Představme si, že žijeme ve světě, který vyžaduje flexibilní firemní infrastrukturu a podíl na efektivním plnění obchodních cílů společnosti od všech zaměstnanců včetně těch z IT oddělení. V takovém světě není čas na to, aby „ajťák“ denně strávil několik hodin instalací nových operačních systémů na desktopy nebo zkoumáním, proč aplikace na serverech věčně neběží, jak mají. Přidejte k tomu ještě občasný softwarový audit a tudíž i čas, který zaměstnanci vašeho IT oddělení stráví na pohovce u svého psychiatra. A protože čas jsou peníze, a ani jednoho není vlastně nikdy dost, potřebujeme produkty rodiny System Center.

Zuzana SobotkováZuzana Sobotková
SoftwareSoftware
21.06.2011 10:05:0021.06.2011 10:05:00

Zuzana Sobotková

Microsoft

Články o různých produktech Microsoft, které nemají vlastní seriály
 1. Sedm důvodů pro Microsoft Office 2007 SB Edition
 2. Správný čas pro Microsoft Office 2007!
 3. Windows Product Activation
 4. Microsoft Expression 2
 5. SBS, EBS… aneb naše malé už i pro velké
 6. Jak dlouho si vystačíte se starými verzemi
 7. Migrace ze SourceSafe na Team Foundation Server
 8. Fenomén Windows 7
 9. Office 2007 a Vy
 10. Windows Vista a Visual Studio
 11. Dobře upletená síť
 12. SQL Server – mozek vaší organizace: Postarejte se o něj!
 13. Windows 7? Teď je ještě stihnete!
 14. Windows 7 - další dotek...
 15. Co to pořád s těmi licencemi máte?!
 16. Dokonalá komunikace
 17. Windows Essential Business Server
 18. Virtualizace ve sféře Small Businessu
 19. Windows Server 2008 R2
 20. Instalace Exchange Serveru 2010
 21. Exchange Server 2010
 22. Group Policy Preferences: báječný doplněk vašich politik!
 23. Novinky v Team Foundation Serveru 2010
 24. SharePoint – velká posila vašeho týmu
 25. BPOS: vskutku atraktivní hostitel
 26. Office 2010 ve firmě i doma,zadarmo i za peníze
 27. Expression Studio 4 Web Professional skoro zadarmo?
 28. Už není proč čekat: SharePoint 2010
 29. Nový způsob komunikace – Office Communicator, Live Meeting
 30. Licence pro desktopy v datacentrech: VDA, VDI, VECD
 31. BI, SQL a Excel
 32. Visual Studio Team Foundation Server 2010
 33. Business Inteligence pro každého: PowerPivot
 34. Visual Studio Test Professional 2010
 35. Enrollment for Education Solutions (EES)
 36. Internet Explorer 9
 37. Forefront Endpoint Protection 2010 - cesta k optimalizaci provozu desktopů
 38. Zcela jiný pohled na zabezpečení dat
 39. Bezpečnost, dostupnost, výkon
 40. Mějte informace po ruce. V SharePointu.
 41. Průvodce městem E CAL Town
 42. Aplikační servery v cloudu – vítaná změna podmínek
 43. Produkty System Center pro vaše pohodlí
 44. Opalis(ace)
 45. Úspory v datových centrech
 46. Office 365 aneb produktivita mezi nebem a zemí
 47. Jak vybrat licenční model pro poskytování IT služeb?
 48. Požadavky v organizaci a jejich vyřízení
 49. Dodejte své firmě energii jádra!
 50. Windows Server 2008 R2
 51. Exchange Server 2010 – víc než jen Mail Server
 52. Microsoft SharePoint 2010
 53. LYNC Standard CAL jako součást CORE CAL
 54. Forefront Endpoint Protection 2010
 55. SCCM: Chodí to dobře. A seje to!
 56. Microsoft Visual Studio LightSwitch
 57. Windows Intune
 58. Microsoft Product Activation
 59. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích.
 60. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích PODRUHÉ.
 61. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích POTŘETÍ.
 62. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích POČTVRTÉ.
 63. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích Q & A.
 64. Síla mraku výhodně
 65. Office 365 s ostružinkou
 66. Studenti a legální software
 67. Mráčky a zase mráčky
 68. System Center 2012: licenční změny
 69. CRM? Zapomeňte na písmeno C
 70. Komunikace 21. století pro všechny…
 71. Co nikdy nedělat s SBS 2008/2011
 72. Slevy pro vývojáře
 73. VDI je cesta. Ale k čemu?
 74. Ochrana obsahu a informací – je to i pro mě?
 75. Active Directory Right Management Services – licence
 76. Windows Intune – efektivní správa koncových zařízení, která nejsou pod jednou střechou
 77. Lék na nemoci vývoje – je na co se těšit!
 78. Nástupce Windows SBS 2011 – Windows Server 2012 Essentials
ALSO Czech Republic s.r.o.
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

