Daquas 30 let


Máme pár dobrých zpráv. I když… všechno záleží na úhlu pohledu. Víte, jaký je rozdíl mezi optimistou a pesimistou? Optimista se domnívá, že svět, ve kterém žijeme, je ten nejlepší ze všech možných. Pesimista se obává…, že to tak skutečně je.

Darina VodrážkováDarina Vodrážková
LicenceLicence
22.05.2014 18:59:0022.05.2014 18:59:00

Darina Vodrážková

licenční expert a konzultant

DAQUAS
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

Co nového v licencích SQL Server 2014?

Máme pár dobrých zpráv. I když… všechno záleží na úhlu pohledu. Víte, jaký je rozdíl mezi optimistou a pesimistou? Optimista se domnívá, že svět, ve kterém žijeme, je ten nejlepší ze všech možných. Pesimista se obává…, že to tak skutečně je.

Skladba edic

Od podstatných změn u verze 2012 jsme se nyní už ničeho velkého nenadáli, ani nedočkali. Hlavní edice jsou opět tři:

 • Enterprise,
 • Business Intelligence a
 • Standard.

Vedle nich stále existují „nízkorozpočtovky“:

 • Developer Edition (nadále bitově identická s verzí Enterprise, však s omezením použití pouze na účely vývoje a testování),
 • Express (verze zdarma s technickými omezeními velikosti databáze, velikosti využitelné operační paměti RAM a podporovaných CPU) a
 • speciální Web Edition, dostupná pouze poskytovatelům služeb s podepsanou smlouvou SPLA (Service Provider License Agreement), tj. hostery, outsourcery.

Hlavní edice jsou prvním prostředkem téměř dokonalé škálovatelnosti řešení, která využívají Microsoft SQL Server. Edice Enterprise obsahuje veškerou dostupnou funkcionalitu SQL Server 2014, BI zahrnuje pokročilé funkce pro požadavky business intelligence, včetně samoobslužného přístupu uživatelů, a Standard je prostě databázový prostředek s dostatečně širokou nabídkou základních funkcí pro ukládání dat, tvorbu reportů a analýz včetně základních prvků BI.

Každý volí pro své řešení takovou edici, která odpovídá jeho potřebám a požadavkům. Docházkový systém skutečně nemusí běžet nad Enterprise Edition, první BI řešení v podniku dramaticky posune výsledky vytěžování dat i ve verzi Standard, edice Business Intelligence není stavěná na to, aby zpřístupnila dokonalý ponor do všech detailů neomezeným počtům uživatelů… to dělá až Enterprise. Nemá smysl pořizovat něco, o čem ještě teď netušíte, jak byste to mohli využít. Je lépe se poohlédnout po možnostech, které jsou elastičtější, a tak škálovat poměr cena/výkon ještě lépe.

Přechody

Ovšem v tom je pro neznalé, či nedostatečně zběhlé, u SQL Serverů zrovna kámen úrazu. Přechody mezi edicemi nebo změna licenčního modelu ze Server/CAL na Per Core může pěkně potrápit, pokud s takovou alternativou nepočítáte už při pořizování licencí na míru současným potřebám.

Cenově jsou lákavé třeba programy ISV Royalty, kdy SQL Server pořídíte výhodněji jako součást řešení dodaného nezávislým tvůrcem (například spolu s ERP či s výše zmíněným docházkovým systémem), ale budoucí rozvoj, zejména další napojování takových systémů do jiných aplikací, může být docela oříšek. Někdy, poctivě řečeno, nerozlousknutelný.

Mnohem atraktivnější alternativou jsou nyní licence poskytnuté jako součást služby. Nové smlouvy SPLA umožňují takovou službu včetně licenčního pokrytí a péče o celé řešení poskytnout i na hardwaru, který je ve vlastnictví či pronájmu koncového uživatele.

Běžný přechod mezi edicemi lze realizovat cestou nahoru (tzv. Step Up), i dolů – tomu se zase říká down edition rights. Bohužel, cesta nahoru, jak lze očekávat, znamená doplatek, ale využití „nižší“ edice namísto zaplacené už nikdo v penězích nezohlední. Možnost Step Up je navíc podmíněna tím, že uživatel má k SQL Serveru aktivní pokrytí Software Assurance. U tohoto rozšíření se zastavíme o chvíli později. Pro SQL Server je to hodně zásadní obohacení licenčních možností.

