Exchange Server 2010 představuje nový milník ve vývoji a pojetí firemní komunikace. Nová architektura umožňuje dosahovat vysoké spolehlivosti díky automatické replikaci e mailové databáze na více serverů, a to při zachování její plné dostupnosti pro uživatele. Exchange Server 2010 rovněž snižuje požadavky na výkon diskových úložišť, čímž zcela mění pohled na využití diskového subsystému a celé řešení významně zlevňuje. Rozšiřuje i možnosti přístupu kúčtu prostřednictvím webového prohlížeče.

externí autořiexterní autoři
SoftwareSoftware
09.09.2009 12:15:0009.09.2009 12:15:00

externí autoři

externí přispěvatelé magazínu softwarový QUAS

Microsoft

Články o různých produktech Microsoft, které nemají vlastní seriály
 1. Sedm důvodů pro Microsoft Office 2007 SB Edition
 2. Správný čas pro Microsoft Office 2007!
 3. Windows Product Activation
 4. Microsoft Expression 2
 5. SBS, EBS… aneb naše malé už i pro velké
 6. Jak dlouho si vystačíte se starými verzemi
 7. Migrace ze SourceSafe na Team Foundation Server
 8. Fenomén Windows 7
 9. Office 2007 a Vy
 10. Windows Vista a Visual Studio
 11. Dobře upletená síť
 12. SQL Server – mozek vaší organizace: Postarejte se o něj!
 13. Windows 7? Teď je ještě stihnete!
 14. Windows 7 - další dotek...
 15. Co to pořád s těmi licencemi máte?!
 16. Dokonalá komunikace
 17. Windows Essential Business Server
 18. Virtualizace ve sféře Small Businessu
 19. Windows Server 2008 R2
 20. Instalace Exchange Serveru 2010
 21. Exchange Server 2010
 22. Group Policy Preferences: báječný doplněk vašich politik!
 23. Novinky v Team Foundation Serveru 2010
 24. SharePoint – velká posila vašeho týmu
 25. BPOS: vskutku atraktivní hostitel
 26. Office 2010 ve firmě i doma,zadarmo i za peníze
 27. Expression Studio 4 Web Professional skoro zadarmo?
 28. Už není proč čekat: SharePoint 2010
 29. Nový způsob komunikace – Office Communicator, Live Meeting
 30. Licence pro desktopy v datacentrech: VDA, VDI, VECD
 31. BI, SQL a Excel
 32. Visual Studio Team Foundation Server 2010
 33. Business Inteligence pro každého: PowerPivot
 34. Visual Studio Test Professional 2010
 35. Enrollment for Education Solutions (EES)
 36. Internet Explorer 9
 37. Forefront Endpoint Protection 2010 - cesta k optimalizaci provozu desktopů
 38. Zcela jiný pohled na zabezpečení dat
 39. Bezpečnost, dostupnost, výkon
 40. Mějte informace po ruce. V SharePointu.
 41. Průvodce městem E CAL Town
 42. Aplikační servery v cloudu – vítaná změna podmínek
 43. Produkty System Center pro vaše pohodlí
 44. Opalis(ace)
 45. Úspory v datových centrech
 46. Office 365 aneb produktivita mezi nebem a zemí
 47. Jak vybrat licenční model pro poskytování IT služeb?
 48. Požadavky v organizaci a jejich vyřízení
 49. Dodejte své firmě energii jádra!
 50. Windows Server 2008 R2
 51. Exchange Server 2010 – víc než jen Mail Server
 52. Microsoft SharePoint 2010
 53. LYNC Standard CAL jako součást CORE CAL
 54. Forefront Endpoint Protection 2010
 55. SCCM: Chodí to dobře. A seje to!
 56. Microsoft Visual Studio LightSwitch
 57. Windows Intune
 58. Microsoft Product Activation
 59. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích.
 60. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích PODRUHÉ.
 61. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích POTŘETÍ.
 62. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích POČTVRTÉ.
 63. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích Q & A.
 64. Síla mraku výhodně
 65. Office 365 s ostružinkou
 66. Studenti a legální software
 67. Mráčky a zase mráčky
 68. System Center 2012: licenční změny
 69. CRM? Zapomeňte na písmeno C
 70. Komunikace 21. století pro všechny…
 71. Co nikdy nedělat s SBS 2008/2011
 72. Slevy pro vývojáře
 73. VDI je cesta. Ale k čemu?
 74. Ochrana obsahu a informací – je to i pro mě?
 75. Active Directory Right Management Services – licence
 76. Windows Intune – efektivní správa koncových zařízení, která nejsou pod jednou střechou
 77. Lék na nemoci vývoje – je na co se těšit!
 78. Nástupce Windows SBS 2011 – Windows Server 2012 Essentials
ALSO Czech Republic s.r.o.
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

