Daquas 30 let


IoT proniká i do dalších oblastí běžného života, které přímo souvisejí s naším živobytím, jako je produkce potravin. Využívají se chytré stroje v kombinaci s GPS, precizní a přesné zemědělství. Související témata rezonují stále častěji, a proto jsme se i my v Soitronu na ně podívali a zkusili je pojmout „po svém“. Nalezli jsme dvě oblasti, kde můžeme zemědělcům pomoci a může to dávat i „celospolečenský smysl“.

externí autořiexterní autoři
Cloud ServicesCloud Services
20.06.2019 15:53:0020.06.2019 15:53:00

externí autoři

externí přispěvatelé magazínu softwarový QUAS

DAQUAS
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

Nápady s IoT

IoT proniká i do dalších oblastí běžného života, které přímo souvisejí s naším živobytím, jako je produkce potravin. Využívají se chytré stroje v kombinaci s GPS, precizní a přesné zemědělství. Související témata rezonují stále častěji, a proto jsme se i my v Soitronu na ně podívali a zkusili je pojmout „po svém“. Nalezli jsme dvě oblasti, kde můžeme zemědělcům pomoci a může to dávat i „celospolečenský smysl“.

První oblastí je efektivita nakládání s energiemi ve vztahu k přesnému určení nákladů na produkci. Díky možnostem, které poskytuje IoT Hub a celá platforma Azure, jsme nalezli řešení, které nám umožní nejen sbírat data a tvořit nad nimi různé pohledy, ale i přidat umělou inteligenci AI a predikci. Můžeme tak dopředu upozorňovat na skutečnosti, které ještě nejsou zcela evidentní.

Pro zemědělce je velkým nákladem elektřina, která ale není alokována na jednotlivé části provozu a dle faktury ji tedy nelze přesně rozpočítat do nákladů. Naše řešení, které vychází z co nejpřesnějšího měření spotřeby elektřiny co nejblíže výrobě, umožnuje tento náklad určit na jednotlivé provozy – například na výkrm prasat, chov býků na maso a další.

V kombinaci s měřením spotřeby vody, která je také nezanedbatelným nákladem nejen v zemědělství, ale v celém potravinářství, již dostáváme konkrétní náklad na provoz a díky tomu jsme schopni zpřesnit náklad na výrobu jednoho kilogramu masa nebo jednoho litru mléka. V kombinaci s předpovědí počasí a dalšími daty jsme schopni tuto spotřebu i predikovat. Celé řešení přináší nejen přehled pro řízení zemědělského nebo potravinářského podniku, ale i možnost zvýšit efektivitu optimalizacemi smluv s dodavateli. Vlastně tak díky uplatnění „vyššího IT“ v zemědělské výrobě pomáháme zastavit trend nesoběstačnosti České republiky v domácích potravinách a zlepšujeme konkurenceschopnost našich zemědělců na evropském předotovaném trhu se zemědělskými a potravinářskými výrobky.

Našim cílem je pomoci optimalizovat vstupní náklady ovlivňující ceny produktů a snížit ztrátovost zemědělské výroby.

Druhou oblastí, kterou jsme otevřeli, je identifikace potravin a jejich trasování. Cílem tohoto projektu je informovat konzumenty o původu potraviny, kterou jedí, a to až k prvovýrobci. Systém je jedinečný svou koncepcí a rozsahem i svou jedinečností. A také je zajímavý z pohledu využití technologií Microsoft Azure – IoT, AI, Cognitive Services a Office 365. Pomáhá především zemědělcům prodávat skutečně jejich produkty a zamezuje nekalým praktikám schovávání dovozových produktů, zabalených do českého obalu, tedy brání klamání spotřebitelů.

A jak to funguje technicky?

Data sbíráme pomocí senzorů IoT, které jsme umístili přímo u jednotlivých provozů agrodružstva. Během realizace jsme se potýkali s řadou neočekávaných komplikací, jako jsou například azbestové příčky některých objektů, které čidla velmi úspěšně odstínily, plechové střechy objektů a podobně, ale vše se díky kombinaci využití více přenosových sítí podařilo vyřešit a data proudí přes IoT Hub do Azure, kde jsou dále zpracovávána, slouží i pro strojové učení a přípravu prediktivních modelů. Vše se následně zobrazuje v přehledných dashboardech, pro jejichž přípravu využíváme nástroje Power BI. Díky tomu jsme schopni uživatelům velmi rychle připravit customizované řešení podle jejich potřeb.

Druhé řešení, které jsme mohli implementovat díky spolupráci s Agrodružstvem Miroslav, je sledování původu potravin, konkrétně masa. Určitě každý z nás chce jíst kvalitní maso ideálně z lokálního chovu, které kvalitou odpovídá ceně. Ne vždy je ale snadné takové maso na pultech obchodů a řeznictví nalézt a na stranu druhou není ani jednoduché najít obchod, kde kvalitní maso s garantovaným původem prodávají.

Toto se nám podařilo vyřešit díky technologii blockchain a přípravě aplikací v prostředí Microsoft Teams, jež umožňuje jednotlivým prvkům výroby masa zadat informace o jejím průběhu. Jedná se o vše od narození telete, přes porážku a zpracování až po konkrétní obchod, kde se maso prodává. Využili jsme aplikace integrované do Teams a každý z článků tohoto řetězce přidává informace o tom, co se s masem děje, jak s ním nakládá, jaké je množství masa, které předává do dalšího stupně. Díky komplexním informacím a důmyslným kontrolním mechanismům nemůže dojít k tomu, že by se v průběhu zpracování maso objevovalo a na konci by bylo více označeného masa než na počátku cyklu. Naopak se počítá i s technologiemi například zrání masa, zpracování masa (prořez) a podobně. Výsledkem zadání všech údajů je maso, ke kterému existuje jedinečný kód s možností ověřit původ, datum spotřeby a další informace. Díky tomu jako zákazník vždy víte, co kupujete.

Milan Větrovec, Soitron