Pár důležitých novinek z pomezí licenčního a technologického

Milovníci SQL Serveru určitě oceňují především in memory OLTP (a já se o něm, ani o dalších technických vylepšeních rozepisovat nebudu, na to jsou tu jiní) – ovšem tento pokrok se ztělesnil především v edici Enterprise.

Většině podniků evropské velikosti však většinu SQL potřeb dostatečně pokryje edice Standard, zejména teď, kdy každá instance může využít až 128 GB fyzické paměti – dvakrát tolik, co dříve! Tím se její použitelnost v našich podmínkách ještě rozšiřuje – a napomáhá jí i to, že je stále dostupná v obou licenčních modelech: jak Server-CAL, tak Per Core.

Multiplexing – evergreen, nebo…?

Tak hned zkraje: ANO, i nadále platí, že licenční pokrytí je potřeba obstarat pro veškeré uživatele, kteří mají nejen přímou, ale i nepřímou interakci s SQL Serverem. Ať už do něj data ukládají, nebo je zobrazují a čtou – i když mezi nimi a databází leží další prostředky, obecně nazývané multiplexory (například webový front-end, jiná aplikace, atd.). Edice Business Intelligence, která však typicky pracuje s mnoha různými zdroji dat o téměř nekonečném počtu rozličných uživatelů, ale výsledky poskytuje třeba jen limitované skupině vyvolených, dostala s verzí 2014 výjimku z podmínek licenčního pokrytí pro tzv. Batch Jobs. Hodně zajímavé je, že tato výjimka je navíc zpětně uplatnitelná i na SQL Server Business Intelligence Edition ve verzi 2012! Dávkové zpracování je přesně popsáno v licenčním ujednání – a pokud zvolíte pro plnění svých zdrojů BI analýz tuto cestu, vystačíte v poklidu s licenčním modelem Server-CAL, který je jí vlastní, protože uživatele, kteří jsou původci zdrojových dat, licencí pokrývat v tom případě nemusíte.

(Pozor, tato výjimka není dostupná ve všech prodejních modelech – například v ISV Royalty ji licenční smlouva neuvádí.)

Software Assurance

Protože databáze bývají často srdcem či přinejmenším žaludkem mnoha business critical řešení, jistě budete při pořizování takového softwaru zvažovat i pokrytí Software Assurance (SA). To rozhodně doporučujeme! Poplatek za SA činí 1 z ceny licence za rok pokrytí (serveru i CAL) a zdaleka to není jen právo na novou verzi (ačkoli ani to není určitě zanedbatelné při tom, jak se cykly vývoje stále zkracují). Pro SQL Server vám Software Assurance přináší tato rozšíření:

 • Právo na studený záložní server (Cold BackUp for Disaster Recovery)
 • Právo na pasivní fail-over server (dříve součást licence, ovšem bez SA to znamenalo po výpadku zůstat na záložním serveru nejméně 90 dní, do okamžiku, kdy se opět smělo změnit přiřazení licence. Teď je toto právo už jen součástí SA. U režimu Server-CAL lze alternativně dokoupit druhou licenci pro server. U Per Core je nejrozumnější jít cestou SA – vyplatí se více.)
 • Právo na přenesení licence do datacentra k poskytovateli služeb na sdílený hardware (License mobility through SA)
 • Právo na libovolně častou změnu přiřazení licence v serverové farmě (License Mobility within Server Farms) – téměř nutné při virtualizaci na více strojích
 • Pro edici Enterprise navíc právo Unlimited Virtualization (přiřadíte licenci všem jádrům všech fyzických procesorů a získáte právo na neomezený počet instancí OSE s SQL Serverem)
 • A samozřejmě obvyklá práva Software Assurance:
  • na novou verzi,
  • na rozložení plateb,
  • na Step Up (přechod na vyšší edici)

Při pořizování licencí SQL Server 2014 je tedy potřeba zvážit a správně si vybrat

 • Edici
 • Licenční model (jen u Standard Edition, jinak je to dáno)
 • Prodejní model (klasické komerční licence, ISV Royalty – součást řešení, SPLA – součást služby)
 • Software Assurance Y/N (u některých typů multilicenčních smluv je toto rozhodnutí dané již typem smlouvy, automaticky SA zahrnují)

A to všechno s ohledem na aktuální i dohledné budoucí potřeby. Když je dobře zvážíte, můžete své řešení také téměř dokonale škálovat, aby jeho cena skutečně odpovídala jeho významu a užitné hodnotě.