Velmi brzy s nástupem této nelehké doby jsme si uvědomili, že je nutné školám nejen nabídnout pomocnou ruku v podobě dočasné bezplatné implementace prostředí Office 365, ale že bude potřeba také celé řadě pedagogů a zástupců škol ukázat cestu, jak danou technologii správně využít.
Pokud budou zaměstnanci škol znát a ovládat způsob, jak vést výuku distančně, urychlí to nejen náročnou přípravu na aktuální podobu vzdělávání, ale především práci samotného učitele a s ní i formu komunikace se žákem či studentem. Školy v tom podporuje naše společnost SOITRON.
Až přijde ta správná chvíle. To je na tom to dobré. Nemusíte dělat rozhodnutí opřekot, zároveň ale můžete kdykoli (díky vlídnému vztahu cloudového konceptu k podnikovému cashflow) udělat zásadní krok a třeba naráz firmu standardizovat na nejnovější verzi, aniž byste na to museli dlouho střádat. Můžete začít postupně – třeba zálohováním, menšími službami, jednotlivými projekty, které nepotřebují dlouhou přípravu, ale přinesou rychlý užitek. Cloud je připraven zvládnout jakýkoli terén. Jakýkoli úkol, který se mu rozhodnete svěřit.
Neustále se hovoří o rozvoji digitální společnosti a jejím vlivu na hospodářský růst a potenciál dalšího rozvoje státu a jeho občanů. O podpoře on-line služeb, streamování videa s vysokým rozlišením, konektivitě k internetu vždy a všude. Jaká je realita? Je naše konektivita dostatečná a může se dále rozvíjet podle našich potřeb? Na tyto otázky odpovídá odborník na telekomunikační sítě z ČVUT FEL, který zároveň působí jako poradce v rámci příprav národních plánů ČR a jako externí konzultant pro Český telekomunikační úřad, doc. Jiří Vodrážka.
IoT proniká i do dalších oblastí běžného života, které přímo souvisejí s naším živobytím, jako je produkce potravin. Využívají se chytré stroje v kombinaci s GPS, precizní a přesné zemědělství. Související témata rezonují stále častěji, a proto jsme se i my v Soitronu na ně podívali a zkusili je pojmout „po svém“. Nalezli jsme dvě oblasti, kde můžeme zemědělcům pomoci a může to dávat i „celospolečenský smysl“.
Internet věcí, IoT, je jeden z mnoha „buzzwords“ v dnešním IT světě. Bohužel často slyšíte o věcech, jako jsou chytré lednice, které vám objednají chybějící potraviny. To je pro mě asi nejhorší příklad, s kterým se však potkáte velmi často.
V následujícím článku bych rád shrnul své zkušenosti a konkrétní projekty ze svého více než tříletého působení v roli technického konzultanta IoT ve střední a východní Evropě a zejména Německu, kde působím poslední rok.
První chatbot, s kterým jsem si psala, mě pobavil. Byl to jeden z těch botů na zabíjení volného času formou „small talku“, bez reálného využití. Samozřejmě, hned jsem začala zkoušet, kdy se „zlomí“ a nebude vědět, jak dál reagovat, anebo se zasekne do opakující se smyčky. Když jsem o nějaký čas později zjistila, že podobní boti začínají být využíváni pro komerční účely, byla jsem tak trochu zklamaná, protože jsem věděla o jejich omezeních a slabých místech. To, že s chatboty je už možné řešit některé jednodušší, avšak užitečné věci, je výsledkem teprve posledních několika málo let. A já jsem spokojená, neboť jejich vývoj začíná být efektivní a očekávání se pomalu dostávají do realistických hranic.
Pokud jste o Azure DevOps nikdy neslyšeli, bude to zřejmě tím, že „marketingoví lidé“ mají neodolatelné nutkání vytvářet si přejmenováváním zaběhnutých termínů novou práci. Ani Microsoft v tom není výjimkou. Spojení „buzzwordů“ Azure a DevOps však neoznačuje nic jiného než nástroje pro podporu životního cyklu vývoje v týmu nazývané Visual Studio Team Services (nyní Azure DevOps Services) a Team Foundation Server (nyní Azure DevOps Server), tedy produkt etablovaný již téměř 15 let jako de facto standardní nástroj pro týmový vývoj v .NET.
Jedním z rozhodujících faktorů, které zákazníci řeší při rozhodování, zdali je výhodnější cloud nebo vlastní infrastruktura, jsou peníze. Pojďme se společně podívat na pár tipů a triků, jak držet náklady pod kontrolou.
Nedílnou součástí migrací aplikací využívajících jako své úložiště Microsoft SQL Server do cloudového prostředí Microsoft Azure je i přesun relačních databází do cloudu. To nemusí být na první pohled zcela jednoduchý úkol, neboť máme na výběr bohatou škálu služeb vhodných pro provoz vašich databází. Cílem tohoto článku je přiblížit jednotlivé služby a jejich varianty, jež se používají pro provoz databází Microsoft SQL Server v Azure, a upozornit vás na klíčové rozdíly mezi těmito službami.