Daquas 30 let


Darina Vodrážková

licenční expert a konzultant DAQUAS
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

Darina Vodrážková

Licence v rodině (System Center)

Rodinu System Center tvoří produkty umožňující včas plánovat, udržovat, spravovat a optimalizovat IT prostředí. Prostředí, které je stabilní a zároveň adaptabilní. To není protimluv, to je zásadní požadavek, před kterým dnes většina IT oddělení stojí. V tomto článku se ale budeme zabývat spíše tím, jak si tyto výtečné pomocníky pořídit do svých služeb a jaké licence k tomu budeme potřebovat.


Správný čas pro Microsoft Office 2007!

Už je to více než 15 měsíců, kdy se objevil na trhu v české verzi. Za tu dobu už všichni zapomněli vstupní informace o tom, co vlastně nabízí, kolik je různých verzí a jak se dají koupit. Nepatříte-li zrovna k nadšencům, pravděpodobně jste nepřešli na novou verzi, sotva vyjela z DVD lisu, ale po roce na ni v praxi narážíte stále častěji a rádi byste se právě teď dozvěděli informace, na které bylo předtím zbytečně brzy.


Co byste také měli vědět o SQL Serveru

Všechno, co jste kdy chtěli či potřebovali vědět o licencích Microsoft SQL Serveru. Přesně řečeno, není to úplně všechno, co se o nich dá říct, ale i tak je to pravděpodobně mnohem více, než jste se kdy o licenčních otázkách chtěli dozvědět. SQL Server má nejbohatší možnosti licenčních řešení, protože je to (zatím) jediný produkt mezi všemi produkty společnosti Microsoft, který je zařazen do dvou z devíti licenčních modelů (Server/CAL a Per Processor). Přitom je to klíčová aplikace mnoha podnikových řešení, a proto je potřeba znát, jak ji provozovat legálně.


Je jaro, kvetou předzahrádky – a co váš Forefront?

Sofistikované antivirové řešení pro stanice i servery pod hlavičkou Microsoft má jméno Forefront a postupně si získává víc a ví příznivců, kteří si uvědomují, že není důležité jen, jak kvalitní je antivir a jak často výrobce updatuje virové definice, ale především to, zda můžeme v kterémkoli okamžiku s jistotou prohlásit, že je řešení na všech stanicích nainstalované, funkční a aktualizované. Forefront pro servery přichází také s výhodnou ideou využití kombinace antivirových enginů různých výrobců. Na řešení Forefront ovšem tento článek nahlíží především z neotřelého pohledu licencí.


Jak namíchat Koktejl snů (o fungujícím IT ;-))

IT zázemí každého podniku je svým způsobem službou. A jako službu jej lze i financovat, což je velmi zajímavé z pohledu hospodaření s náklady podniku. Představte si, že můžete IT technologie řešit podobně jako auta na operativní leasing! To nemluvíme pouze o počítačích, ale také o softwaru. Ovšem pronájem, leasing, poskytnutí softwaru třetí straně mají svoje specifika, protože se jedná o licence, nikoli o tradiční zboží. Chcete-li rozvíjet praktický pohled na IT jako na komplex služeb (ať již v roli jejich dodavatele či uživatele), zde se dozvíte více.


Licence Windows Server 2008 jako na talíři

Velmi rozsáhlé pojednání o licenčních otázkách provozu Windows Serveru 2008 ve fyzickém i virtuálním prostředí srozumitelně popisuje také mnohé pojmy, kolem nichž se serverová licenční politika společnosti Microsoft nezadržitelně točí. Pokud vás po přečtení textu přepadnou závratě, netrapte se více dalšími samostatnými pokusy o proniknutí do problematiky licencí a pořizujte je tam, kde tomu odborníci rozumějí. Licenční specializace společnosti DAQUAS je na takové úrovni, že si vozíme ocenění vyhrazená pro nejlepší partnery Microsoft na světě – a přitom o licencích mluvíme česky!


Sedm důvodů pro Microsoft Office 2007 SB Edition

Nedlouhý text, srozumitelně popisující hlavní přínosy a výhody, které získáte, když se rozhodnete přejít na Office 2007. Koncepce cesty k funkcím i grafické rozhraní produktu jsou podstatně změněny oproti tomu, nač jsme bývali zvyklí, ale podle zkušeností uživatelů, kteří s ním již pracují, je vidět, že to byly vesměs změny k lepšímu. Stručný přehled pro vaše úvahy a strategická rozhodnutí.


Analýza vaší IT infrastruktury

Abyste si mohli dobře zvolit další cestu, potřebujete napřed zdvihnout hlavu a rozhlédnout se. Takovému koncepčnímu rozhledu ovšem příliš nesvědčí ramena schýlená pod břemenem každodenní rutiny, naléhavých úkolů a nečekaných kolapsů. Tohle si dobře uvědomujeme, ale protože sami výborně známe tu situaci, kdy vám „okolnosti prostě nedovolí”, nabízíme pomoc v podobě analytické konzultace, která zmapuje stav vaší IT infrastruktury a doporučí další postupné kroky ke zlepšení vaší firemní i osobní profesní situace.


Chcete využít bohatou tetičku? (cesta ke smlouvám Microsoft Select)

Firmám, které mají nejméně než 250 a raději alespoň 500 počítačů, nabízí společnost Microsoft zvláštní modifikace multilicenčních smluv s výhodnějšími podmínkami (zejména cenovými). Pokud takovou smlouvu mají uzavřeny vaše zahraniční mateřské, sesterské či dceřiné firmy, můžete se k nim připojit a získat tak výhody „velkých“ smluv Select či Enterprise Agreement.


Co je to Software Assurance?

Pokud pořizujete software společnosti Microsoft, museli jste se už jistě setkat s pojmem Software Assurance. Je to terminus technicus a nám bohemistům nenavozuje úplně jasnou představu obsahu. Angličané ale na tom nejsou o mnoho lépe, protože ten obsah bývá jednak značně komolen různými interprety – a nedosti na tom, on se ještě stále vyvíjí a mění. Tak zůstává Software Assurance zahalena tajemstvím, a to přesto, že je velmi významnou součástí konceptu licenční politiky společnosti Microsoft, a že nejde o žádnou „žhavou novinku“. Software Assurance (SA) kompletně nahradila jednorázové upgrady programového vybavení už 1. 10. 2001.