Daquas 30 let


externí autoři

externí přispěvatelé magazínu softwarový QUAS DAQUAS
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

externí autoři

Už není proč čekat: SharePoint 2010

Nová verze pokračuje v trendu z roku 2007. Přináší řadu významných vylepšení a rozšíření, která mají usnadnit práci a zvýšit efektivitu jednotlivce i pracovních skupin. Jednou ze změn je i skutečnost, že nový SharePoint 2010 (a stejně tak i SharePoint Foundation 2010, nástupce Windows SharePoint Services 3.0) je k dispozici pouze v 64bitové verzi. To proto, že vlastnosti obsažené v nové verzi SharePointu lépe spolupracují a lépe využívají výkonnosti, kterou 64bitová platforma poskytuje. My se však v tomto článku budeme zabývat především změnami z pohledu uživatele.


Na jaře řádně provětrejte firemní dokumenty s SharePointem

V časopisu softwarový QUAS 71 jsme se začali zabývat týmovou posilou zvanou SharePoint. Protože jsme ale přesvědčeni, že technologie, které nabízí, mohou opravdu významně vylepšit život podniku a že dříve nebo později k jejich použití dospěje kdekterá schopná firma, jež se chce dále rozvíjet, budeme se jim věnovat intenzivně a vytrvale. Tentokrát si SharePoint přiblížíme především jako systém pro správu dokumentů.


Firma bez vlastního e-shopu? Proč?!

Mnohokrát jsme to již četli a ještě častěji to slýcháme. Firma, která neprezentuje sebe a své produkty na Internetu, v podstatě neexistuje. Pravděpodobně si udržuje skupinku svých věrných zákazníků, ale vzhledem k tomu, že se spoléhá na tradiční formy reklamy a marketingu, nové zákazníky získává složitě, pomalu a draze. Svou absencí „na síti“ se připravuje o množství klientů, kteří se samozřejmě uchylují ke konkurenci, jež jim své výrobky nabízí prostřednictvím webové aplikace, či e-shopu.


Outsourcing Is a Warm Gun

V noci, když jsem se probouzel hrůzou, že už mám se sepsáním tohoto článku skutečně reálné zpoždění a že riskuji zklamání na straně našeho oblíbeného partnera, společnosti DAQUAS, nemohl jsem si pomoci a v hlavě mi začala znít, nevím proč, písnička od Johna Lennona „Happiness Is a Warm Gun“. Usínal jsem k ránu, vyčerpán představou naštvaných kamarádů z redakce QUASu, i smíchal se mi text té písničky s tématem článku, který nyní začínám psát. A tak jsem si řekl, že jej po ní nazvu, neboť dle mého názoru správně realizovaný a pojatý outsourcing může skutečně být „Warm Gun“, a to jak pro zákazníka, tak i IT firmu, která ho poskytuje. Možná se dokonce přesvědčíme, že dobře podaný outsourcing může přinést i „happiness“, tj. skutečné a trvalé štěstí.


GFI MailArchiver: Vaše starší maily nejsou ztraceny!

Mnozí z nás mají za sebou nepěkné zážitky z archivace starších mailů, z jejich zálohování, exportů, importů, správy a všelijakých dalších činností, které dle Murphyho zákonů naprosto neomylně vedou k definitivní ztrátě těch životně nejdůležitějších záznamů firemní komunikace. Například právě o těch smlouvách, které zrovna tvrdě řešíte s obchodním partnerem a jejichž hardcopy se vám ani naponěkolikáté nepodařilo najít v rozsáhlém papírovém archívu...


Pohádka o outsourcingu

A nejen jedna, hned dvě jistě zajímavé pohádky zapasované do prostředí IT na vás tady čekají. Po přečtení obou příběhů si ale možná uvědomíte, že nejde tak úplně o pohádky, ale o reálné děje, které sami zažíváte nebo vídáte ve svém okolí. Předem můžeme prozradit (milovníci napětí prominou), že král v jedné z pohádek dopadne o poznání lépe, nikoli díky kouzlům a čarovným silám, ale díky moudrému rozhodnutí, které může učinit každý, kdo má zodpovědnost za fungování a rozumné používání IT. Možná je zvláštní učit se z pohádek, ale ty příběhy mají něco do sebe!


Novinky v Team Foundation Serveru 2010

V březnu 2010 bude k dispozici další verze Team Foundation Serveru, tedy nástroje pro týmovou spolupráci a řízení životního cyklu při vývoji softwaru. Celým názvem se nazývá Visual Studio 2010 Team Foundation Server. Nová verze obsahuje velkou řadu vylepšení, která si postupně představíme.


SharePoint – velká posila vašeho týmu

Znáte ten pocit, kdy pravá ruka neví, co dělá levá? A zažíváte jej také ve svém týmu či firmě? Věříte ale tomu, že by věci šly dělat jednodušeji a lépe? Pak by vaší pozornosti neměl ujít SharePoint. SharePoint je sada vysoce efektivních nástrojů pro vytváření podnikových aplikací pro týmovou spolupráci, která vám umožní obdobné situace řešit. Díky ní budete moci být neustále v kontaktu se svým týmem, sledovat jeho pracovní pokroky a jednoduše sdílet potřebná data. To vše na velmi dobré úrovni zabezpečení obsahu a se snadnou správou celého prostředí. Zaujati? Račte pokračovat ve čtení…


Virtualizace ve sféře Small Businessu

V poslední době je virtualizace nejskloňovanějším výrazem IT světa. Každou chvíli se objevují zprávy o tom, co je ve virtualizačním světě nového. Důvodů pro toto nadšení je několik – snížení nákladů, rychlá návratnost investic, zvýšení dostupnosti a zlepšení zálohování infrastruktury a zároveň větší pružnost a rychlejší reakce na nové požadavky.


Windows Server 2008 R2

Poslední dobou můžete téměř všude číst informace o novém operačním systému Windows 7. Dozvíte se, jaké přináší novinky, že je rychlejší a také proč jej nasadit. V této sedmičkománii trochu zapadá informace, že spolu s ním bude na trh uvedena také nová verze Windows Serveru 2008 R2. Podobně jako Windows 7 jsou velkou změnou ve světě desktopů, představuje R2 velkou změnu ve světě serverových operačních systémů. Co nového vám přináší systém, který bude všeobecně dostupný od 22. října letošního roku?