Daquas 30 let


Pokud se řadíte mezi uživatele či implementátory Office365, nemohlo vám ujít, že v něm jednoho krásného dne přibyla nová ikonka Power BI. Před rokem jsem si všiml, že PowerBI lze také nainstalovat do mobilního telefonu. To jsem hned udělal. Ale bylo (ne)příjemným překvapením, že se aplikace téměř neustále aktualizuje. Dík tomu jsem však rychle pochopil, že Microsoft do Power BI nemálo investuje a že je více než vhodné aplikaci prostudovat do hloubky.

externí autořiexterní autoři
Cloud ServicesCloud Services
14.06.2017 13:37:0014.06.2017 13:37:00

externí autoři

externí přispěvatelé magazínu softwarový QUAS

DAQUAS
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

Power BI: Seznamte se!

Pokud se řadíte mezi uživatele či implementátory Office365, nemohlo vám ujít, že v něm jednoho krásného dne přibyla nová ikonka Power BI. Před rokem jsem si všiml, že PowerBI lze také nainstalovat do mobilního telefonu. To jsem hned udělal. Ale bylo (ne)příjemným překvapením, že se aplikace téměř neustále aktualizuje. Dík tomu jsem však rychle pochopil, že Microsoft do Power BI nemálo investuje a že je více než vhodné aplikaci prostudovat do hloubky.

Je zajímavé, že tou dobou již Microsoft měl a stále má svoje řešení BI v podobě Microsoft Reporting Serveru, ohromující nabídky funkcí v samotném SQL Serveru a kromě Power BI koupil také aplikaci Datazen. Opět jsem si vše nainstaloval do svého iPhone a s překvapením jsem konstatoval, že aplikace Datazen nebyla mnoho měsíců aktualizovaná. Tyto „jemné náznaky“ nás dovedly k tomu, aby náš tým, jenž se zabývá ERP nástrojem MS Dynamics NAV, začal pracovat na novém reportingu pro Dynamics. Po několikaměsíčním „hraní“ jsme vytvořili sadu sestav pokrývající analýzu skladu, pohledávek, maloobchodu, velkoobchodu, financí a obchodních příležitostí.

No a co dál?

Začali jsme oslovovat uživatele Microsoft Dynamics NAV a bylo více než příjemné sledovat velký zájem o Dynamics kokpit, který analyzuje data tohoto systému. Proč tomu tak je? PowerBI spojuje několik unikátních řešení, mezi něž patří multiplatformnost sestavy, která se jednoduše nastavuje pro prohlížení na mobilních zařízeních i webovém prohlížeči a vyvolává tzv. WOW efekt, doprovázející zobrazení dat v souvislostech.

Současné firmy mají velké množství informací, respektive alespoň dat, ale je složité zobrazit je vhodně a pochopitelně pro všechny uživatele, tak aby z nich měli užitek. A v tom je právě síla Power BI. Na změnu datového zdroje stačí pár kliků. Složitá logika a hromada programování jsou vnitřní součástí služby. A zažili jsme na vlastní kůži i to, co obnáší tzv. gamefikace produktů – uživatelé si prostě rádi s PowerBI hrají. ?

Musím říct, že po několikaměsíčním testování jsem dospěl k názoru, že Power BI je nástroj dostupný pro každého. Uživatelé nás začínají překvapovat tím, jaké analýzy jsou schopni si vytvořit sami. Před pár lety (nebo i měsíci) by se na toto téma dala napsat kniha žánru sci-fi. Sestavy jsou interaktivní, pěkné graficky a velice přehledné. A zároveň otvírají nedozírné možnosti pro partnery Microsoftu, kteří brzy přinesou nová řešení. A jejich klienti je budou mít rádi za to, že dostali do rukou použitelný, efektivní, ba dokonce efektní nástroj, který z obyčejných dat dělá nedocenitelné informace.

Lukáš Příklenk | ARTEX IS