Exchange Server 2010

Exchange Server 2010 představuje nový milník ve vývoji a pojetí firemní komunikace. Nová architektura umožňuje dosahovat vysoké spolehlivosti díky automatické replikaci e mailové databáze na více serverů, a to při zachování její plné dostupnosti pro uživatele. Exchange Server 2010 rovněž snižuje požadavky na výkon diskových úložišť, čímž zcela mění pohled na využití diskového subsystému a celé řešení významně zlevňuje. Rozšiřuje i možnosti přístupu k účtu prostřednictvím webového prohlížeče.

To všechno a mnohé další přináší nová verze Exchange Serveru, která bude uvolněna na trh v průběhu letošního podzimu. Tento článek si neklade za cíl vás seznámit dopodrobna se všemi novinkami, které Exchange Server 2010 přinese, ale spíše otevřít několik zásadních témat a těmi vás přehledově provést.

Replikace e-mailových databází

Vzpomínáte si ještě, co bylo na pořízení Exchange Serveru do vaší organizace nejdražší? Možná mi dáte za pravdu, že se jednalo o datové úložiště. Požadavky Exchange na diskový subsystém byly nemalé, a tak jsme byli nuceni investovat vysoké prostředky do nákupu kvalitních, bezpečných a výkonných polí. Protože takový datový prostor je poměrně drahý, firmy byly nuceny omezovat své uživatele různými limity jejich poštovních schránek.

Exchange Server 2010 k celé problematice přistupuje zcela novým způsobem. Problémy s výkonem diskového subsystému v podstatě mizí, protože díky změně architektury databází dochází nyní k snížení diskových operací až o 70 % vzhledem k Exchange Server 2007 a o neuvěřitelných 90 % oproti Exchange Server 2003. To v podstatě znamená, že nyní můžeme Exchange provozovat i nad méně výkonným datovým úložištěm. Například nad SATA disky – ty nabízejí výborný poměr cena/výkon, ale bohužel nedisponují takovou spolehlivostí, jako SCSI disky.

Proto přichází Exchange Server 2010 s možností replikace e-mailové databáze na více serverů. Tato technologie se nazývá „Database Availability Group“ (DAG) a funguje na principu replikace změn od hlavní, aktivní databáze na ostatní, pasivní repliky. Každá databáze může mít nyní několik kopií (až 16), v závislosti na vašich požadavcích. Dovedu si představit databáze, které obsahují kritická data, a proto se budou replikovat na několik Exchange serverů, zatímco jiné se naopak nemusí replikovat nikam. Záleží na typu dat, dané situaci a prostředí… Díky tomu zde dochází mj. i k rozkladu zátěže mezi jednotlivé Exchange servery. Každý Exchange server může mít repliku několika aktivních a několika pasivních databází, čímž je zajištěno, že každý server je hardwarově využit zhruba stejně. Díky replikaci na úrovni databází je zajištěna i bezpečnost dat – data jsou replikována na více serverů. Proto se zcela mění doporučení pro práci a umístění dat v Exchange. Nyní je vítané mít všechny soubory od jednoho Store (databáze) na jediném SATA disku – databázi i transakční logy (to za předpokladu, že je tento Store replikován na více serverů, a tím je zajištěna bezpečnost dat).

Pokud se nad výše uvedeným zamyslíte, rychle dojdete k názoru, že místo nákupu drahých a výkonných diskových úložišť vám budou zcela dostačovat velké SATA disky. Ty jsou samozřejmě mnohem levnější než jiná řešení a vám se tak najednou otevírají nové možnosti, jak tohoto levného prostoru v Exchange využít. Můžete nastavit uživatelům vyšší kvóty na schránkách, nebo se začít zabývat další novinkou v Exchange Server 2010, kterou jsou uživatelské archivy. To už je jen na vás.

