Daquas 30 let


DAQUAS posledních více než patnáct let školí v licenčních otázkách partnery i pracovníky společnosti Microsoft ve střední a východní Evropě. Vzhledem k tomu, že se této specializaci věnujeme skoro čtvrt století, disponujeme znalostmi, které jsou i pro softwarové výrobce samotné výjimečné. Natolik výjimečné, že skutečně nemusíme mít strach se o ně dělit. Devět certifikovaných specialistů na licenční záležitosti, kteří tvoří jádro konzultačního týmu společnosti DAQUAS, je neustále udržuje, rozšiřuje, rozvíjí. Máme takové mezinárodní postavení, že svými komentáři a připomínkami některé licenční podmínky dokážeme i ovlivnit. Zde je ovšem zapotřebí mít na paměti, že pootočit kormidlem tak velikánské lodi, jako je Microsoft, je heroický výkon a změna kurzu i o stupeň trvá třeba měsíce či roky. Pro sdílení znalostí s IT veřejností jsme už před časem spojili síly s největším tuzemským školitelem, Počítačovou školou Gopas. Naši lektoři a lektorky pro ni vytvořili a přednášejí dva základní kurzy, které se licenční problematikou zabývají.

Jitka FrolíkováJitka Frolíková
LicenceLicence
13.03.2020 0:00:0013.03.2020 0:00:00

Jitka Frolíková

správce stránek MSDN a TechNet

DAQUAS
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

Licenční kurzy

DAQUAS posledních více než patnáct let školí v licenčních otázkách partnery i pracovníky společnosti Microsoft ve střední a východní Evropě. Vzhledem k tomu, že se této specializaci věnujeme skoro čtvrt století, disponujeme znalostmi, které jsou i pro softwarové výrobce samotné výjimečné. Natolik výjimečné, že skutečně nemusíme mít strach se o ně dělit. Devět certifikovaných specialistů na licenční záležitosti, kteří tvoří jádro konzultačního týmu společnosti DAQUAS, je neustále udržuje, rozšiřuje, rozvíjí. Máme takové mezinárodní postavení, že svými komentáři a připomínkami některé licenční podmínky dokážeme i ovlivnit. Zde je ovšem zapotřebí mít na paměti, že pootočit kormidlem tak velikánské lodi, jako je Microsoft, je heroický výkon a změna kurzu i o stupeň trvá třeba měsíce či roky.

Pro sdílení znalostí s IT veřejností jsme už před časem spojili síly s největším tuzemským školitelem, Počítačovou školou Gopas. Naši lektoři a lektorky pro ni vytvořili a přednášejí dva základní kurzy, které se licenční problematikou zabývají.

Základní pravidla legálního soužití se softwarovými licencemi

Pro koho je kurz určen

Pro odpovědné pracovníky v oboru IT, především pak administrátory počítačových sítí, zaměstnance odpovědné za pořizování softwaru, evidenci softwaru a jeho legální užití ve společnosti. Také pro vedoucí pracovníky v IT, IT konzultanty, zaměstnance outsourcingových firem v oboru IT a prodejce softwaru.

Co vás naučíme

V tomto kurzu vás naučíme, co jsou to licence, proč je potřeba se jimi zabývat a co se může stát, když o ně nebudeme pečovat tak, jak se má. Dále vás provedeme procesem od pořízení licence přes její přiřazení, správu a evidenci až k jejímu odpisu. Dozvíte se také, jak správně číst licenční ujednání, abyste v nich našli vše, co potřebujete vědět, když chcete mít jistotu, že software užíváte legálně.

Během jednoho dne se dozvíte:

 • základní principy, kterými se licenční záležitosti řídí
 • kde hledat spolehlivé zdroje informací – písemné i živé
 • jak číst licenční smlouvy (pokud možno co nejrychleji a nejpoučeněji)
 • jak si poradit se zaúčtováním softwaru
 • co má společného aktivace produktu s licencí a proč nejde o totéž
 • na co si dát zvláště pozor a vůbec, jak si užívací práva k software užít co nejlépe a bez hrozby postihů pro firmu i jednotlivce

Většinu příkladů si budeme ukazovat na nejrozšířenějších komerčních produktech společnosti Microsoft.

Termíny

Praha:

Brno:

Detailní informace z licenčních podmínek konkrétních produktů se dozvíte v návazném kurzu:

2022: Licenční pravidla k produktům Microsoft

Pro koho je kurz určen

Pro pracovníky v oboru IT, především pak administrátory počítačových sítí, pracovníky v IT zodpovědné za návrh infrastruktur, za pořizování softwaru, vedoucí pracovníky v IT, IT konzultanty, zaměstnance outsourcingových firem v oboru IT, prodejce softwaru.

Požadované vstupní znalosti

Obsah kurzu Základní pravidla legálního soužití se softwarovými licencemi (LICPR), protože tento kurz je určen již pokročilým zájemcům, kterým jsou obecné principy práce s licencemi jasné a dobře známé.

Co vás naučíme

Naučíme vás orientovat se ve vodách licencování produktů společnosti Microsoft tak, abyste byli schopni vždy dohledat potřebné informace pro konkrétní nasazení produktů a byli schopni vnímat je v patřičných souvislostech. Licenční pravidla k produktům Microsoft:

 • Windows pro desktopy i pro uživatele
 • Microsoft Office
 • Windows Server
 • SQL Server
 • Exchange
 • SharePoint
 • rodina produktů System Center
 • Skype for Business
 • Visual Studio, MSDN
 • VDA, VDI a spol.
 • Online Services (O365, CRMOL, Azure…)
 • a další aktuální produkty

Kurz se zabývá aplikací obecných pravidel autorského zákona v konkrétních podmínkách k užívání softwarových produktů, které provozuje téměř každá organizace. Pomůže vám tak předejít riziku, že se dostanete se zákonem do rozporu z prosté nedbalosti, neznalosti či nedostatečného pochopení komplexních ustanovení. Srozumitelně si vysvětlíme, jak lze výše uvedené produkty společnosti Microsoft provozovat legálně ve fyzickém, virtuálním i cloudovém prostředí. Objasníme smysl Software Assurance a její (veskrze pozitivní) vliv na užívací práva. Dáme prostor dotazům a příkladům ze života, protože je prokázáno, že naprostá většina fatálních chyb, které vedou až k finančním a právním postihům, vzniká z neporozumění, špatného výkladu a aplikace daných pravidel na použití softwaru v praxi.

Termíny dvoudenního(!) kurzu

Praha:  

Brno:  

Termíny pozdějších kurzů a další informace najdete na www.gopas.cz a nebo se ptejte přímo u nás: jitka.frolikova@daquas.cz.

Těšíme se na vás!