Produkty System Center pro vaše pohodlí

Představme si, že žijeme ve světě, který vyžaduje flexibilní firemní infrastrukturu a podíl na efektivním plnění obchodních cílů společnosti od všech zaměstnanců včetně těch z IT oddělení. V takovém světě není čas na to, aby „ajťák“ denně strávil několik hodin instalací nových operačních systémů na desktopy nebo zkoumáním, proč aplikace na serverech věčně neběží, jak mají. Přidejte k tomu ještě občasný softwarový audit a tudíž i čas, který zaměstnanci vašeho IT oddělení stráví na pohovce u svého psychiatra. A protože čas jsou peníze, a ani jednoho není vlastně nikdy dost, potřebujeme produkty rodiny System Center.

Široké spektrum

Hledáte možnost jak rychle a efektivně spravovat, nasazovat a aktualizovat systémy i aplikace ve fyzickém či virtuálním prostředí? Na to je System Center Configuration Manager. Umí běžet na širokém spektru zařízení od desktopů až po mobilní telefony na platformě Windows. Přechod na novou verzi operačního systému či jiných aplikací podnikového standardu tak provedete doslova lusknutím prstu. Zajímavé jsou i přínosy v oblasti Software Asset Management, tedy správy licencí. S Configuration Managerem můžete definovat standardní vybavení PC pro uživatele a automatizovaně kontrolovat a rovnou i napravovat odchylky od těchto standardů na jednotlivých stanicích.
Mezi řešení přispívající ke správě klientských stanic nepochybně patří i ochrana v podobě antiviru. Také proto se Forefront Endpoint Protection – řešení společnosti Microsoft pro ochranu koncových stanic – těsně váže na SCCM.
Ochranu všech vašich dat na serverech a klientských počítačích zajistí System Center Data Protection Manager. Představuje ideální řešení pro opravdu rychlé zálohování a obnovu dat v prostředí Windows. Možnost zálohování na páskové mechaniky nebo do prostředí veřejného cloudu samozřejmě nechybí.
O dohled nad serverovou infrastrukturou se postará System Center Operations Manager, jenž výrazně šetří náklady na správu datacenter. Poskytuje komplexní monitoring operačních systémů a aplikací, a to nejenom na platformě Windows. Vícevrstvá architektura umožňuje škálovat funkce i pro velmi náročná prostředí. Součástí SCOM je možnost auditování bezpečnostních logů. Díky zabudované znalostní bázi je řešení chybových stavů monitorovaných objektů mnohem snazší.
Předdefinované procesy pro řešení incidentů a problémů, řízení změn a životního cyklu nabízí System Center Service Manager. Automaticky propojuje znalosti a informace z výše popsaných produktů a služby Active Directory. Samoobslužný portál snižuje počet žádostí o podporu a zvyšuje spokojenost koncových uživatelů.
Pokud hojně využíváte virtualizaci na platformě Hyper-V, MS Virtual Server nebo VMware ESX, určitě se vám bude hodit System Center Virtual Machine Manager. Představuje jednoduché a nákladově přijatelné řešení pro ucelenou správu fyzických a virtuálních počítačů, konsolidaci málo využívaných fyzických serverů a rychlé vytváření nových virtuálních počítačů.
Pro středně velké firmy do 500 klientských počítačů a 50 serverů je speciálně navržen produkt System Center Essentials, ucelené řešení, které umožňuje IT specialistům spravovat prostředí efektivně a včas. Nese v sobě část funkcionality Configuration, Operations a Virtual Machine Manageru. Jde tedy o balíček základních funkcí pro správu IT prostředí v méně náročných společnostech.
Využít možnost vzájemné integrace produktů rodiny System Center znamená donutit systémy procesně komunikovat. K vytváření takovýchto procesních vazeb slouží System Center Opalis, o němž najdete podrobnější vyprávění o kousek dále. Díky němu je možné nahradit ručně prováděné činnosti automatizovanými procesy i v heterogenním prostředí. V nové verzi se objeví s mnoha novými vlastnostmi a funkcemi a ponese název System Center Orchestrator 2012.

