Daquas 30 let


Neprodukční vývojové a testovací prostředí je ideální provozovat v cloudu, protože prakticky vždy využívá jeho technické i ekonomické výhody. Microsoft mívá pro vývojáře a testery pokaždé něco extra, a to platí i v cloudovém prostředí Azure: Slevy formou speciálních cen různých služeb Azure pro firemní prostředí; Předplacené kredity pro individuální experimenty; Exkluzivní přístup k virtuálním strojům Windows 10 v Azure

externí autořiexterní autoři
Cloud ServicesCloud Services
15.06.2017 9:32:0015.06.2017 9:32:00

externí autoři

externí přispěvatelé magazínu softwarový QUAS

DAQUAS
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

Azure pro testovací prostředí (Azure DevTest)

Neprodukční vývojové a testovací prostředí je ideální provozovat v cloudu, protože prakticky vždy využívá jeho technické i ekonomické výhody. Microsoft mívá pro vývojáře a testery pokaždé něco extra, a to platí i v cloudovém prostředí Azure. 

  • Slevy formou speciálních cen různých služeb Azure pro firemní prostředí
  • Předplacené kredity pro individuální experimenty
  • Exkluzivní přístup k virtuálním strojům Windows 10 v Azure

Výhody lze rozdělit na dvě skupiny, přičemž obě lze čerpat souběžně. Jsou dostupné jen pro společnosti, které mají alespoň jedno aktivní předplatné Visual StudioMSDN. Koncoví uživatelé, kteří do prostředí přistupují pro uživatelské testování, však nemusí mít žádnou licenci Microsoft.

A.  Individuální kredity

1 800 USD ročně pro individuální experimenty a malá firemní testovací prostředí pro majitele předplatného Visual Studio s MSDN a koncové uživatele testující aplikace. Výše kreditu od 50 do 150$ (~ 130€) na měsíc a uživatele, podle edice Visual Studia. Ceny se počítají sníženým ceníkem, viz bod B.

Na práci v Azure dostanete skoro stejně tolik peněz, kolik zaplatíte za předplatné celého produktu!

(Ceny jsou orientační bez DPH, jde o cenu za jeden rok v rámci tříleté smlouvy.)

B.  Speciální ceník firemního vývojového a testovacího prostředí v Azure

Uplatní se pro trvalé a dlouhodobé firemní testovací prostředí, a to v rámci „jednotlivých“ služeb Azure placených kreditní kartou nebo firemních smluv Enterprise Agreement s Azure, které jsou spravované firemním EA portálem. Sleva se týká jen určitých prostředků a určují ji tyto principy:

Co přinese aktivní předplatné Visual Studio s MSDN pro provoz vývojového a testovacího (DevTest) prostředí na Azure? Porovnejme všechny tři možnosti:

Příklad využití Azure DevTest:

Požadavek: Společnost, která má pouze jednoho IT odborníka nevývojáře, potřebuje opakovaně testovat nové verze a pravidelné updaty produktů, které používá, zejména ERP, e-shop a interní B2B systém, a to jak uvnitř společnosti, tak i na webu, většinou pomocí virtuálních strojů s Windows a Microsoft SQL. Ideálně také chce, aby dodavatelé produktů „na klíč“ replikovali možné zdrojové kódy do Git repositáře, který vlastní společnost.  Před nasazením nové verze musí být vše vyzkoušeno a odsouhlaseno v testovacím provozu hlavní účetní nebo B2B partnery.
Řešení: Společnost si pořídí jedno jediné předplatné MSDN Platforms pro svého IT odborníka. To obsahuje prakticky všechny komerční produkty společnosti Microsoft pro interní testování a také právo založit a používat týmové prostředí s Git repositáři a dále měsíční kredit 100 USD na Azure DevTest. V Azure se účtuje po minutách a nepočítá se neaktivní stroj nebo služba. Je možné jednoduše vypínat, zapínat a škálovat služby, zvát do nich externisty pro UAT. U menší společnosti je dost dobře možné, že kredit z MSDN úplně postačí na provoz tohoto prostředí. U velké společnosti, která má Microsoft Enterprise Agreement s Azure, kredit asi nebude stačit (IT odborník si ho nechá na vlastní experimenty, vzdělávání, jako Cloud workstations atd.). Ovšem v Enterprise Azure Portálu lze založit specializované EA DevTest subskripce, které pak budou výhodněji použity pro provoz firemních DevTest prostředí.

Více informací najdete na adrese http://aka.ms/azuredevtestpricinghttps://aka.ms/msdnpromo.

Jiří Burian | Developer Solutions Specialist | Microsoft