ace)
 45. Úspory v datových centrech
 46. Office 365 aneb produktivita mezi nebem a zemí
 47. Jak vybrat licenční model pro poskytování IT služeb?
 48. Požadavky v organizaci a jejich vyřízení
 49. Dodejte své firmě energii jádra!
 50. Windows Server 2008 R2
 51. Exchange Server 2010 – víc než jen Mail Server
 52. Microsoft SharePoint 2010
 53. LYNC Standard CAL jako součást CORE CAL
 54. Forefront Endpoint Protection 2010
 55. SCCM: Chodí to dobře. A seje to!
 56. Microsoft Visual Studio LightSwitch
 57. Windows Intune
 58. Microsoft Product Activation
 59. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích.
 60. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích PODRUHÉ.
 61. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích POTŘETÍ.
 62. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích POČTVRTÉ.
 63. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích Q & A.
 64. Síla mraku výhodně
 65. Office 365 s ostružinkou
 66. Studenti a legální software
 67. Mráčky a zase mráčky
 68. System Center 2012: licenční změny
 69. CRM? Zapomeňte na písmeno C
 70. Komunikace 21. století pro všechny…
 71. Co nikdy nedělat s SBS 2008/2011
 72. Slevy pro vývojáře
 73. VDI je cesta. Ale k čemu?
 74. Ochrana obsahu a informací – je to i pro mě?
 75. Active Directory Right Management Services – licence
 76. Windows Intune – efektivní správa koncových zařízení, která nejsou pod jednou střechou
 77. Lék na nemoci vývoje – je na co se těšit!
 78. Nástupce Windows SBS 2011 – Windows Server 2012 Essentials
ALSO Czech Republic s.r.o.
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

Exchange Server 2010 – víc než jen Mail Server

Když jsem byl kolegy ze společnosti DAQUAS požádán o napsání krátkého textu o Exchange 2010, hned jsem se musel zeptat – a o čem by měl vlastně být? Vždyť technických článků o tomto mail serveru existuje mnoho, čím novým tedy čtenáře zaujmout? Slovo dalo slovo a nakonec jsme se shodli, že zkusím vyplodit trochu netradiční povídání o mail serveru, které vlastně vůbec nebude o mailování samotném a zaměří se na to, čím je Exchange jiný oproti konkurenci a co nutí i ty společnosti, které jinak nejsou produktům Microsoft příliš nakloněny, aby nasazovaly tento vynikající produkt.

 

Exchange jako centrum komunikace bez závislosti na klientovi

Z pohledu dnešních cloud technologií a výhledů IT do budoucna to vypadá, že Exchange tak trochu předběhl dobu… už před lety se tým zodpovědný za jeho vývoj rozhodl vydat cestou, ve které jsou všechna data uložena v databázích na serveru samotném (v tom tkví dnešní podobnost s cloudem) a uživatel si vždy vybírá komunikační nástroj, který mu v danou chvíli pasuje nejlépe. Jinými slovy: mě nezajímá čím, jak a odkud se budu k Exchange připojovat, ale vždy se chci dostat ke stejným informacím, stejně kvalitní cestou.

Jednou ze služeb Exchange, která tento proces maximálně zjednodušuje, je služba Autodiscover. Ta po uživateli v jakémkoli softwaru komunikujícím s Exchange žádá pouze znát svou e-mailovou adresu a heslo a o celou následnou konfiguraci se postará sama, zcela bez nutnosti dalšího vstupu ze strany uživatele. Je tedy opravdu jedno, zdali sedím u Outlooku na firemní LAN síti, zdali jsem na domácím Mac počítači a chci používat Outlook for Mac, nebo zdali se připojuji v internetové kavárně pomocí jakéhokoli internetového prohlížeče (opravdu jakéhokoli).

Celý tento model podtrhují potom další zajímavé technologie, které jsou nedílnou součástí Exchange. Například synchronizační protokol ActiveSync je už součástí všech chytrých telefonů (jejich cena začíná na cca 3 tisících korun) a díky němu můžeme synchronizovat obsah své schránky s jakýmkoli mobilním zařízením, nebo v dnešní době velmi se rozmáhajícími tablety. A je jedno, zdali je to Nokia s operačním systémem Windows Phone, nebo iPhone či iPad, případně hardware některého z výrobců zařízení postavených na systému Google Android (HTC, Samsung, Acer, atd.).

