externí autoři

externí přispěvatelé magazínu softwarový QUAS
DAQUAS
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

externí autoři

Konec Dynamics CRM – budeme na něj vzpomínat v dobrém

Po 13 letech opouští navždy ceníky podnikových informačních systémů námi i zákazníky tak milovaný produkt, Microsoft Dynamics CRM. Všem nám pozůstalým po něm bude smutno, bylo nám s ním dobře. Jeho výrazné místo mezi firemními informačními systémy však nezůstane dlouho prázdné. Snad…


Novinky v Exchange Serveru 2016

Exchange Server 2016 ve srovnání s předchozí verzí nepřináší žádné vyloženě revoluční novinky ani převratné změny, ale můžeme ho nazvat spíše citlivou a promyšlenou evolucí. Je založen na stejných principech jako Exchange Server 2013 včetně např. modelu zajištění vysoké dostupnosti DAG (Database Availability Group), ale drobných změn a vylepšení najdeme v tomto produktu velké množství, a ty nejvýznamnější si shrneme v tomto článku.


Skutečná Power v BI

Historie Power BI sahá daleko. Jak je dobrým zvykem u živlu zvaného Microsoft, historie je to bohatá, bouřlivá, plná přejmenovávání a naprosto chaotického přidávání, odebírání a změn ve funkcionalitách. Nejsme však na hodinách dějepravy, paleolit odsuneme stranou a podíváme se na současný stav tohoto souboru technologií. Kde je najdeme, jak prorůstají do života kancelářské krysy a jak je dokážeme využít v každodenním urputném boji s IT.


Komunikuji, komunikuješ, jak komunikujeme?

Všimli jste si někdy, jak často využívá generace narozená v devadesátých letech e-mailové komunikace? S nadsázkou se dá říci, že s podobnou frekvencí, jako dnešní čtyřicátníci klasickou listovní poštu. Ale proč vlastně? Je to jednoduché – maily, i když podporované velmi sofistikovanými klienty typu Outlook nebo Lotus Notes, prostě nestačí dynamice diktované Facebookem, Twitterem nebo smrští zvanou WhatsApp. Až korporátní sektor, resp. jakékoli zaměstnání, kde je používána elektronická komunikace, tempo poněkud přibrzdí a čerstvé síly záhy poučí, že e-mailové komunikaci ještě zdaleka neodzvonilo. Ale je to tak správně? Odpověď není jednoznačná.


Struktura není jen struktura a není struktura jako struktura!

Důvody, které nás vedou k většímu zamyšlení nad významem organizačních struktur ve společnosti, mohou být různé. Jedním z nich je růst společnosti spojený s nárůstem počtu a interní fluktuací zaměstnanců. S touto situací se v poslední době setkáváme čím dále častěji. Než se vrhneme do dokumentování a zobrazování organizační struktury pomocí prostředků a nástrojů IT, pojďme se nad tímto zadáním trochu lépe zamyslet.


Jak vám pořádek v IT zvýší bezpečnost sítě

Řada IT týmů překvapivě stále není ochotna investovat čas ani finance do „pořádku“. Tedy v tom smyslu, že vědí, kde přesně jsou všechna zařízení, aplikace a licence. Přitom pořádek má přímý vliv na bezpečnost celého IT. Bez systému se může snadno stát, že IT oddělení ani neví, zda zařízení nalezená v síti jsou schválená, což je v době BYOD stále častější situace. Nepořádek také způsobuje nejasnosti při řešení incidentů a změn jednotlivých prvků sítě. Přitom dnes může IT oddělení jít příkladem ve využívání konceptu IoT (Internet věcí) a mít celou situaci pod kontrolou.


SQL Server 2016: Tenhle je můj! Na 2-16 mi nešahej!

Kupodivu Microsoft ještě nezvládl mnou doporučovanou marketingovou strategii a SQL Server nepřejmenoval na Lucy, místo toho však vyrobil fenomenální produkt s opravdu velkou přidanou hodnotou, a to – světe, div se – i v edici Standard. Otázkou tudíž vůbec není, jestli upgradovat na SQL Server 2016. Od vydání už uběhlo půl roku, takže ta správná otázka spíš zní – Vy ho ještě nemáte? (proneseno s upřímným úžasem ve tváři a povytažením obočí :-) ).


Visual Studio 2017

Na konferenci Microsoft Connect! byla oznámena nová řada produktů Microsoft Visual Studio. Již dlouhou dobu není Visual Studio pouze synonymem pro integrované vývojové prostředí pro Windows, ale zasahuje do všech aspektů a koutů tvorby, testování a nasazení softwarových aplikací na různých platformách. Od kodérů v PHP nebo Java na Linuxu, kteří nikdy neviděli OS Windows, přes vývojáře mobilních aplikací pracující na Macu, testery testující UI v cloudu na tisíci reálných zařízení Android až po administrátory nasazující kontejnery Docker… Ti všichni mohou používat některý z nástrojů řady Visual Studio.


Enterprise Cloud Suite je mrtev! Ať žije Secure Productive Enterprise!

Mnozí z vás si ještě ani zkratku ECS nestihli bohužel osvojit a společnost Microsoft již uvádí jejího nástupce v podobě SPE. Jaké technologie v sobě tato nová zkratka skrývá? Proč by vás při obnově licencí vaší společnosti měla zajímat? A proč přibyl další typ licence pro Windows 10? Protože všichni chtějí mít bezpečný a produktivní podnik, no ne?