Daquas 30 let


Radek Žalud

technický a licenční specialista DAQUAS
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

Radek Žalud

Vše, co potřebujete vědět o užívání Windows 8

Poměrně krátce po uvedení nového Windows Serveru 2012 na trh spatří oficiálně světlo světa i jeho desktopový kolega, operační systém Windows 8. Stane se tak ke konci října a pro platformu x86/64 bude standardně k dispozici ve dvou edicích: Windows 8 a Windows 8 Pro. Zákazníci z firem, kde si předplácejí i Software Assurance, pak mohou využít i funkcí obsažených jen v edici Enterprise. Rozloučíme se s edicí Ultimate a přivítáme edici RT.


VDI je cesta. Ale k čemu?

Jednou z nejnákladnějších položek rozpočtů oddělení IT je bezpochyby správa koncových zařízení. Proto je poměrně přirozené, že mnoho společností hledá cesty a způsoby, jak dosáhnout snížení nákladů na provoz a údržbu této složky infrastruktury. Záměrně mluvím o koncových zařízeních, nikoli desktopech, protože je již dlouhodobým trendem, že se možnosti a funkcionality spojené s přístupem k firemním prostředkům IT, které dříve byly výlučně spjaty s desktopy, přesouvají i na mobilní zařízení, ať už tím myslíme laptopy, tablety nebo mobilní telefony.


System Center 2012: licenční změny

Dne 17. ledna 2012 Microsoft oficiálně zveřejnil licenční politiku k nové generaci produktů rodiny System Center, určených ke správě a optimalizaci infrastruktury. Podobně jako u SQL Serveru 2012 i u licenční politiky k produktům rodiny System Center 2012 dochází k výraznému zjednodušení. Změna přístupu je poměrně radikální, proto bude dobře se na ni již teď připravit.


SQL Server 2012: chystané licenční novinky

Společně s více než 150 novými funkcemi budoucího SQL Serveru 2012 přichází i zcela nový, „jaderný“ model licencování. Pro určení potřebného množství licencí už totiž nebude rozhodující počet fyzických procesorů, nad kterými SQL Server běží, ale počet jader v jednotlivých procesorech, které SQL Server využívá. Licenční model Server + CAL, tedy model licencování jednotlivých instancí serverů + nezbytný počet klientských přístupových licencí, zůstává i nadále zachován, avšak jak později uvidíme, oba licenční modely nejsou dostupné pro všechny edice nového SQL Serveru.


Forefront Endpoint Protection 2010

Kvalitní a spolehlivá ochrana proti virovým, spywarovým a rootkitovým hrozbám je dnes již samozřejmostí na každém koncovém zařízení. Společnost Microsoft už není na poli řešení pro zabezpečení infrastruktury žádným nováčkem a k tomuto účelu vyvíjí celou řadu produktů pod souhrnným označením Microsoft Forefront. Je tomu pak již nějaký ten pátek, co se zabývá i vývojem produktů pro virovou čistotu koncových stanic, přičemž poslední dostupnou vlaštovkou je produkt Forefront Endpoint Protection 2010 (FEP 2010).


Windows Server 2008 R2

Jsou tomu již dva roky, co byl pod názvem Windows Server 2008 R2 uveden na trh zatím nejnovější serverový operační systém společnosti Microsoft. Nový systém Windows Server R2 vychází ze stejného kódu (kernel Windows NT 6.1) jako desktopový operační systém Windows 7 a to jistě oba produkty předurčuje k mnohem pokročilejší a provázanější spolupráci.