Daquas 30 let


Igor Vít

Microsoft Most Valuable Professional DAQUAS
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

Igor Vít

Ramp Up - kurzy pro vývojáře

Společnost Microsoft spustila nový online výukový vývojářský portál Ramp Up. Zcela zdarma tak můžete získat od špičkových odborníků profesionální dovednosti v oblasti vývoje softwaru. Program kurzů tvoří zajímavé lekce, jejichž obsah je velice přehledný a srozumitelný.


Volám kancelář!

Častým požadavkem na programátory ve VFP je komunikace s Excelem. Uživatelé Excel znají a umí v něm data dále zpracovat, takže je mnohdy výhodné přenést data z VFP do Excelu, předzpracovat je a pak už nechat vše na uživateli. Pojďme si tedy ukázat jednoduchý příklad komunikace s Excelem.


Novinky ze světa FoxPro

S jarem 2009 se vyrojilo několik příznivých zpráv ohledně Visual FoxPro: soubor nápovědy k Service Packu 2 je opraven a na webu VFPX je pár nových užitečných doplňků.


Konference DevCon, Praha 2009

Mimořádnou příležitostí jak efektivně přijít k užitečným informacím od odborníků na databáze a vývoj aplikací nad databázemi bude letošní ročník dvouapůldenní konference DevCon, Praha 2009. V červnu se tak opět sejde několik stovek profesionálů, aby si vyměnili zkušenosti a vybírali si z bohaté nabídky více než 40 přednášek zaměřených na 3 oblasti: Microsoft SQL Server, Microsoft Visual FoxPro a související příbuzná témata od Windows 7, přes elektronické standardy až po právní aspekty IT.


Brožura k FoxPro v češtině volně ke stažení

Počátkem roku 2009 byla na webu českého Microsoftu publikována brožura pro foxaře, která je volně ke stažení. Jmenuje se „Stopařův průvodce po ADO.NET a LINQ aneb Foxařův průvodce po práci s daty v .NET“ a má foxařům pomoci porovnat, v čem se shoduje a v čem se liší práce s daty ve Visual FoxPro a ve Visual Studiu.


Brožura pro foxaře, která srovnává práci s daty ve Visual FoxPro a Visual Studio

Uznávaný tuzemský odborník na Visual FoxPro, Milan Kosina, sepsal příručku, která porovnává, jak se přistupuje k datům ve Visual FoxPro a jak ve Visual Studiu. Brožura o rozsahu přibližně 80 stran je zdarma ke stažení a je určena především pro foxaře, kteří zkoumají terén, než se pustí do vlastních pokusů s neznámým prostředím .NET.


Kde získat další informace o FoxPro a Visual FoxPro?

Komunita vývojářů v Čechách, na Moravě, ve Slezsku i na Slovensku je rozsáhlá a vzájemně spolupracuje způsobem ve světě unikátním. Snad k tomu přispívá i tradiční osobní setkávání předních členů této komunity na konferenci, kterou s létem pořádá společnost DAQUAS. Pravda je, že nám ji svět závidí. My světu závidět nemusíme, a místo toho můžeme využívat nejrůznější veřejné zdroje užitečných informací.


Visual FoxPro – doplňky v češtině

Společnost Microsoft ve spolupráci s partnerskými firmami dodává několik jazykových verzí uživatelského prostředí k Visual FoxPro 8.0 a 9.0 a české je mezi nimi. U nás najdete ke stažení soubory, které doplňují češtinu do FoxPro i jednotlivé přeložené aplikace jako např. generátor sestav, podrobnější informace o lokalizovaném uživatelském prostředí a nejčastější dotazy i s odpověďmi na ně.


Jak technicky a obchodně argumentovat ve prospěch Visual FoxPro

V reakci na ohlášení Microsoftu z března 2007, odkdy bylo jasné, že nebude existovat VFP 10, sestavil Steven Black užitečný podklad pro nadcházející období. Na základě svých mnohaletých zkušeností se softwarovými projekty se zaměřil nejen na hodnocení technických výhod a slabin Visual FoxPro, ale zejména dal dohromady argumenty pro obchodní dojednávání projektů. Tehdy hrají roli faktory jako cena, doba a náročnost realizace, budoucí náklady na údržbu aplikace, zkušenosti řešitelského týmu apod. Z těchto hledisek mívají foxaři výhody, o kterých stojí za to umět přesvědčit.


Microsoft ohlásil, že nebude vyvíjet Visual FoxPro 10

Poté, co v březnu 2007 Microsoft ohlásil, že Visual FoxPro 10 nebude existovat, se rozvířila debata o důsledcích tohoto rozhodnutí. V tomto textu shrnujeme fakta, poskytujeme rozcestník k dalším zdrojům informací a uvádíme své komentáře.