Sada otázek a odpovědí vám nabízí první seznámení s rozsahem a výhodami nabídek předplatného služby MSDN. MSDN slouží jednak jako Software Assurance (tj. především zvýhodněná cesta k novým verzím) pro vývojářské nástroje, ale hlavní přínos spočívá v tom, že dobře zvolená sada předplatného zajistí každému programátorovi, aby měl neustále v pohotovosti všechny prostředky pro práci – testovací verze produktů, betaverze, servicepacky, dokumentaci, SDK/DDK… a to i v různých jazykových mutacích.

Jitka FrolíkováJitka Frolíková
MSDNMSDN
8.6.2010 11:33:008.6.2010 11:33:00

Jitka Frolíková

správce stránek MSDN a TechNet

DAQUAS
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

Obecně o MSDN

Aktualizováno 30. srpna 2011

Co je to MSDN?

Microsoft Developer Network Subscription (MSDN) je předplatné různých konfigurací a jazykových mutací operačních systémů, vývojových nástrojů, serverů a téměř všech dalších produktů (s výjimkou multimédií a her) společnosti Microsoft určené pro návrh, vývoj a testování aplikací.

Jak funguje služba předplatného MSDN?

Podobně jako předplatné časopisu. Po zaregistrování MSDN u předplatitelského střediska v Irsku vám začnou chodit média s aktualizacemi. Při první dodávce dostanete všechny produkty a informace, které jsou v tu chvíli dostupné. V době trvání předplatného budete dostávat odpovídající nové verze. Dále máte možnost využívat technickou podporu. Ta zahrnuje neomezené využití diskusních skupin MSDN Managed Newsgroups poskytujících podporu online s garantovanou dobou odezvy, incidenty telefonické podpory, přístup ke službám MSDN Online Concierge pro dotazy týkající se navigace a vyhledávání na stránkách věnovaných MSDN, články Microsoft Developer Knowledge Base, neustále aktualizovaný odborný obsah je v rámci MSDN Library – ukázkové příklady, technická dokumentace a články.

Před ukončením předplatného můžete MSDN obnovit a zajistit si aktualizace na další období. Pokud si ho neobnovíte, zůstane vám i nadále právo užívat všechny produkty v těch verzích, které získáte v době platnosti předplatného. Ještě v době trvání předplatného si pečlivě uložte instalační klíče ke všem produktům (naleznete je na zabezpečeném serveru MSDN Downloads). Pokud jste předplatiteli v rámci pronájemních smluv Open Subscription License, Open Value Subscription či Enterprise Agreement Subscription, trvalé užívací právo na software nemáte.

Jaké jsou úrovně předplatného MSDN pro Visual Studio 2010?

S uvedením nové verze Visual Studio 2010 došlo ke změně názvosloví předplatného:

  • Visual Studio Professional/MSDN
  • Visual Studio Professional/MSDN Embedded
  • Visual Studio Premium/MSDN
  • Visual Studio Ultimate/MSDN
  • Visual Studio Test Professional/MSDN

Porovnání jednotlivých edic předplatného Visual Studio/MSDN. I nadále existuje MSDN Operating Systems, kde jsou k testování jen operační systémy a MSDN Library, což je znalostní databáze, kterou můžete ve firmě sdílet. Je ke stažení, a to bezplatně online.
Upozornění: Visual Studio 6.0, Windows 2000, 98, ME a některé další produkty již nejsou v rámci předplatného MSDN dostupné, protože obsahovaly Microsoft Java Virtual Machine.

Získám v rámci MSDN Subscriptions i Windows XP Embedded ?

Ano, Windows XP Embedded je dostupné v některých edicích předplatného MSDN.

Pro OEM výrobce se zájmem o tvorbu řešení specializovaných serverů na bázi technologie Windows Server 2008 je k dispozici několik serverových produktů Windows Embedded.
Více informací přímo od autorizovaného distributora naleznete v .pdf dokumentu.

S dalšími dotazy ohledně vývoje a distribuce těchto operačních systémů se obracejte přímo na autorizovaného distributora, jehož specialisté vám poradí s licencováním systémů, odhadem nákladů a s dalšími činnostmi souvisejícími s nákupem a licencováním.

Co je to aktivace/registrace MSDN a proč je třeba ji provést?

„Kouzlo“ MSDN je ve skutečnosti, že vývojář nekupuje pouze jednorázově konkrétní verzi softwaru, ale dlouhodobou službu. V rámci předplatného dostáváte nejnovější software z výroby až na stůl, máte možnost downloadu, vývojářské podpory a dalších výhod. Jediný způsob, jak si tyto služby zajistit, je „dát o sobě vědět centrále MSDN formou aktivace/registrace MSDN“. Další podrobnosti naleznete v části Registrace předplatného MSDN.

Mohu využívat vývojářskou podporu společnosti Microsoft?

Předplatitelům MSDN jsou k dispozici tyto typy podpory:

  • MSDN Library, Diskusní skupina microsoft.public.cs.developer, diskusní fóra, Microsoft Developer Knowledge Base
  • Pro všechny uživatele aktivního předplatného MSDN je určena vývojářská podpora. Počet řešených incidentů se liší podle druhu předplatného. Aktuální návod na využívání podpory najdete na stránkách spol. Microsoft. Při nahlašování svého prvního incidentu budete vyzváni k zaregistrování, jeho vyřízení může trvat až 2 pracovní dny. Věnujte proto pozornost REGISTRACI PRO VYUŽÍVÁNÍ PODPORY raději dříve, než budete samotnou podporu potřebovat. Počet incidentů je omezen.