Daquas 30 let


externí autoři

externí přispěvatelé magazínu softwarový QUAS DAQUAS
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

externí autoři

Jak pomáháme zákazníkům do oblak

O tom, jak „dostáváme“ své zákazníky do cloudu, jsem povídal už na jarních CSP days. Prezentace měla slušnou odezvu, občas se stále objevují zvídavé dotazy těch, které cesta do oblak láká, ale bojí se začít. Pro ty, kteří se do oblak bojí, mám dvě dobré zprávy. Ta první je fakt, že dokud nezačnete, nemůžete ani skončit. A ta druhá je ještě pozitivnější, protože se s vámi pokusím podělit o několik zkušeností, které se vám mohou v začátcích hodit.


Účetnictví, ERP, CRM či jiný informační systém do Azure?

Je tomu více než sedm let, kdy končila éra v České republice velice oblíbeného produktu Microsoft Small Business Server v jeho poslední plné verzi 2011. Microsoft oznámil, že žádná další verze vydána již nebude a budoucnost jednoznačně vidí v cloudu. S myšlenkou Azure si Microsoft pohrával celé desetiletí od roku 2000 a až v únoru 2010 byl oficiálně uveden do komerčního provozu.


Proč přesunout nebo nepřesunout některé věci do Microsoft Azure

Setkáváme se poměrně často s otázkou, jaké výhody poskytuje Microsoft Azure ve srovnání s lokálním (on-premise) řešením. Odpovědi se skládají z důvodů pro a proti. A někdy záleží na tom, koho se ptáte.


Ochrana a správa koncových zařízení

O tom, že vám ve firemních počítačích chybí nejnovější aktualizace, se můžete dozvědět dvěma způsoby. Buďto vás na ně upozorní vaše IT anebo vás na ně upozorní hackeři, kteří po vás budou požadovat výkupné za dešifrování pevného disku.


Správa identit (nejen) pro cloudové služby - Azure Active Directory

Používáte ve firmě online služby společnosti Microsoft, jako je Office 365? Pak máte automaticky zřízenu službu Azure Active Directory (Azure AD). Její základní úroveň (Azure AD Free) je dokonce zdarma. V tomto článku si ukážeme, co služba Azure AD umí, jak ji efektivně využívat, jak si zjednodušit a zlevnit správu IT prostředků.


Microsoft Forms

Služba Microsoft Forms, která je součástí Office 365, umožňuje snadno vytvářet průzkumy, hlasování a kvízy. K dispozici je průvodce, pomocí kterého konkrétní člověk rychle vyrobí požadovaný tvar. Kromě základních možností (výběr typu otázky: text, výběr z možností, datum, hodnocení nebo volba ze škály) jsou k dispozici různá nastavení, grafické možnosti a další vlastnosti výstupu podle vašich potřeb.


Microsoft Teams - moderní spolupráce

Když Microsoft přidal do portfolia Office 365 aplikaci Teams, umožnil firmám a organizacím významně rozšířit možnosti spolupráce jejich lidí. Microsoft Teams lze chápat jako nástroj, který umožňuje definovat si pracovní tým, jak interní, tak externí, a v rámci tohoto týmu vytváří prostor pro řešení jeho jednotlivých agend. A tady je hlavní kouzlo této aplikace. Každý tým má jiné potřeby, může používat jinou skladbu aplikací a Microsoft Teams jim to umožňuje.


Spolupráce týmu v Office 365

IT v malých firmách je občas překvapivě pestrá směs různých technologií, hardwaru, softwaru, služeb třetích stran a vlastního úsilí uživatelů. Bývá velmi odlišná od uniformního světa velkých korporátů. Pokud ovšem veselá pestrost začne přerůstat v obtížně zvladatelný chaos a efektivita firmy se snižuje kvůli každodennímu řešení problémů s IT, přijde obvykle čas na trochu toho korporátního pořádku. Office 365 s tím může pomoci – zpřístupňuje totiž „velké“ IT technologie i malým firmám.


Microsoft 365 = synonymum zabezpečení

Oblast bezpečnosti provozu IT služeb bývá většinou přehlíženým tématem. Minimálně do chvíle, kdy dojde k úniku dat, omezení dostupnosti a výroby či ztrátě firemních informací. K prvnímu, druhému, a možná někdy i několika dalším únikům. Předcházet těmto problémům raději než jen doufat, že nenastanou… to je často boj oddělení IT o finance, za kterými vedení nevidí přímý zisk, ani investici, která se vrátí v podobě vyššího zisku. Bohužel zhusta boj předem prohraný, či zcela zbytečný. Zbytečný, pokud vedení potřebné finance stejně nepřidělí, a taky zbytečný, pokud oddělení IT již v rukou potřebné technologie má, ale neumí je využít, nemá na jejich konfiguraci a potřebné nastavení kapacity, či o nich jednoduše ani neví.


Správa koncových zařízení v Microsoft 365

Sada nástrojů, aplikací a služeb sdružených do cloudové nabídky s obchodním názvem Microsoft 365 (M365) umožňuje i malé firmě, která nemá vlastní IT oddělení, používat pokročilé nástroje na řízení hardwarových prostředků, kancelářských aplikací a serverových služeb.