Daquas 30 let


Darina Vodrážková

licenční expert a konzultant DAQUAS
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

Darina Vodrážková

Co byste také měli vědět o SQL Serveru

Všechno, co jste kdy chtěli či potřebovali vědět o licencích Microsoft SQL Serveru. Přesně řečeno, není to úplně všechno, co se o nich dá říct, ale i tak je to pravděpodobně mnohem více, než jste se kdy o licenčních otázkách chtěli dozvědět. SQL Server má nejbohatší možnosti licenčních řešení, protože je to (zatím) jediný produkt mezi všemi produkty společnosti Microsoft, který je zařazen do dvou z devíti licenčních modelů (Server/CAL a Per Processor). Přitom je to klíčová aplikace mnoha podnikových řešení, a proto je potřeba znát, jak ji provozovat legálně.


Je jaro, kvetou předzahrádky – a co váš Forefront?

Sofistikované antivirové řešení pro stanice i servery pod hlavičkou Microsoft má jméno Forefront a postupně si získává víc a ví příznivců, kteří si uvědomují, že není důležité jen, jak kvalitní je antivir a jak často výrobce updatuje virové definice, ale především to, zda můžeme v kterémkoli okamžiku s jistotou prohlásit, že je řešení na všech stanicích nainstalované, funkční a aktualizované. Forefront pro servery přichází také s výhodnou ideou využití kombinace antivirových enginů různých výrobců. Na řešení Forefront ovšem tento článek nahlíží především z neotřelého pohledu licencí.


Jak namíchat Koktejl snů (o fungujícím IT ;-))

IT zázemí každého podniku je svým způsobem službou. A jako službu jej lze i financovat, což je velmi zajímavé z pohledu hospodaření s náklady podniku. Představte si, že můžete IT technologie řešit podobně jako auta na operativní leasing! To nemluvíme pouze o počítačích, ale také o softwaru. Ovšem pronájem, leasing, poskytnutí softwaru třetí straně mají svoje specifika, protože se jedná o licence, nikoli o tradiční zboží. Chcete-li rozvíjet praktický pohled na IT jako na komplex služeb (ať již v roli jejich dodavatele či uživatele), zde se dozvíte více.


Licence Windows Server 2008 jako na talíři

Velmi rozsáhlé pojednání o licenčních otázkách provozu Windows Serveru 2008 ve fyzickém i virtuálním prostředí srozumitelně popisuje také mnohé pojmy, kolem nichž se serverová licenční politika společnosti Microsoft nezadržitelně točí. Pokud vás po přečtení textu přepadnou závratě, netrapte se více dalšími samostatnými pokusy o proniknutí do problematiky licencí a pořizujte je tam, kde tomu odborníci rozumějí. Licenční specializace společnosti DAQUAS je na takové úrovni, že si vozíme ocenění vyhrazená pro nejlepší partnery Microsoft na světě – a přitom o licencích mluvíme česky!


Sedm důvodů pro Microsoft Office 2007 SB Edition

Nedlouhý text, srozumitelně popisující hlavní přínosy a výhody, které získáte, když se rozhodnete přejít na Office 2007. Koncepce cesty k funkcím i grafické rozhraní produktu jsou podstatně změněny oproti tomu, nač jsme bývali zvyklí, ale podle zkušeností uživatelů, kteří s ním již pracují, je vidět, že to byly vesměs změny k lepšímu. Stručný přehled pro vaše úvahy a strategická rozhodnutí.


Analýza vaší IT infrastruktury

Abyste si mohli dobře zvolit další cestu, potřebujete napřed zdvihnout hlavu a rozhlédnout se. Takovému koncepčnímu rozhledu ovšem příliš nesvědčí ramena schýlená pod břemenem každodenní rutiny, naléhavých úkolů a nečekaných kolapsů. Tohle si dobře uvědomujeme, ale protože sami výborně známe tu situaci, kdy vám „okolnosti prostě nedovolí”, nabízíme pomoc v podobě analytické konzultace, která zmapuje stav vaší IT infrastruktury a doporučí další postupné kroky ke zlepšení vaší firemní i osobní profesní situace.


Chcete využít bohatou tetičku? (cesta ke smlouvám Microsoft Select)

Firmám, které mají nejméně než 250 a raději alespoň 500 počítačů, nabízí společnost Microsoft zvláštní modifikace multilicenčních smluv s výhodnějšími podmínkami (zejména cenovými). Pokud takovou smlouvu mají uzavřeny vaše zahraniční mateřské, sesterské či dceřiné firmy, můžete se k nim připojit a získat tak výhody „velkých“ smluv Select či Enterprise Agreement.


Co je to Software Assurance?

Pokud pořizujete software společnosti Microsoft, museli jste se už jistě setkat s pojmem Software Assurance. Je to terminus technicus a nám bohemistům nenavozuje úplně jasnou představu obsahu. Angličané ale na tom nejsou o mnoho lépe, protože ten obsah bývá jednak značně komolen různými interprety – a nedosti na tom, on se ještě stále vyvíjí a mění. Tak zůstává Software Assurance zahalena tajemstvím, a to přesto, že je velmi významnou součástí konceptu licenční politiky společnosti Microsoft, a že nejde o žádnou „žhavou novinku“. Software Assurance (SA) kompletně nahradila jednorázové upgrady programového vybavení už 1. 10. 2001.


Typy multilicenčních smluv Microsoft

Mnoho lidí se domnívá, že licenční politika společnosti Microsoft je naprosto příšerná. Někteří členové našeho týmu se jí intenzivně věnují již přes 17 let (což je nejspíš déle, než kdokoli v Microsoftu nejen u nás, ale i v Redmondu). A tak víme, že je v podstatě nejlepší, jaká může být, vzhledem k tomu jaké portfolio produktů a zákazníků se pokouší obsáhnout. Lepší už to nebude, chtělo by se zvolat s Jackem Nicholsonem. Než vás pečlivé studium licenční problematiky přivede do „Kukaččího hnízda“ (abychom připomněli další z jeho úžasných rolí), vydejte se k nám. Naučíme vás, jak licenční politice Microsoft porozumět a jak si v ní správně vybírat.


Licenční poradenství

DAQUAS je předním světovým specialistou na licenční politiku společnosti Microsoft. Zvládli jsme tohle, umíme i Symantec, Adobe, Oracle…. Poradíme vám se zásadami Správy softwarových aktiv (Software Asset Management, SAM), najdeme cestu jak správně a nejvýhodněji pořídit software pro vaši organizaci. Bude to jednání efektivní, příjemné, navíc vám ušetří peníze i čas a poskytne jistotu, že máte po právní stránce v oblasti licencí k užívání softwaru všechno v pořádku.