 

 

Licenční podmínky

V případě zájmu o nasazení nástrojů pro správu a péči o infrastrukturu v podobě produktů System Center je určitě dobré poradit se s licenčním specialistou. V takto široké skupině produktů totiž narazíte na různé výjimky a více způsobů, jak zvolené produkty pořídit. Obecně se u produktů System Center setkáváme se třemi typy licencí. U SC DPM a SC Virtual Machine Manager se Microsoft dopustil rozmarné výchylky ve prospěch klientů a jejich serverové licence se nekupují zvlášť, nýbrž právo k jejich užití je součástí každé licence ML, Management License.
Serverová licence je licence pro server, jenž bude správcem. Je možné ji pořídit s technologií SQL, pokud zákazník nemá SQL Server, který by mohl použít jako úložiště pro produkty System Center. Všechny totiž pro svá data vyžadují SQL za zády a jen některé si jej nesou „věnem“. Pokud je SQL Server součástí instalace produktu SC (jako je tomu například u SC DPM, Data Protection Manager), není k jeho použití třeba vlastnit CAL pro SQL, stejně tak, když jde o SCCM, SCOM či SCE „with SQL Technology“.
Serverová management licence (Server ML) je licence pro servery, jež budou produktem z rodiny System Center spravovány. Většinou potřebujete jednu licenci pro každé spravované prostředí operačního systému (aneb OSE, Operating System Environment).
Klientská management licence (Client ML) je licence na uživatele nebo prostředí operačního systému desktopu, jenž bude produktem System Center spravován.
Nasazení více technologií z rodiny System Center je dobrým důvodem k pořízení některého z balíků. Pro spravované prostředí existují Server Management Suite obsahující všechny technologie v nejvyšší edici. Server Management Suite Enterprise je licence pro fyzický server a umožňuje spravovat až 4 virtuální prostředí běžící nad tímto serverem. Její kolegyní je Server Management Suite Datacenter licencovaná podle počtu procesorů ve fyzickém serveru. Ta umožňuje správu libovolného počtu virtuálních prostředí. Balíček licencí je dostupný i v oblasti klientských licencí a obsahuje klientské licence všech produktů System Center kromě Configuration Manageru (protože ten už má většina zákazníků v sadě přístupových licencí Core CAL). Rodina SC na desktopech se odráží i v základním balíčku Core CAL, kde je SC Configurations Manager a od srpna v něm bude i Forefront Endpoint Protection, a v balíku Enterprise CAL Suite, kde je naleznete pohromadě za mírný peníz snad všechny.

Budoucnost System Center

Už v příštím roce se můžeme těšit na příchod nových verzí všech produktů rodiny System Center. Slibují mnohá zlepšení a dramatický rozvoj funkcionality. Pokud již máte nasazený některý z produktů, nebo o některém uvažujete, možná byste rádi využili možnost testování nových verzí. Na stránkách Microsoft Connect je k dispozici „Community Evaluation Program“, díky němuž můžete nové verze produktů vyzkoušet. V současnosti je k dispozici Configuration Manager 2012 Beta a Virtual Machine Manager 2012 Beta. Další produkty se budou objevovat v příštích měsících.

Vaše budoucnost?

System Center v ní jistě bude hrát nějakou (nejspíš pozitivní) roli. S otázkami ohledně licencí, funkcionality a pořízení produktů System Center vám rádi poradí naši specialisté. Neváhejte nás proto kontaktovat. Partneři, kteří jsou schopni pro vás kompletně zajistit implementaci nebo vás případně podpoří ve vašem vlastním úsilí, jsou připraveni. Rádi vám dáme vybrat.