Database Availability Group 

Je tu ale ještě jedna věc, kterou je nutné zmínit. Pokud se rozhodnete využít nových možností nasazení a budete tak mít ve svém prostředí několik Exchange serverů s aktivními a pasivními replikami (viz obrázek), jak zjistí Outlook klient, ke kterému serveru se připojit a se kterou databází má pracovat? Tuto funkci zajišťuje nově role Exchange Client Access Server (CAS). Ta je nyní zcela zodpovědná za komunikaci se všemi typy klientů. Klient se tedy připojuje vždy (!) k Exchange CAS serveru, který zjistí, v jaké databázi se nachází uživatelova schránka na kterém serveru je její aktivní kopie, a následně do této databáze uživateli zprostředkuje přístup. Pokud server, který drží aktivní databázi, přestane být dostupný, je ihned vybrána jiná replika – ta se stává aktivní – a všichni klienti jsou z CAS serveru přesměrováni do ní.

Přístup k účtu pomocí webového prohlížeče

K Exchange Serveru dnes nerozlučně patří možnost přístupu k e-mailové schránce odkudkoli a bezpečně pomocí webového prohlížeče. Novinkou ve verzi 2010 je plnohodnotná podpora nejen Microsoft Internet Exploreru, ale také Mozilla FireFox a Apple Safari. I z těchto prohlížečů máte možnost plnohodnotně pracovat se svou schránkou. Rozhraní Outlook Web Access – OWA, jak se mu říká – prošlo také evolucí, která se opět snaží práci v internetovém prohlížeči co nejvíce přiblížit plnohodnotnému klientovi, aplikaci Outlook. A protože vzorem pro OWA v této verzi Exchange byl budoucí Outlook 2010, vše se nese ve stylu boje proti přemíře informací – nové pohledy do složek, inteligentní filtrování zpráv a mnoho dalšího.

Outlook Web Access 2010

Exchange Control Panel (ECP)

Tou nejzajímavější novinkou jistě ale není samotná OWA, ale její část – Exchange Control Panel (ECP). ECP nabízí zcela nové rozhraní, které samozřejmě stále umožňuje měnit nastavení OWA, ale primárně se zaměřuje na něco zcela jiného – na kompletní správu osobní identity vámci Active Directory a nastavení Exchange.

Co je tedy možné, po přidělení patřičného oprávnění, pomocí ECP konfigurovat?

 • Koncový uživatel může v ECP plně spravovat svou identitu – měnit svoji adresu nebo telefonní číslo, plus mnohé další informace uložené u svého účtu v Active Directory. Krom toho jsou zde nabízeny další novinky – uživatel se může sám přidávat do distribučních skupin (případně se z nich i odhlašovat), může Exchange instruovat k tomu, aby mu automaticky stahoval zprávy z jiných e-mailových systémů (např. ze Seznam.cz), a uživatel sám může procházet logy Exchange a dohledávat tak informace o tom, zdali byl jeho e-mail korektně doručen, či nikoli. A mnoho a mnoho dalšího…
 • Každý uživatel, který byl definován jako správce části Active Directory, může následně pomocí ECP provádět základní administrátorské úkony – zakládat a mazat schránky v Exchange; zakládat, mazat a měnit členství u distribučních skupin; dohledávat informace o odeslaných zprávách napříč schránkami – a v neposlední řadě může dalším uživatelům přiřazovat administrátorské role.

Spolu s ECP se v Exchange Server 2010 objevuje zcela nový model delegování práv na úrovni rolí, díky kterému je možné vybraným uživatelům přiřadit konkrétní a velmi detailní právo – přesně takové, jaké je v dané situaci a u konkrétního uživatele potřeba.

V krátkosti jsme se seznámili s vybranými novinkami Exchange Server 2010, které potěší nejen správce, ale i koncové uživatele. Změny v pojetí databází a diskových polí jistě zaujaly mnohé administrátory, kterým se tím otevírají zcela nové možnosti nasazení Exchange, a to za výrazně nižších nákladů, než tomu bylo v minulosti. Koncovým uživatelům se potom nabízí zcela nové webové rozhraní dostupné skrze libovolný internetový prohlížeč, kde mohou nyní nejen pracovat s e-mailovými zprávami, ale díky Exchange Control Panelu mají i možnost plně ovlivňovat vlastnosti svého účtu a schránky.

Martin Pavlis, KPCS CZ