Pořád jde jen o výběr toho, co se mi v daný okamžik hodí pro komunikaci nejlépe. To, že schůzka, kterou jsem si před několika okamžiky zapsal v Outlooku, je ihned zaznamenaná na mém tabletu, nebo že kontakt na obchodního partnera, který jsem si před minutkou v kavárně napsal do telefonu, se mi okamžitě replikuje do Outlooku, vytváří v nás, kteří moderní technologie musíme používat, vlastně závislost. Jakmile si tyto zvyky osvojíme a přijmeme za samozřejmost, nechce se nám je opouštět ani za nic ;-).

Aby byl výčet možných komunikačních kanálů kompletní, nemohu nezmínit i možnost napojení Exchange na firemní telefonní ústřednu a následnou komunikaci s Exchange pomocí hlasu. Z poštovní schránky se tak stává také hlasová schránka s nepřijatými hovory, kterou mohu např. při jízdě do práce autem vzdáleně ovládat hlasem stejně, jako to děláme u hlasových schránek našich mobilních operátorů. Zde jen pozor na to, že tyto hlasové funkce jsou podporovány v mnoha světových jazycích, čeština a slovenština mezi ně ale nepatří. Cestou na jednání si tak nejen vyřídíte došlou poštu a přeberete vzkazy, ale ještě se rozmluvíte v angličtině :-).

Exchange jako korporátní nástroj na sdílení informací všeho typu 

Díky tomu, že máme všechna data uložena na serveru, jsme jen krůček od úvah, jak tato data mezi uživateli sdílet a získat tím další zajímavou funkcionalitu. Není problém zařídit, aby poštu jednoho uživatele mohl číst, zpracovávat nebo i odpovídat jeho jménem někdo jiný (např. asistent/ka za vedoucího pracovníka). Mnohem běžnější je ale v Exchange využití přehledového sdílení dat napříč všemi uživateli.

Každý uživatel, který si do kalendáře bude zapisovat svoje pracovní nebo i osobní aktivity, automaticky se všemi ostatními v rámci Exchange organizace sdílí přehledovou formou informaci o tom, že už v kalendáři něco má, že už v tomto čase vykonává nějakou aktivitu… samozřejmě se nemusíte bát o bezpečnost svých soukromých informací, standardně se sdílí jen základní informace o tom, zdali máte volno či ne, případně zdali jste v práci či mimo. Svolání jakékoli skupiny lidí na nezbytnou schůzku je tedy otázka chvilky – Exchange sám najde a vybere nejvhodnější čas všech zúčastněných. Pokud si k tomu přidáte možnost založit kromě schránky uživatele i další, infrastrukturní mailboxy typu zasedačka, projektor nebo např. vozidlo, je plánování času opravdovou hračkou.

Exchange jako Mail Server

Abychom neopomenuli to, že Exchange jen tak mimochodem opravdu ještě stále posílá a doručuje obyčejné poštovní zprávy, můžeme si nastínit i jeho schopnosti v této oblasti. Představte si, že na straně serveru máte možnost dělat stejná pravidla jako v Outlooku, ale s dopadem na všechny zprávy, které skrze server procházejí. Není proto problém zajistit, aby třeba každá zpráva, která opustí vaši společnost, byla opatřena nezbytným podpisem, přičemž data do tohoto podpisu (např. telefon, jméno nadřízeného, atd.) se budou dynamicky brát přímo z Active Directory hodnot.

Máte-li naopak obavu z toho, že pomocí e-mailu uniknou z vaší společnosti cenná data, můžete si nechat v rámci průchozích zpráv (včetně jejich příloh nejen ve formátu Microsoft Office) vyhledávat konkrétní frázi (např. „zápis z porady“) a pokud je taková zpráva identifikována, předat ji zodpovědnému pracovníkovi ke schválení či zamítnutí, nebo ji rovnou zamítnout a nedoručit. Možností je mnoho, jedna lepší než druhá.

Závěr

Přidejte si k tomu další možnosti sdílení dat – např. v obchodním týmu seznam firemních kontaktů, nebo na helpdesku sdílenou e-mailovou komunikaci – a zjistíte, že Exchange již dávno neslouží jen k doručování e-mailových zpráv, ale že se stává centrální komunikační platformou pro sdílení některých dat i nástrojem pro řízení lidí a potřebných zdrojů.

Přitom nabízí nepřeberné možnosti nasazení a škálování, což z něj činí volbu vhodnou pro jakéhokoli zákazníka.

Martin Pavlis | KPCS CZ